Reklama

350 lat obecności Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na ziemiach polskich i założenia pierwszego klasztoru w Warszawie

Siostry Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Siostry Wizytki) przybyły do Polski na zaproszenie Ludwiki Marii Gonzagi, małżonki króla Jana Kazimierza, która również ufundowała ich pierwszy klasztor w Warszawie. Klasztor ten został zdewastowany w czasie potopu szwedzkiego, a po powrocie sióstr z Głogówka, gdzie schroniły się przed najeźdźcą, rozpoczęła się jego odbudowa. Liczba sióstr szybko wzrastała. Wkrótce powstały kolejne klasztory - w Krakowie, a następnie w Wilnie.
Warszawski klasztor przetrwał czas okupacji. W okresie komunistycznym był oparciem duchowym i modlitewnym dla Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, był też miejscem konspiracyjnych święceń kapłańskich dla kandydatów z krajów bloku komunistycznego. Tam gromadziła się na spotkaniach modlitewnych opozycja i „Solidarność”. To w największym skrócie historia 350 lat obecności Sióstr Wizytek na ziemiach polskich - sióstr, które wybrały życie w klauzurze, aby poświęcić się całkowicie modlitwie i pokucie za grzechy świata.
Obok podajemy program uroczystości jubileuszowych.

Program jubileuszu

Uroczystą Mszę św. jubileuszową z okazji 350. rocznicy przybycia sióstr Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny do Polski i założenia pierwszego klasztoru w Warszawie celebrować będzie w święto św. Małgorzaty Marii Alacoque - 14 października 2004 r. o godz. 17.00 kard. Józef Glemp Prymas Polski.
10 października, w niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 11.00 ksiądz rektor Aleksander Seniuk wygłosi kazanie okolicznościowe.
Uroczystości jubileuszowe poprzedzi Triduum Eucharystyczne w dniach 11-13 października 2004 r. Od 11 do 14 października - całodzienne wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas Triduum Eucharystycznego każdego dnia o godz. 17.00 będzie odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem: 11 października - bp. Mariana Dusia, 12 października - ks. prał. Józefa Maja, 13 października - abp. Józefa Życińskiego.
Wcześniej - 19 września br. Mszę św. o godz. 9.00, transmitowaną przez Polskie Radio z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, odprawił i okolicznościową homilię w związku z jubileuszem sióstr wizytek wygłosił ks. Stanisław Kuraciński SAC.

Kościół Sióstr Wizytek
ul. Krakowskie
Przedmieście 34
00-325 Warszawa

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję