Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ogłoszono wyniki Konkursu Literackiego i Plastycznego pt. „100-lecie Archidiecezji Łódzkiej”.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Anna Kolosyuk

W Bazylice Archikatedralnej św. Stanislawa Kostki ogłoszono wyniki konkursu zorganizowanego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Łódzkiej w ramach roku jubileuszowego.

Reklama

- Gromadzi nas dzień szczególny, w którym przeżywamy zakończenie roku św. Józefa w Kościele katolickim, ale jednocześnie dzisiaj św. Józef patronuje naszej diecezji od stu lat i za to pragniemy dziękować Bogu. Pamietajmy, że nasza diecezja powstała jako pierwsza w niepodległej Polsce po zakończeniu pierwszej wojny światowej i od razu została oddana opiece św. Józefa, więc tym bardziej mamy sposobność do tego, by dziękować św. Józefowi za przemożną opiekę i orędownictwo nad naszą diecezją - powiedział na rozpoczęcie ks. Ireneusz Kulesza, Asystent Kościelny Akcji Katolickiej AŁ.

Jednoetapowy konkurs skierowany był do wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych, średnich, specjalnych i ośrodków wychowawczych. Zgłosiło się 57 placówek oświatowo-wychowawczych, które oddały łącznie 290 prac: 12 plakatów, 17 prac literackich oraz 261 prac plastycznych. - Celem naszego konkursu było ukazanie wydarzeń historyczno-religijnych o takim fundamentalnym znaczeniu dla Polski, Kościoła łódzkiego, przybliżenie postaci świętych, błogosławionych, sług Bożych i męczenników z ziemi łódzkiej, kształtowanie szacunku do polskiego dorobku kulturowego i tożsamości narodowej - powiedziała Marianna Strugińska- Felczyńska, Prezes Akcji Katolickiej AŁ.

Współorganizatorem przedsięwzięcia był Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego, Bernardyńskie LO i Szkoła Podstawowa im. O. Anastazego Pankiewicza. Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. abp Grzegorz Ryś, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

2021-12-08 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Weekend Małżeński

2022-01-12 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Sandy Millar

Duszpasterstwo Rodzin archidiecezji łódzkiej i Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja” zapraszają małżeństwa do udziału w weekendzie „SEX JEST BOSKI” prowadzonym przez o. Ksawerego Knotza.

CZYTAJ DALEJ

Jedność w różnorodności czy pojednana różnorodność?

W ramach obchodów 114. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel z udziałem duchownych Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Wśród słuchaczy byli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Zebranych powitał ks. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WSD w Częstochowie, wyrażając nadzieję, „że panel ten przyczyni się w znaczący sposób do lepszego zrozumienia złożonej problematyki związanej z dialogiem ekumenicznym, pozwoli lepiej poznać wspólne korzenie i jednocześnie źródła różnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczne braterstwo

2022-01-23 00:33

[ TEMATY ]

Częstochowa

ekumenizm

Karol Porwich

W cerkwi prawosławnej parafii Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w Częstochowie 22 stycznia odprawiono wieczernię, czyli prawosławne Nieszpory, której przewodniczył ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii. Wśród zgromadzonych byli obecni duchowni różnych denominacji: ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Krzysztof Michałek-Góral z parafii ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie  oraz ks. Jarosław Grabowski, kierownik Referatu dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. 

Po modlitwach gospodarz miejsca zaprosił o zabranie głosu ks. Jarosława Grabowskiego, który na wstępie wyraził uznanie dla faktu bycia razem przedstawicieli różnych Kościołów w jednym miejscu; jeszcze jakiś czas temu było to niemożliwe, teraz częstochowska ekumenia może być przykładem, że niemożliwe staje się możliwym. Przedstawił imponującą liczbę chrześcijan zamieszkujących ziemię, którzy są prześladowani w różnych jej zakątkach. Trafnie określił męczeństwo chrześcijan różnych denominacji pewnym przejawem jedności. – Mimo podziału pielgrzymujemy razem. Mimo agresji i prześladowań jesteśmy wierni Chrystusowi. Bycie chrześcijaninem nigdy nie było i nie jest łatwe. Ono wciąż zobowiązuje i stawia przed nami nowe wyzwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję