Reklama

Wiadomości

Żołnierskie święta na granicy: po służbie z opłatkiem, choinką i kolacją wigilijną

Żołnierze 16. Dywizji, którzy służą na granicy z Białorusią Boże Narodzenie spędzą na posterunkach obserwacyjnych, ale będą mieli też możliwość świętować - choć z dala od rodzin, ale z tradycyjną choinką, opłatkiem i kolacją wigilijną; chętni będą mogli też pójść na Pasterkę.

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

wigilia

PAP/Wojtek Jargiło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O świątecznych planach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej powiedział PAP jej rzecznik prasowy mjr Marek Nabzdyjak. W województwie podlaskim na granicy zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy z 16. Dywizji, wspierają ich żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej.

Jak podkreślił mjr Nabzdyjak, najbliższe święta nie będą pierwszymi, jakie żołnierze spędzą na służbie. "Wielokrotnie, w ramach udziału w misjach zagranicznych, spędzanie świąt z dala od domu dotykało naszych żołnierzy. Więc i tym razem żołnierze spędzą ten czas wykonując swoje zadania w ramach ochrony polskich granic" - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomimo służby, żołnierze w bazach na granicy będą obchodzić święta. "Odbędą się symboliczne spotkania wigilijne z udziałem dowódców i kapelanów wojskowych" - zapowiedział rzecznik. Jak wyjaśnił, w tych spotkaniach "w ramach czasu wolnego" będą mogli uczestnicy ci żołnierze, którzy akurat nie pełnią służby na przygranicznych posterunkach obserwacyjnych. Spotka się z nimi dowódca 16 Dywizji, gen. Krzysztof Radomski.

Pełna obsada żołnierzy na granicy w trakcie świąt zostanie utrzymana. "Nie planujemy zmian, bo sytuacja na granicy jest cały czas niestabilna, więc na służbie pozostaną żołnierze w tej samej sile co obecnie. Ale cały czas żołnierze są rotowani. Zaplanowaliśmy to w ten sposób, żeby ci żołnierze, którzy będą pełnić służbę w okresie świąt Bożego Narodzenia, mogli spędzić z najbliższymi okres Sylwestra i Nowego Roku" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

Reklama

Według rzecznika, w stołówkach i świetlicach zorganizowanych w bazach wojskowych zostaną zorganizowane świąteczne spotkania. "Nie zabraknie potraw świątecznych. Nasi wojskowi kucharze przygotują potrawy wigilijne oparte o produkty, pobrane z wojskowych oddziałów gospodarczych" - dodał.

Także wystrój tych miejsc ma być świąteczny. "Nie zabraknie symbolicznej choinki i opłatka, który zawsze towarzyszy żołnierzom podczas świąt. Bedzie składanie życzeń po poświęceniu potraw przez kapelanów" - zapowiada mjr Nabzdyjak. "Żołnierze będą mogli też uczestniczyć w pasterkach w kościołach, które znajdują się w pobliżu ich miejsc stacjonowania. Jeśli będą chcieli, to będą mieli możliwość spędzić ten czas w duchu religijnym" - dodał. (PAP)

2021-12-24 08:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W hospicjum Wigilia jest codziennie

Niedziela wrocławska 52/2017, str. IV

[ TEMATY ]

hospicjum

wigilia

Archiwum Hospicjum Bonifratrów

Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce – jest Boże Narodzenie – pisała św. Matka Teresa z Kalkuty. I wtedy, gdy wyciągasz rękę do chorego, gdy widzisz jego rozpromienioną twarz – dodaje o. Bruno Lewandowski, franciszkanin, kapelan w Hospicjum Bonifratrów – jest Boże Narodzenie

Na oddziale wciąż słychać przytłumione głosy. Ktoś słucha radia, gdzieś gra telewizor, szurają kapcie. Pani Zosia robi szalik na drutach, a pan Andrzej prosi o kupienie wafli z cytrynowym nadzieniem. Codzienne sprawy, takie jak w domu, tylko domowników jest więcej. To jest miejsce, w którym to my jesteśmy dla pacjentów, a nie oni dla nas. To jest ich dom – mówi Dominik Krzyżanowski, dyrektor Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu. Często to słowo tłumaczone jest jako gościniec, gdzie utrudzony wędrowiec zatrzymuje się w drodze, opatruje swoje rany i idzie dalej swoją drogą. Według nas idzie do nieba, według tych, którzy w niebo nie wierzą, idzie tam, gdzie nie musi już cierpieć. Ale przede wszystkim tworzymy dom. Wczoraj rozmawiałem z panią Wandą i ona mówi: Wie pan, już mi się myli, czy jestem w swoim domu czy w hospicjum.

CZYTAJ DALEJ

Żyjemy dla nieba

2023-11-20 09:45

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 21, 29-33.

Piątek, 1 grudnia

CZYTAJ DALEJ

V Mistrzostwa LSO w piłce nożnej halowej [Zaproszenie]

2023-12-02 12:29

Materiał prasowy

16 grudnia 2023 roku [sobota] w Trzebnicy odbędą się archidiecezjalne mistrzostwa ministrantów i lektorów w piłce nożnej halowej. Trwają zapisy.

- To dobra okazja, aby znaleźć czas dla ciała i ducha. Chcemy wspólnie się pomodlić i spotkać się na boisku. Oprócz rywalizacji sportowej będzie też okazja porozmawiać z zaproszonym gościem – trenerem Śląska Wrocław Panem Jackiem Magierą -  mówi ks. Przemysław Antoniuk, organizator wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję