Reklama

Stanisław Kogut laureatem nagrody fundacji „Źródło”

Za skuteczne umacnianie polskiej rodziny

Już po raz dziewiąty wręczono nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny, przyznawaną przez Fundację „Źródło”, wydawcę tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”. Jej laureatem został Stanisław Kogut - znany działacz związkowy i społeczny.

Niedziela Ogólnopolska 6/2005

Adam Wojnar

Laureat Nagrody „Źródła” Stanisław Kogut wraz z małżonką

Uroczystość wręczenia nagrody tradycyjnie odbyła się podczas konferencji 18 stycznia br. w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, której profesorem był Jerzy Ciesielski. Konferencję prowadził prof. Janusz Kawecki, a wśród licznie przybyłych gości obecna była Danuta Ciesielska - żona Patrona nagrody, bp Albin Małysiak, wiele osób związanych ze środowiskiem Źródła - Adam Kisiel, od początku redaktor naczelny tygodnika, Antoni Zięba, Antoni Franaszek, Teresa Król, Jadwiga Wronicz, Dorota Kościółek, reprezentanci wielu redakcji i czasopism katolickich, dziennikarze i inni.
Nagrodę - ikonę z wizerunkiem Świętej Rodziny - za wszechstronną i skuteczną działalność na rzecz umacniania rodziny w Polsce otrzymał Stanisław Kogut. W trakcie konferencji ks. Roman Sławiński ukazał treści ideowe ikony.
Laureat urodził się w Białej Niżnej w 1953 r. Zawodowo od 1972 r. do dzisiaj związany jest pracą w PKP. Jest też znanym działaczem związkowym. W 1989 r. został wybrany na przewodniczącego przy MKZ NSZZ „Solidarność” węzła PKP w Stróżach. W latach 1992-98 był przewodniczącym Okręgowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” przy Zarządzie Regionu Małopolska, a od 1997 r. jest przewodniczącym Krajowego Związku Zawodowego Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Ponadto angażuje się w pracę samorządową. Był radnym gminy Gorlice. Od 1998 r. jest radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, zajmując się głównie pracą w Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej. W 1998 r. założył Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach i jest jej prezesem. Jego społeczne zaangażowanie i praca na rzecz rodziny została zauważona i doceniona przez wiele instytucji i organizacji, które wyróżniły go nagrodami i medalami.
Na zakończenie uroczystości wręczenia nagrody Izabela Drobotowicz-Orkisz wraz z teatrem Hagiograf przedstawiła monodram przygotowany na podstawie Notatek sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego pt. Konstrukcja nośna. Po południu w kościele Sióstr Dominikanek w Krakowie „na Gródku” pod przewodnictwem bp. Albina Małysiaka została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Laureata, jego rodziny oraz fundacji i tygodnika Źródło.

Wrócić do autorytetu ojca

Tadeusz A. Janusz: - Czym dla Pana jest Nagroda Fundacji „Źródło”?

Stanisław Kogut: - Jest to dla mnie ogromne zobowiązanie. Nagroda Fundacji „Źródło” przeznaczona jest dla osób, które zasłużyły się szczególnie w działalności na rzecz umacniania rodziny. Kapituła, przyznając mi ją, doceniła moje długoletnie wysiłki w realizowaniu Dekalogu w moim życiu osobistym i rodzinnym oraz w działalności publicznej. Zobowiązanie to jest tym większe, że przyszło nam żyć w kraju, gdzie szerzy się liberalizm i największą wartością stała się mamona i gdzie przeżywamy bezprecedensowy atak na rodzinę. Nagroda ta jest też podziękowaniem dla moich rodziców, domu rodzinnego, który mnie wychował w miłości do bliźniego i w miłości do człowieka w potrzebie. Przyjmuję tę nagrodę naprawdę z ogromnym wzruszeniem, z ogromnym niepokojem i z ogromnym zobowiązaniem.

- Trzy największe zagrożenia wobec polskiej rodziny to...

- Pierwszym jest liberalizm, o którym mówiłem wcześniej. Drugim - to, że chce się oderwać dziecko od rodziny (wracamy do czasów PRL, gdzie dziecko goniło z kluczem na szyi). Trzecie wielkie zagrożenie to dewiacje seksualne, takie jak np. homoseksualizm. Parlamenty dają parom homoseksualnym prawo adoptowania i wychowania dzieci tak jak rodzicom. Jako katolik nie przekreślam tych ludzi, ale nie mogę tego akceptować, uważam, że jest to choroba, którą należy leczyć.

- Jak Pan postrzega rolę ojca w rodzinie?

- Musimy wrócić do autorytetu ojca. Dzisiaj jeżeli ktoś mówi, że klęka z dziećmi do modlitwy, to często u rozmówcy widać uśmieszek na twarzy. Autorytety w Polsce zostały zniszczone, zwłaszcza autorytet ojca, i uważam, że do tego pierwotnego modelu trzeba wrócić. Trzeba odbudować autorytet ojca w rodzinie!

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Transmisja telewizyjna święceń prezbiteratu

2020-05-18 14:23

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekaże Studio TV "Niedzieli" na portalu www.niedziela.pl


Święcenia prezbiteratu

30 maja 2020 r., godz. 10:00,
Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

Święcenia diakonatu

23 maja 2020 r., godz. 10:00,

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

2020-05-31 00:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Józef Lisiak

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

- Jak żyję, pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu – mówił bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Okolicznościową homilię wygłosił przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego ks. Zdzisław Szmeichel SAC, przypominając przebieg posługi kapłańskiej ks. Lisiaka. Dostojny jubilat formację do kapłaństwa rozpoczął od pallotyńskiego nowicjatu w roku 1939r., który został przerwany czasowo przez wybuch II Wojny Światowej. Ks. Józef pierwszą profesję przyjął 15 sierpnia 1942 roku w Wadowicach. Wcześniej uczył się w Ołtarzewie pod Warszawą, a następnie studiował filozofię i teologię w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po przyjęciu święceń prezbiteratu 27 maja 1945 roku posługiwał w Gliwicach, Gdańsku i Chełmnie. W latach 1950-1954 studiował na Uniwersytecie Warszawskim teologię biblijną. Następnie był wykładowcą i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 1991-1993 pracował na Białorusi, a od 1993 roku przebywa w wałbrzyskiej wspólnocie św. Franciszka.

Zarówno prowincjał jak i proboszcz parafii ks. Piotr Kopera, a także grupy parafialne i stowarzyszenie „Ludzi Jana Pawła II” złożyli jubilatowi podziękowania i życzenia. Odczytano też okolicznościowe listy powinszowań od abp. Tadeusza Wojdy, bp. Adama Galbasa SAC i bp. Marka Mendyka.

W słowie końcowym ks. Józef Lisiak, który w tym roku świętował 14 lutego 102 lata, podkreślił, że jest wielkim czcicielem MB Fatimskiej i dziękując kapłanom i wiernym za modlitwę, zauważył, że nazwisko bp. Deca jest jakby skrótem od łacińskich słów „Deus Est Caritas” czyli Bóg jest miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję