Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

III Kongres Ruchów Katolickich

Przez dwa lata, do 17 czerwca 2007 r., trwać będzie III Ogólnopolski Kongres Ruchów Katolickich pod hasłem: Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże bardzo pragnę, aby on zapłonął. - Mamy poczucie, że ruchy i stowarzyszenia katolickie potrzebują dzisiaj nowego ognia Ducha Świętego na dalszy rozwój oraz realizację posługi w Kościele i wobec społeczeństwa - tłumaczy w kongresowym przesłaniu o. Adam Schulz SJ - przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.
Kongres zainaugurowano w Warszawie 11 i 12 czerwca br. Wzięli w nim udział m. in.: kard. Józef Glemp, abp Józef Michalik, abp Józef Kowalczyk oraz przedstawiciele ruchów z kraju i z zagranicy.
Przez dwa kolejne lata Kongres ten będzie kontynuowany w 14 kongresach tematycznych. Poświęcone one będą m. in.: rodzinie, ekologii, kulturze, służbie ubogim, konsumpcji, globalizacji, życiu gospodarczemu.
Organizatorzy chcą wykorzystać w pracach kongresowych nowoczesne narzędzie, jakim jest internet. „Mamy nadzieję, że wykorzystanie internetu w procesie rozeznawania pomoże nam w stworzeniu wspólnej płaszczyzny wymiany doświadczeń, dzielenia się świadectwami podejmowanych prac i inicjatyw, w postawieniu sobie pytań, które nas nurtują, i poszukiwaniu na nie odpowiedzi” - pisał o. Schulz. Witryna internetowa www.kongresruchow.pl posłuży jako miejsce wymiany doświadczeń, sądów i opinii.
16 i 17 czerwca 2007 r. w Warszawie nastąpi podsumowanie dwuletnich prac, a w dalszym czasie - wprowadzenie owoców Kongresu w życie.
Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich skupia ok. 180 organizacji, stowarzyszeń i ruchów katolickich.

Tomasz Musiał

Jezuickie Dni Młodzieży

Oto Ciało Moje - to temat VI Jezuickich Dni Młodzieży, które odbyły się w dniach 9-17 lipca br. w Świętej Lipce na Mazurach - sanktuarium maryjnym już od średniowiecza przyciągającym rzesze pielgrzymów z Polski i z zagranicy. W tym roku w spotkaniu o charakterze formacyjno-wypoczynkowym wzięło udział ok. 400 osób z polskich ośrodków akademickich prowadzonych przez Ojców Jezuitów.
Pomysł JDM-u zrodził się w 1995 r. w czasie Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez wspólnotę z Taizé we Wrocławiu, w środowisku duszpasterzy akademickich, którzy chcieli najaktywniej działającym studentom zaproponować coś, co dawałoby pogłębioną znajomość duchowości ignacjańskiej i poszerzałoby horyzonty myślenia i działania przez wyjście poza ramy jednego tylko duszpasterstwa. Preludium do JDM-u stanowił „Tydzień Ignacjański”, zorganizowany najpierw w Małym Cichym w Tatrach w 1996 r., a w kolejnych latach w Dzianiszu. Owocem akademickiej pielgrzymki do Hiszpanii, śladami św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka Ksawerego, były I Jezuickie Dni Młodzieży w Świętej Lipce w 2000 r. Od tego czasu co roku odbywają się kolejne edycje JDM-u.
Jak podkreślał o. Tomasz Ortmann SJ, dyrektor VI JDM-u - temat podjęty w Roku Eucharystii zwrócił uwagę na „Ciało Boga, który wydaje się w nasze ręce podczas Eucharystii”. W programie VI JDM-u poza codzienną Mszą św., Jutrznią i spotkaniami modlitewnymi było do wyboru 28 warsztatów, m.in.: fotograficzne, misyjne, telewizyjne, jazzowe czy gospel, plecionki meksykańskiej, pierwszej pomocy, pływackie, tańca irlandzkiego. Istotnym punktem były konferencje wygłoszone m.in. przez Piotra Cieplaka (reżyser teatralny), o. Piotra Lenartowicza SJ (Ignatianum w Krakowie) i o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP. Uroczystą Mszę św. celebrował abp Edmund Piszcz - biskup diecezji warmińsko-mazurskiej, który od 6 lat niesie duchowe wsparcie dla JDM-u.
W tym roku podczas JDM-u odbyła się po raz pierwszy akcja oddawania krwi, dzięki której do banku krwi trafiło ok. 20 litrów. Atmosferę radości podsycił występ kabaretu „Hrabi”. Uczestnicy VI JDM-u, którzy na zakończenie otrzymali pamiątkowe medaliki z krzyżem i symbolem IHS, zapowiedzieli, że w przyszłym roku znów przyjadą do Świętej Lipki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Agnieszka Strzępka

Kapucyńskie Spotkanie Młodych w Wołczynie

W dniach 11-16 lipca 2005 r. w Wołczynie k. Kluczborka odbyło się - organizowane przez Kapucynów z Krakowa - XII Spotkanie Młodych. Wzięło w nim udział ok. tysiąca młodych osób z całej Polski. Tematem tegorocznego Spotkania Młodych było zagadnienie: Na krawędzi wieczności - dotyczące tajemnicy Eucharystii.
Młodzież uczestniczyła w licznych konferencjach, m. in.: Sekty i współczesne zagrożenia; Miejsce i rola młodzieży w Kościele; Jak czytać i być posłusznym Słowu Bożemu; Jak dobrze przeżywać Eucharystię, która jest źródłem miłości, i innych.
Wzajemnemu poznaniu i podzieleniu się własnymi przeżyciami oraz przedyskutowaniu treści usłyszanych konferencji sprzyjały codzienne spotkania w kilkuosobowych grupach. W sposób szczególny uczestnicy Spotkania Młodych wyrażali radość i wspólnotowość na koncertach wieczornych z udziałem zespołów: Anastasis, s. Anna Bałchan, Maleo Reggae Rockers, Kerygmat, Alternatywni czy Kapucyni.
Zaś duchowi zadumy, modlitwy i pojednania sprzyjały: codziennie sprawowane Eucharystie, nabożeństwa, przedstawienie pt: Pasja w wykonaniu aktorów „Teatru A” oraz świadectwa nawróconych osób. Dodatkową atrakcją dla uczestników była dobrze zaopatrzona loteria fantowa oraz stoisko z licznymi publikacjami i gadżetami dla młodzieży.
W Spotkaniu Młodych mógł uczestniczyć każdy, kto zachowywał „Dekalog Spotkania”.
Przyszłoroczne Spotkanie Młodych w Wołczynie odbędzie się w dniach 17-22 lipca.

Robert Krawiec OFMCap

Wystawa fotografii Jana Pawła II w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

Na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, w miejscu, gdzie mieszkał kard. Karol Wojtyła, a później gościł Papież Jan Paweł II, Katolickie Centrum Kultury wspólnie z Oficyną Wydawniczą „Kwadrat” przygotowało stałą plenerową wystawę fotograficzną, zatytułowaną Jan Paweł II - Karol Wojtyła, 1920-2005. Wystawa zawiera blisko 80 wielkoformatowych zdjęć.
Ich autorami są wybitni artyści fotograficy, m.in.: Sylwester Adamczyk, Paweł Bielec, Adam Bujak, Erazm Ciołek, Jacek Fedorowicz, Grzegorz Gałązka, Tadeusz Kwiatkowski, Paweł Kopczyński, Wojtek Łaski, Arturo Mari, Paweł Murzyn, Jan Nowiński, Ryszard Rzepecki, Jacek Maria Stroka, Tadeusz Warczak, Bogdan Ziarko, Mieczysław Żbik.
Wystawa udostępniana jest nieodpłatnie, codziennie w godz. 9.00-18.00.

Tydzień w Polsce

W wieku 86 lat zmarł w Poznaniu ks. prof. dr hab. Marian Wolniewicz, jeden z najwybitniejszych polskich biblistów, tłumacz ksiąg Pisma Świętego do Biblii Tysiąclecia i Biblii Poznańskiej.

W wieku 97 lat zmarł Stanisław Stomma, publicysta, prawnik, współzałożyciel i redaktor miesięcznika Znak, członek redakcji Tygodnika Powszechnego. W latach 70. jako jedyny z posłów nie poparł zmian w konstytucji, wprowadzających zapis o PZPR jako przewodniej sile narodu.

Brytyjskie władze potwierdziły, że zidentyfikowały wśród śmiertelnych ofiar zamachów terrorystycznych w Londynie trzy Polki.

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła jednomyślnie rezolucję upamiętniającą 25. rocznicę strajków w Polsce na Wybrzeżu w sierpniu 1980 r. i powstania NSZZ „Solidarność”. W rezolucji czytamy m.in.: „Polscy robotnicy ryzykowali życie dla odbudowy demokracji w swoim kraju i powrotu Polski do demokratycznej społeczności narodów. Polska jest wzorem dla innych krajów walczących o wyzwolenie od rządów autorytarnych i ustanowienie reprezentatywnych władz”.

Zdaniem polskich ekspertów, zapowiedziana przez władze Unii Europejskiej reforma sektora cukru w UE uderzy przede wszystkim w Polskę, która produkuje głównie na własny rynek. Mocna pozycja zachodnich koncernów może sprawić, że nasz kraj po reformie zacznie importować cukier z zagranicy. W Brukseli w wielotysięcznych demonstracjach producentów cukru przeciwko reformie uczestniczyli również Polacy.

Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, oświadczył, że nie ma możliwości stawiania w Polsce pomników na cześć UPA, gdyż w świadomości Polaków, którzy mieszkali na dawnych Kresach Wschodnich RP w czasie II wojny światowej, a także na pograniczu polsko-ukraińskim ukształtowanym po 1945 r., UPA jest postrzegana jednoznacznie negatywnie.

Senat praktycznie bez sprzeciwu uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, która dotyczy nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, zabudowanych garażami lub przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych.

Okazało się, że „demonstracja siły” marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen nie miała żadnego umocowania prawnego. Prezydium Sejmu zdecydowało, że marszałek Sejmu musi ponownie stanąć przed sejmową komisją śledczą.

Rada Krajowa SLD poparła szefa partii Wojciecha Olejniczaka oraz Zarząd SLD i zaproponowała grupie partyjnych liderów, aby w przyszłej kadencji przenieśli się z Sejmu do Senatu. Taką propozycję złożono: b. premierom Leszkowi Millerowi (odmówił) i Józefowi Oleksemu, b. sekretarzowi generalnemu Markowi Dyduchowi i b. ministrowi Jerzemu Jaskierni.

Platforma Obywatelska zatwierdziła listę kandydatów do parlamentu. Donald Tusk i Jan Maria Rokita wystartują z macierzystych okręgów: Gdańska i Krakowa, listę warszawską otwiera Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z list PO startuje także syn Lecha Wałęsy, Jarosław.

Lubelska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie wystawy przedstawiającej dzieci - ofiary aborcji. Zawiadomienie do prokuratury złożyli członkowie Partii Demokratycznej - demokraci.pl, gdyż ich zdaniem, organizatorzy wystawy w Lublinie „wywołują nią zgorszenie”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia Wieczerza ucztą Miłości

2024-03-28 20:38

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W wielkoczwartkowy wieczór w kościołach diecezji sprawowana była Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego, w trakcie którego wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

W bazylice katedralnej w Sandomierzu uroczystej liturgii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali księża z parafii katedralnej oraz Kurii Diecezjalnej. W modlitwie uczestniczyli seminarzyści, siostry zakonne oraz mieszkańcy Sandomierza. Liturgię swoim śpiewem uświetniły chór katedralny i schola parafialna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję