Reklama

Niedziela Świdnicka

Do Wałbrzycha trafiają wojska terytorialne

Ich pierwsi przedstawiciele ze 163. batalionu lekkiej piechoty 16. Dolnośląskiej Brygady WOT złożyli na Placu Magistrackim przysięgę.

Wcześniej 28 listopada modlili się w kościele parafialnym Aniołów Stróżów, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. Wiesław Rusin w asyście kapelanów wojskowych. Wśród nich znalazł się również ks. Sebastian Makuch, który wygłosił do zebranych żołnierzy i wiernych okolicznościowe kazanie.

Bóg - Honor - Ojczyzna

- Rozpoczynamy dziś Adwent, czas oczekiwania na powtórne przyjście Mesjasza. I z tej perspektywy możemy spojrzeć na to, kim jest żołnierz? To człowiek, który jest w nieustannej gotowości, który czuwa nad losem i bezpieczeństwem drugiego człowieka. W tę praktykę mocno wpisuje się słowo Bóg, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z żołnierzem wierzącym. Wówczas ta chęć spalania się dla innych, poświęcenia jest silniejsza. Dziś wam dziękujemy właśnie za to, że służycie dla nas. Po Bogu znaczące miejsce zajmuje honor – słowo, które wskazuje na to, że musimy stawać się lepsi, działać bezinteresownie, z godnością walcząc o dobro innych i Ojczyzny, która jest naszą matką – podkreślał młody wikariusz parafii NMP Królowej Polski w Świdnicy.

[zdjecie id="119763][/zdjecie]

Po zakończeniu celebry mimo śnieżnej aury zebrani przeszli na Plac Magistracki, gdzie 45 żołnierzy 163. Batalionu Piechoty Lekkiej złożyło przysięgę.

- Przysięga wojskowa jest jednym z symboli narodowych, które towarzyszyło polskiemu żołnierzowi przez całe tysiąclecia. Nadaje ona sens służbie wojskowej. Jest zobowiązaniem dla każdego żołnierza do całkowitego poświęcenia się służbie ojczyźnie oraz obrony jej niepodległości i granic - mówi pułkownik Artur Barański.

Dodaje, że wcześniej żołnierze przeszli szesnastodniowe szkolenie, a zdolności bojowe, które nabyli są przydatne m. in. do realizacji takich zadań jak te, które pełnią służby mundurowe straży przygranicznej czy policji. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z nimi ruszają na patrole, gdzie ramię w ramię z zawodową armią z narażeniem życia i zdrowia stoją na straży polskich granic.

Reklama

[zdjecie id="119761][/zdjecie]

Chętnych nie brakuje

W Wałbrzychu powstaje ośrodek szkoleniowy i siedziba dla zainteresowanych tą formą służby mieszkańców okolicznych miejscowości. Liczba chętnych, którzy pragną wstąpić do dolnośląskiej brygady Obrony Terytorialnej jest coraz większa. Najczęściej są to młodzi ludzie - studenci, nauczyciele, programiści, ratownicy medyczni, informatycy, sportowcy, pracownicy fizyczni, pielęgniarki, matki i ojcowie. Zdarzają się także starsi chętni. - Żołnierze WOT to ochotnicy. Swoje codzienne, zawodowe i rodzinne obowiązki dzielą ze służbą wojskową i podnoszeniem swoich umiejętności, których celem jest pomoc lokalnej społeczności i gotowość do obrony Ojczyzny. Tym bardziej trzeba docenić ich postawę, poświęcenie, hart ducha i odwagę – mówił obecny na uroczystości Ireneusz Zyska – Wiceminister Klimatu i Środowiska.

[zdjecie id="119760][/zdjecie]

Przypomnijmy, że w regionie zostały już utworzone i szkolą się dwa bataliony żołnierzy Obrony Terytorialnej. Pierwszy to 161. we Wrocławiu, drugi to 162. w Głogowie i ostatni 163., który powstaje w Wałbrzychu. Zwykle batalion liczy od 300 do 400 żołnierzy.

2021-12-02 20:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: ludzie giną bez śladu, ich krewni przeżywają piekło

[ TEMATY ]

żołnierze

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Ukraina trwa, Ukraina walczy, modli się i zwycięża. W pierwszym rzędzie przezwycięża zło w swoim sercu – mówił abp Światosław Szewczyk w codziennym rozważaniu wojennym. Rozpoczął nowy cykl refleksji, tym razem o tym, jak zwyciężać. Przypomniał, że w poprzednich dniach przybliżał zasady walki duchowej. Zobaczyliśmy, jak wielkie zło i spustoszenie grzech powoduje w człowieku. Zrozumieliśmy, że o wolność trzeba walczyć – mówił zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

CZYTAJ DALEJ

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję