Reklama

Niedziela Częstochowska

Chwilowa zamiana sutann i garniturów na dresy

W Częstochowie trwają XXIII Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym.

Klerycy z 10 seminariów zakonnych i diecezjalnych walczą o tytuły drużynowe i indywidualne.

– Ogromnie się cieszę, że mimo wielu utrudnień związanych z szerzącą się pandemią udało nam się zorganizować w tym roku te mistrzostwa. Są one doskonałą okazją do krzewienia u kandydatów do kapłaństwa prawdziwe sportowego ducha stanowiącego najlepszą drogę do pokonywania różnorodnych granic dzielących ludzi – powiedział podczas otwarcia turnieju ks. Ryszard Selejdak, rektor WSD w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

Za św. Janem Pawłem II przypomniał, że „potencjał ukryty w sporcie sprawia, iż jest on szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania wspólnoty o obliczu bardziej ludzkim. Poczucie braterstwa, wielkoduszności, uczciwości i szacunek dla ciała przyczyniają się do budowy wspólnot ludzkich, gdzie miejsce antagonizmów zajmuje sportowa rywalizacja, gdzie więcej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo niż zaciętą konfrontację”. Duchowny zachęcił, aby te słowa były inspiracją dla wszystkich uczestników mistrzostw. W rozmowie z „Niedzielą” ks. Selejdak przyznał, że podczas wieloletniego pobytu w Rzymie był 6-krotnym mistrzem Polski księży studiujących w Wiecznym Mieście.

Mecz otwarcia rektor rozegrał z Januszem Haszczem, byłym medalistą mistrzostw Polski juniorów, który od ponad 20 lat jest nauczycielem wychowania fizycznego w częstochowskim WSD. Jak zaznaczył, seminaryjne turnieje są potrzebne. – Kiedy rozmawiam z byłymi reprezentantami seminariów, a nawet mistrzami Polski, mówią, że jest to pewna droga do duszpasterstwa, że dzięki temu uczą się dyscypliny, rozwiązywania problemów, a przede wszystkim współpracy – podkreślił. Jak dodał, w tych mistrzostwach wynik jest sprawą drugorzędną. – Tak naprawdę chodzi przede wszystkim o radość ze wspólnego uprawiania sportu – wyjaśnił Janusz Haszcz.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Karierę sportową zaczął ponad 50 lat temu w Siemianowicach Śląskich. Jego tata był gospodarzem hali sportowej, więc był po prostu skazany na sport. Przyznał, że próbował wszystkiego, nawet boksu. – Kiedyś przyszedłem z rękawicami do domu i mama się pytała, czy one rzeczywiście chronią. Powiedziałem, że tak. Wtedy ona założyła rękawice i huknęła mi w nos tak mocno, że do wieczora nie mogłem zatamować krwotoku. Stwierdziłem więc, że to nie jest dyscyplina dla mnie. Skończyło się na tenisie stołowym – opowiadał Janusz Haszcz, który miał okazję grać z takimi sławami jak Andrzej Grubba czy Leszek Kucharski.

Maciej Orman/Niedziela

– Kiedy nie ma możliwości do uprawiania wielkiego sportu w parafiach, to ten stół do tenisa stołowego zawsze się znajdzie. Jeżeli jednak nie, to można grać nawet na stoliku kawowym, miło spędzić czas i fajnie się bawić – uśmiechał się były sportowiec.

– Pan Janusz jest nieoceniony. Wnosi do nas bardzo pozytywną energię. W tenisa stołowego nauczyłem się grać dzięki niemu – chwalił nauczyciela Sebastian Woźniak, kleryk V roku w WSD w Częstochowie i reprezentant uczelni podczas tegorocznych mistrzostw Polski.

Maciej Orman/Niedziela

Janusz Haszcz jest głównym sędzią turnieju. Partneruje mu dr Wiesław Pięta, wieloletni i utytułowany trener tenisa stołowego, zasłużony działacz i menedżer sportu, który od 1975 r. jest związany z AZS Częstochowa.

XXIII Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym zakończą się w sobotę 22 stycznia.

2022-01-21 17:19

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka przygoda świętości

Niedziela częstochowska 21/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

WSD w Częstochowie

archidiecezja częstochowska

Kl. Piotr Fedoryszak

Przygotowanie do święceń diakonatu kandydaci przeżyli w seminarium

Przygotowanie do święceń diakonatu kandydaci przeżyli w seminarium

Masz marzenia i pragniesz, by się spełniły? Zastanawiasz się, czym jest powołanie? Myślisz, by być księdzem? Jeżeli tak, to w wielką przygodę ku szczęściu i świętości możesz wyruszyć w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Ta wspólnota czeka na ciebie...

Seminarium to miejsce, w którym marzenia się realizują, w którym odkrywamy marzenia Boga dla naszego szczęścia napisane w nas. Już tutaj spełniamy niektóre, czasem te wielkie, takie jak to, by w rękach trzymać samego Boga – wyjaśnia kleryk Krzysztof, jeden z tych, którzy usłyszeli wezwanie i poszli za Mistrzem.

CZYTAJ DALEJ

Wymagający patron

2022-05-24 12:50

Niedziela częstochowska 22/2022, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Mariusz Majda

W parafii istnieje krąg przyjaciół Niedzieli

W parafii istnieje krąg przyjaciół Niedzieli

Bardzo zależy mi na tym, aby nasz święty był jeszcze bardziej czczony przez parafian – mówi Niedzieli ks. Henryk Rabenda, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Lipniku.

Kult naszego świętego patrona trwa w parafii już od 1976 r., kiedy tworzyła się ta wspólnota. Wcześniej jednak obraz świętego był umieszczony w pierwszej kapliczce, która znajdowała się w miejscu przed obecnym kościołem – podkreśla ks. Rabenda. – Szczególnie w maju wierni przychodzili nie tylko śpiewać Litanię do Najświętszej Maryi Panny, ale również modlili się do św. Andrzeja Boboli. Z biegiem lat kult naszego świętego wzmacniał się, ludzie odczuwali jego obecność w swoim życiu – zaznacza ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Rodzicielka Życia. Co urodzi się z twojego krzyża?

2022-05-27 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Graziako

Z tego co się dzieje na krzyżu, wbitym w we wzgórze zwane Czaszką, może zrodzić się życie. I urodzi się, jeśli znajdzie się matczyny człowiek, który przyjmie to życie przychodzące w bólu.

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. J 19,25-27.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję