Reklama

Niedziela Wrocławska

Pomnik kard. Wyszyńskiego w Trzebnicy

Trzebnica upamiętniła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odsłaniając jego popiersie

Magdalena Lewandowska

Odsłonięcie pomnika bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Odsłonięcie pomnika bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Eucharystią w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W homilii ks. Piotr Filas, kustosz sanktuarium, podkreślał, że kard. Wyszyński to prorok naszych czasów. Przypomniał m.in. jego słowa: „Kto nienawidzi, ten już przegrał”. – Jestem dumny, że władze Trzebnicy, z panem burmistrzem na czele, postanowiły uczcić tego wielkiego człowieka i Polaka pomnikiem w naszym mieście. Wiemy, że kard. Wyszyński odwiedził Trzebnicę kilkakrotnie, a sanktuarium św. Jadwigi było bliskie jego sercu. Jestem przekonany, że wiele mu zawdzięczamy. Być może, gdyby nie jego zdecydowana postawa, naszego zgromadzenia salwatorianów by w Trzebnicy nie było – mówił. I dodawał: – Ja też mu wiele zawdzięczam. Na obrazku prymicyjnym wypisałem jego słowa: „Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe”. Myślę, że nie tylko ja dzięki postawie kard. Wyszyńskiego jestem szczęśliwym człowiekiem. Od dzisiaj przechodząc nie tylko obok jego obrazu znajdującego się w bazylice, ale także obok jego popiersia, będę mógł bardziej pozytywnie myśleć o życiu, o świecie i o Polsce.

Po Mszy św. odbył się nawiązujący do idei przebaczenia i pojednania koncert Adwentowo-Bożonarodzeniowy „Święty czas świętej nocy”. Autorem muzyki i koncepcji koncertu był pochodzący z gminy Trzebnica Paweł Klin. Dla wszystkich była to niewątpliwie wielka uczta duchowo-muzyczna.

Odsłonięcie pomnika bł. kard. Wyszyńskiego to zwieńczenie w naszej archidiecezji roku Prymasa ogłoszonego przez Sejm. Popiersie stanęło nieopodal bazyliki, a poświęcił je ks. Piotr Filas. – Bł. kard. Wyszyński to postać bardzo bliska mojemu sercu – mówił pomysłodawca Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy. – Kiedy podejmowałem decyzję, aby postawić pomnik upamiętniający jego osobę, zależało mi na tym, by z jednej strony wyrazić wdzięczność za dar życia kard. Wyszyńskiego, ale z drugiej strony by podkreślić, że i tu w Trzebnicy odcisnął swój ślad. Nasze miasto miało to szczęście, że wielokrotnie znalazło się na szlakach jego posługi pasterskiej. Widać także wielką cześć, jaką kardynał otaczał św. Jadwigę Śląską. Cieszę się, że od dzisiaj Trzebniczanie będą mogli spoglądać na pomnik kard. Wyszyńskiego i przypominać sobie jego postawę życiową.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele sejmu, władz wojewódzkich, samorządowych, duchowieństwo i siostry zakonne oraz poczty sztandarowe trzebnickich szkół.

2021-12-12 11:09

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję