Reklama

Z Jasnej Góry

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 13/2005

Krzysztof Świertok
Pielgrzymka Braci Zakonnych

23. Pielgrzymka Braci Zakonnych

W spotkaniu w dniach 9 i 10 marca wzięło udział ok. 500 braci z różnych zakonów, w tym 36 braci paulinów. Tematem spotkania były słowa: Bracia zakonni w służbie Chrystusowi Eucharystycznemu poprzez swoje oddanie dla pracy w Kościele. W pierwszym dniu pielgrzymki Mszę św. odprawił przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Podkreślił, że bracia zakonni przybywają, aby dziękować za łaskę powołania. „Jezus powiedział do każdego z nas, do każdego kapłana i zakonnika: «Pójdź za mną». I poszliśmy za Chrystusem. Wielkie i wspaniałe jest powołanie zakonne, ponieważ jest to służba samemu Jezusowi Chrystusowi według charyzmatu danego zakonu i zgromadzenia”. W programie były: Droga Krzyżowa na wałach, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Liturgia Godzin, konferencja o. Czesława Postawy OFM. Różaniec poprowadził z braćmi abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył br. Zbigniew Srebrzyński - przewodniczący Komisji Braci Zakonnych przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, która zorganizowała pielgrzymkę. Podczas spotkania przedstawiono sylwetkę bł. br. Bonifacego Żukowskiego, męczennika II wojny światowej. W drugim dniu Mszę św. odprawił i homilię wygłosił o. Edward Stradomski - opat Cystersów z Jędrzejowa. „Jesteśmy po to, żeby dawać swoim życiem świadectwo przynależności do Chrystusa i przez to pokazywać ludziom Chrystusa i Jego miłość do człowieka - mówił o. Stradomski. - Jasna Góra jest wspaniała na takie spotkania życia zakonnego, bo do kogo mamy się zwracać, jak nie do Matki, która jest najbliżej Chrystusa”. Na zakończenie pielgrzymki bracia uroczyście ponowili konsekrację.
W Polsce działają 74 męskie zgromadzenia zakonne, żyje w nich i pracuje ponad 13 tys. zakonników. 10% stanowią bracia zakonni (ok. 1300).

Pielgrzymowali maturzyści

11 marca na Jasną Górę przybyło z diecezji radomskiej ok. 2 tys. maturzystów wraz z biskupem diecezji Zygmuntem Zimowskim, 34 kapłanami oraz diecezjalnym wizytatorem katechetycznym - ks. Piotrem Supierzem. Tematem przewodnim pielgrzymki były słowa: Poznali Go przy łamaniu chleba. Tego samego dnia pielgrzymowali maturzyści z diecezji bydgoskiej. Ok. tysięcznej grupie młodzieży towarzyszył biskup diecezji Jan Tyrawa i ks. Mirosław Gogolik - diecezjalny duszpasterz młodzieży. Pielgrzymka maturzystów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zgromadziła 12 marca ok. 1 tys. młodzieży. Spotkanie pod hasłem: Przybyliśmy oddać Mu pokłon przygotował ks. Piotr Superlak z Wydziału Katechetycznego Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej. Wraz z maturzystami przybył bp Marian Błażej Kruszyłowicz. W tym dniu modliło się także ok. tysiąca maturzystów z diecezji tarnowskiej wraz z ks. dr. Wiesławem Piotrowskim - dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i ks. Arturem Ważnym - diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i studentów. Ok. 2,5 tys. maturzystów z diecezji bielsko-żywieckiej czuwało całą noc z 12 na 13 marca na Jasnej Górze. Mszy św. o północy przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy. Organizatorem spotkania był ks. Józef Oleszko - diecezjalny duszpasterz młodzieży. Podczas pielgrzymki maturzyści wystosowali telegram do Ojca Świętego, zapewniając o modlitwie w jego intencji.

Wielki Tydzień na Jasnej Górze

20 marca - Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
11.00 - poświęcenie palm, Msza św. koncelebrowana - o. Leon Chałupka, administrator generalny

Reklama

24 marca - Wielki Czwartek
9.00 - Liturgia Godzin
19.00 - Msza św. Wieczerzy Pańskiej, obrzęd obmycia nóg, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia - o. lzydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów
do 22.00 - Adoracja przy Ołtarzu Wystawienia
6.00-18.00 - Spowiedź

25 marca - Wielki Piątek Męki Pańskiej
9.00 - Liturgia Godzin
14.00 - Droga Krzyżowa Częstochowy (wały) - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski
18.00 - Gorzkie żale z kazaniem - o. Dariusz Szuba
19.00 - Liturgia Męki Pańskiej - przewodniczy o. Sebastian Matecki - podprzeor Jasnej Góry, kazanie - o. Kazimierz Maniecki
do 22.00 - Adoracja przy Grobie Pańskim
6.00-18.00 - Spowiedź, Komunia św. tylko podczas Liturgii Męki Pańskiej

26 marca - Wielka Sobota
9.00 - Liturgia Godzin
- Święcenie pokarmów przez cały dzień
6.00-18.00 - Spowiedź

Zmartwychwstanie Pańskie
26 marca - Wielka Sobota
19.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej - o. Tomasz Ciołek, wikariusz generalny
do 22.00 - Adoracja
Komunia św. tylko w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej

27 marca - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
6.00 - Procesja Rezurekcyjna, Msza św. koncelebrowana - bp Antoni Długosz
11.00 - Suma Pontyfikalna - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski

Jubileuszowe spotkanie Solidarności

12 marca Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla przedstawicieli NSZZ Solidarność - głównie z Regionu Śląska Opolskiego, odprawił i wygłosił konferencję o. Kamil Szustak. Obecni byli m.in.: Andrzej Konecki - członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jan Kurasiewicz - przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego oraz 130 członków. Został odczytany Akt Zawierzenia Solidarności Śląska Opolskiego. Tematem wielkopostnego dnia skupienia były słowa: Eucharystia - źródło nadziei i mocy w budowaniu solidarnego świata. Spotkanie odbywało się z okazji 25. rocznicy powstania Solidarności.

Zapowiedzi

28 marca - Historia o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim - koncert Józefa Skrzeka i górali beskidzkich

29 marca - Pielgrzymka maturzystów archidiecezji warszawskiej
- Pielgrzymka maturzystów diecezji warszawsko-praskiej
- Pielgrzymka maturzystów archidiecezji łódzkiej

Reklama

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wigilia w Stowarzyszeniu „Po prostu żyj”

2019-12-11 21:35

Zofia Białas

Wigilia to dzień szczególny dla tych, którzy prawdziwie przeżyli Adwent. W tym dniu zasiądą rodzinnie przy stole, przeczytają fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, połamią się opłatkiem, zapalą lampki na choince, zaśpiewają kolędę „Wśród nocnej ciszy” i pójdą jak pasterze reflektować tajemnicę Bożego Narodzenia.

Zofia Białas

Czyniąc zadość tradycji, przy wigilijnym stole spotkali się 11 grudnia członkowie Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, ludzie, którzy stworzyli szczególną wspólnotę, wspólnotę ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. Razem z nimi przy wigilijnym stole zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie rodzin. Każde takie spotkanie to świadomość, że ci, których dotknęła choroba nie powinni być zostawieni samym sobie. Organizatorem opłatkowego spotkania był zarząd Stowarzyszenia.

Zofia Białas

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. prałat Marian Stochniałek – duchowy opiekun Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, Marek Kieler - starosta wieluński, Grażyna Ryczyńska – radna Rady Powiatu, przedstawiciel Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grzegorz Żabicki - działacz ZHP, radny, nauczyciel.

Spotkanie rozpoczęły: wspólnie zaśpiewana kolęda „Wśród nocnej ciszy”, fragment Ewangelii wg św. Łukasza, słowa św. Jana Pawła II i papieża seniora Benedykta XVI pokazujące sens Bożego Narodzenia, słowo ks. Mariana Stochniałka i życzenia prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Po prostu żyj”.

Słowa Jana Pawła II zachęciły słuchających do wpatrywania się w Boże Dziecię – Zbawienie świata i do uczenia się od Niego miłości oraz odpowiedzialności za każdego człowieka i za każde ludzkie życie; słowa Benedykta XVI, przypomniały, że Boże Narodzenie stało się świętem darów, abyśmy naśladowali Boga, który dal nam samego siebie. Pozwólmy, powiedział, aby nasze serce, nasza dusza i nasz umysł zostały tą prawdą przesiąknięte! Kupując i przyjmując wiele prezentów, nie zapomnijmy o prawdziwym darze: abyśmy sobie wzajemnie ofiarowali cząstkę nas samych! (…)Wtedy znika niepokój. Wtedy rodzi się radość, wtedy nastaje święto.

Po refleksjach o istocie Bożego Narodzenia przyszedł czas na połamanie się opłatkiem, spożycie wieczerzy i wspólne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem