Reklama

Ktoś zbudował dom na skale

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Uroczystość poświęcenia kościoła jest dla całej wspólnoty parafialnej wielkim przeżyciem. Wówczas to budynek staje się miejscem uświęconym. Tak też było 17 września br. w Bygdoszczy w parafii pw. Przemienienia Pańskiego.

Parafia ta została erygowana przez kard. Józefa Glempa Prymasa Polski 1 lipca 1983 r. Początkowo Msze św. były sprawowane w kaplicy. W 1986 r. rozpoczęto budowę obecnego kościoła, który został zaprojektowany przez inż. architekta Mariana Fikusa z Poznania. Proboszczem parafii został ks. Stefan Bryll, który wraz z parafianami podjął trud wzniesienia domu Bożego. Po czterech latach prac budowlanych odprawiono tu pierwszą Mszę św.

Wierni do swej świątyni przybyli licznie, aby w tym szczególnym dla nich dniu móc uczestniczyć we Mszy św. koncelebrowanej przez abp. Henryka Muszyńskiego, metropolitę gnieźnieńskiego wraz z przybyłymi księżmi dziekanami i wikariuszami z pobliskich parafii.

Uroczystość konsekracji kościoła składała się z poświęcenia wody i pokropienia nią ołtarza i ścian, namaszczenia ołtarza i ścian, okadzenia ołtarza i kościoła, oświetlenia ołtarza i kościoła. W tym dniu otwarto też kaplicę Najświętszego Sakramentu.

Ks. Stefan Bryll na rozpoczęcie Eucharystii zwrócił się do Metropolity Gnieźnieńskiego: "Dzisiaj stoimy na górze Tabor, prosząc o przemianę serc. Dzisiaj prosimy, Księże Arcybiskupie, o przemianę tej budowy na dom Boży, a tego kamiennego ołtarza z piaskowca na miejsce Najświętszej Ofiary Jezusa Chrystusa. Prosimy również o przemianę ludzkich serc, abyśmy stanowili jedno...".

Abp Henryk Muszyński w homilii wskazał na istotę wezwania parafii "Przemienienie Pańskie jest to zapowiedź największej, najwspanialszej tajemnicy, jaką jest tajemnica Chrystusowego Zmartwychwstania, która odwróciła rzeczy nieodwracalne, zmieniła rzeczy niezmienne".

W diecezji ciągle budowane są nowe kościoły. Jest to " ... znakiem żywotności naszej wiary. Świątynie są zadatkiem tego, że rozwiniemy się z naszym odwiecznym powołaniem Boga, który chce nas mieć blisko siebie; Boga, który pragnie nas uświęcić; Boga, który pragnie uczynić nas synami Bożymi" - powiedział Metropolita Gnieźnieński.

Na koniec uroczystości nie zabrakło ciepłych słów dla Proboszcza - budowniczego. Ksiądz Arcybiskup podkreślił jego skromność, pokorę, zaangażowanie w budowę i życie parafii. W dowód wdzięczności dla parafian i ks. Brylla, Metropolita na ręce Księdza Proboszcza przekazał bukiet kwiatów.

Po wspólnie przeżytej Mszy św. parafianie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na wspólną agappę, aby móc dalej wspólnie świętować.

* * *

Kościół w Opławcu

LUCYNA PARTYKA

Parafia Przemienienia Pańskiego należy do pierwszego dekanatu bydgoskiego. Została utworzona z myślą o mieszkańcach północnych, malowniczo położonych nad brzegach rzeki Brdy, dzielnic Bydgoszczy: Opławca i Smukały. Ma ona swoją specyfikę: Ksiądz Proboszcz (od 1984 r. z pomocą księdza wikariusza) prowadzi pracę duszpasterską w kościele w Opławcu, w kaplicy w Smukale Dolnej, a oprócz tego pełni posługę kapelana w Domu Rencistów w Smukale Dolnej (od 2 lipca 1983 r.) oraz w Szpitalu Sanatoryjnym Wojewódzkiego Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc w Smukale Górnej (od 2 października 1983 r.).

Pierwszy ośrodek duszpasterski znajdujący się na terenie dzisiejszej parafii został utworzony w powstałym w 1904 r. "Sanatorium dla piersiowo chorych" (dziś: Szpital Sanatoryjny WSG i CP) w Smukale Górnej. Obecną kaplicę szpitalną erygowano w 1929 r. Smukała Górna należała wtedy z Opławcem (włączony do miasta Bydgoszczy razem ze Smukałą Górną w 1954 r.) do utworzonej w 1924 r. bydgoskiej parafii Świętej Trójcy. Zmiana nastąpiła dopiero w 1933 r. i wiązała się ściśle z powstaniem nowej parafii - św. Antoniego na Czyżkówku, do której przyłączono również Smukałę Górną i Opławiec. Stan taki przetrwał przez 50 lat, do momentu erygowania parafii Przemienienia Pańskiego.

Drugi ośrodek duszpasterski powstał w Smukale Dolnej ( włączona do miasta Bydgoszczy w 1975 r.), od 1946 r. należącej do parafii św. Antoniego na Czyżkówku (wcześniej - od 1924 r. - wchodziła w skład parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa). Stało się to za sprawą ks. kanonika Spychalskiego, który w wynajętym lokalu w budynku dawnej szkoły pruskiej urządził wraz z mieszkańcami kaplicę. Erygowana w 1948 r., obsługiwana była przez księży z Czyżkówka. Warunki były jednak bardzo skromne. Na poprawę sytuacji trzeba było czekać jeszcze wiele lat. W 1959 r. Smukała Dolna znalazła się w nowo utworzonej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Jachcicach. Proboszcz, ks. Wacław Maciocha, od razu roztoczył nad ośrodkiem duszpasterską opiekę. Zaangażowanie ks. Maciochy znalazło szczególny wyraz w 1972 r., kiedy to przed wyjazdem na misje ufundował mieszkańcom Smukały Dolnej parcelę i postawił na niej barak. Odtąd koncentrowało się w nim życie religijne. Kolejny etap miała stanowić budowa kaplicy. Tym bardziej, że od 6 stycznia 1967 r. zaczęło się w Smukale Dolnej normalne duszpasterstwo. Prymas Stefan Wyszyński mianował rektorem kaplicy ks. Romana Lena, który przyczynił się do powstania trzeciego ośrodka duszpasterskiego obecnej parafii, mieszczącego się w Domu Rencistów w Smukale Dolnej. W 1981 r. rozpoczął on odprawianie Mszy św. w tamtejszej świetlicy.

Z roku na rok w Smukale Dolnej przybywało mieszkańców, a w sezonie letnim wczasowiczów. Potrzeba budowy kaplicy stawała się coraz większa. Ówczesne władze administracyjne były jednak wrogo nastawione do prowadzonej tutaj pracy duszpasterskiej. Przełom nastąpił dopiero w 1979 r., już po wyborze kard. Karola Wojtyły na Papieża. Wtedy to następcy ks. Maciocha - ks. Romanowi Schoepe, niezmordowanemu w staraniach o budowę kaplicy w Smukale Dolnej, udało się wywalczyć zgodę. Prace mogły się jednak rozpocząć nie wcześniej niż wiosną 1981 r. Przyczyniła się do tego negatywna postawa miejskiego architekta, który zatwierdził dopiero trzeci z kolei projekt.

Budowana kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej stanowiła wotum wdzięczności za łaskę nawiedzenia przez kopię Ikony Jasnogórskiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na bydgoskich Jachcicach w 1978 r. W 1983 r. budowę zakończono. Do urządzenia pozostało jednak wnętrze. Z uwagi na ciężki stan zdrowia ks. Lena prowadzenie tych prac przypadło ks. Stefanowi Bryllowi - proboszczowi nowo powstałej parafii Przemienienia Pańskiego (od 1 lipca 1983 r.), w której skład oprócz Smukały Górnej i Opławca weszła także Smukała Dolna. Pierwsze Msze św., w nowo utworzonej parafii, odprawiano właśnie w starej kaplicy w Smukale Dolnej. Po niespełna dwóch miesiącach od momentu powstania parafii, 28 sierpnia 1983 r., bp Jan Michalski poświęcił nową kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej.

Od 1 września 1983 r. Msze św. odprawiano już także w Opławcu. Tutaj też odbywały się lekcje religii. Warunki panowały spartańskie, gdyż działo się to na terenie wydzierżawionego ogródka działkowego. W październiku 1983 r., za pozwoleniem władzy kościelnej, rozpoczęto budowę tymczasowej kaplicy. Wiadomo było bowiem, że wcześniej czy później w Opławcu stanie kościół. W niespełna rok po poświęceniu kaplicy (27 listopada 1983 r.) uzyskano informację o terenie przy ul. Sanatoryjnej 45, jako miejscu pod budowę kościoła. 20 października dokonano poświęcenia tego miejsca oraz krzyża. Szczególnym rokiem dla parafian był rok 1986. 28 marca tegoż roku uzyskano pozwolenie na budowę świątyni, a 10 sierpnia tego roku można już było poświęcić fundamenty i kamień węgielny. W listopadzie budowę obejrzał Prymas Polski Józef Glemp, przebywający wówczas w Bydgoszczy, w związku z uroczystościami w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach.

W 1987 r. zaczęto wznosić mury. Projekt kościoła, zgodnie z koncepcją ks. Brylla opracował inż. arch. Marian Fikus z Poznania. Kolejną znaczącą datą w historii parafii był niewątpliwie 25 grudnia 1990 r. Odprawiono wtedy w budowanym jeszcze kościele pierwszą Pasterkę.

Należy zaznaczyć, że prawie równolegle z budową kościoła trwały prace przy wznoszeniu domu parafialnego. W 1998 r. wybudowano kaplicę Matki Bożej Fatimskiej.

W marcu br. minęło czternaście lat od chwili otrzymania zezwolenia na budowę świątyni. Ów czas został z całą pewnością efektywnie wykorzystany. Budzą podziw rezultaty tej pełnej wyrzeczeń, trosk i problemów pracy. Zachwyca niezwykle oryginalna bryła kościoła, jak i wspaniale zaprojektowane, podkreślające sakralny charakter budowli, wnętrze.

Parafia Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy wkroczyła 17 września br. w kolejny etap swego istnienia. Pozostaje zatem życzyć błogosławieństwa Bożego, przytaczając jednocześnie słowa psalmu:

"Boże, Ty Boże mój, Ciebie szukam; Ciebie pragnie moja dusza, za Tobą tęskni moje ciało, Jak ziemia zeschła, spragniona bez wody. W świątyni tak się wpatruję w Ciebie, bym ujrzał Twoją potęgę i chwałę. Skoro łaska Twoja lepsza jest od życia, moje wargi będą Cię sławić."

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Po krótkiej modlitwie kardynałowie wyruszyli w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego; wszyscy w stroju nazywanym chórowym. Składa się z czerwonej sutanny z czerwonym mucetem, czyli pelerynką, czerwonego pasa z jedwabnymi frędzlami, czerwonej piuski i biretu.
CZYTAJ DALEJ

Bóg nie chce stracić żadnego ze swych dzieci, ale je wszystkie przygarnąć

2025-04-11 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 6, 35-40.

Środa, 7 maja
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka katechetów i katolickich wychowawców

2025-05-07 18:01

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Cudowna figura NMP Osobowickiej poddana została renowacji i tzw. datowaniu. Oszacowano, że pochodzi z początków XVII wieku

Cudowna figura NMP Osobowickiej poddana została renowacji i tzw. datowaniu. Oszacowano, że pochodzi z początków XVII wieku

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej zaprasza wszystkich nauczycieli religii, katechetów i katolickich wychowawców archidiecezji wrocławskiej wraz z bliskimi na pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Osobowickiej na Świętym Wzgórzu we Wrocławiu.

Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 17 maja br. Rozpoczęcie o godz. 9 w kościele jubileuszowym pw. św. Bonifacego przy placu Staszica we Wrocławiu. O godz. 11 planowana jest Msza św. w sanktuarium na Świętym Wzgórzu, o godz. 12 – agapa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję