Reklama

Akcja Katolicka ma nowy zarząd

5 marca br. w gmachu Kurii Metropolitalnej w Warszawie odbyło się posiedzenie sprawozdawczo-wyborcze Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Diecezjalni przedstawiciele liczącego ok. 30 tys. członków stowarzyszenia wybrali nowy Zarząd KIAK. W jego skład weszli: Mieczysław Falkowski, Jerzy Karmański, Marek Kuczyński, Wiesław Smereczyński, Piotr Stańko, Jan Stefanek, Zbigniew Trybuła i Bożena Ulewicz. Zarządowi III kadencji przewodniczyć będzie prezes Halina Szydełko, wybrana przez Radę KIAK w listopadzie ub.r., która zmieniła na tym stanowisku Jana Stefanka. H. Szydełko była już prezesem Zarządu Akcji Katolickiej I kadencji. W posiedzeniu Rady wziął udział krajowy asystent kościelny stowarzyszenia - bp dr Mariusz Leszczyński.

* * *

W Polsce działa 1706 Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Struktury stowarzyszenia funkcjonują w większości diecezji. Najwięcej członków AK jest w diecezji tarnowskiej - 3724 osoby, przemyskiej - 2814 osób, częstochowskiej - 1700 i rzeszowskiej - 1571. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Stowarzyszenie prowadzi wielokierunkową działalność społeczną - charytatywną, kulturalną i edukacyjną. Prowadzi szkoły, ośrodki pomocy społecznej, świetlice terapeutyczne, wydaje książki i pisma, redaguje audycje radiowe, zajmuje się również działalnością pielgrzymkowo-turystyczną nakierowaną na popularyzację ważniejszych sanktuariów w kraju i na świecie. Organizuje liczne konkursy dla dzieci i młodzieży, których celem jest popularyzacja rodzimej historii i tradycji religijnej. Od początku aktywnie uczestniczy w organizowaniu Dnia Papieskiego. Od ponad dziesięciu lat pod szyldem Akcji Katolickiej odbywają się w Warszawie Tygodnie Społeczne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję