Reklama

Niedziela Wrocławska

Pomnik kard. Wyszyńskiego w Trzebnicy

Trzebnica upamiętniła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odsłaniając jego popiersie

Magdalena Lewandowska

Odsłonięcie pomnika bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Odsłonięcie pomnika bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Eucharystią w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W homilii ks. Piotr Filas, kustosz sanktuarium, podkreślał, że kard. Wyszyński to prorok naszych czasów. Przypomniał m.in. jego słowa: „Kto nienawidzi, ten już przegrał”. – Jestem dumny, że władze Trzebnicy, z panem burmistrzem na czele, postanowiły uczcić tego wielkiego człowieka i Polaka pomnikiem w naszym mieście. Wiemy, że kard. Wyszyński odwiedził Trzebnicę kilkakrotnie, a sanktuarium św. Jadwigi było bliskie jego sercu. Jestem przekonany, że wiele mu zawdzięczamy. Być może, gdyby nie jego zdecydowana postawa, naszego zgromadzenia salwatorianów by w Trzebnicy nie było – mówił. I dodawał: – Ja też mu wiele zawdzięczam. Na obrazku prymicyjnym wypisałem jego słowa: „Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe”. Myślę, że nie tylko ja dzięki postawie kard. Wyszyńskiego jestem szczęśliwym człowiekiem. Od dzisiaj przechodząc nie tylko obok jego obrazu znajdującego się w bazylice, ale także obok jego popiersia, będę mógł bardziej pozytywnie myśleć o życiu, o świecie i o Polsce.

Po Mszy św. odbył się nawiązujący do idei przebaczenia i pojednania koncert Adwentowo-Bożonarodzeniowy „Święty czas świętej nocy”. Autorem muzyki i koncepcji koncertu był pochodzący z gminy Trzebnica Paweł Klin. Dla wszystkich była to niewątpliwie wielka uczta duchowo-muzyczna.

Odsłonięcie pomnika bł. kard. Wyszyńskiego to zwieńczenie w naszej archidiecezji roku Prymasa ogłoszonego przez Sejm. Popiersie stanęło nieopodal bazyliki, a poświęcił je ks. Piotr Filas. – Bł. kard. Wyszyński to postać bardzo bliska mojemu sercu – mówił pomysłodawca Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy. – Kiedy podejmowałem decyzję, aby postawić pomnik upamiętniający jego osobę, zależało mi na tym, by z jednej strony wyrazić wdzięczność za dar życia kard. Wyszyńskiego, ale z drugiej strony by podkreślić, że i tu w Trzebnicy odcisnął swój ślad. Nasze miasto miało to szczęście, że wielokrotnie znalazło się na szlakach jego posługi pasterskiej. Widać także wielką cześć, jaką kardynał otaczał św. Jadwigę Śląską. Cieszę się, że od dzisiaj Trzebniczanie będą mogli spoglądać na pomnik kard. Wyszyńskiego i przypominać sobie jego postawę życiową.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele sejmu, władz wojewódzkich, samorządowych, duchowieństwo i siostry zakonne oraz poczty sztandarowe trzebnickich szkół.

2021-12-12 11:09

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję