Reklama

Wizyta Kard. Mariana Jaworskiego w Diecezji Legnickiej

Aby wiara nasza była zawsze żywa

Niedziela legnicka 38/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bieżącym roku na zaproszenie biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka gościliśmy w naszej wspólnocie diecezjalnej kard. Mariana Jaworskiego z archidiecezji lwowskiej. Ksiądz Kardynał jest pasterzem szczególnej diecezji. Diecezji i miasta, które pozostało w pamięci wielu mieszkańców dolnośląskiej ziemi, gdyż po powojennej zmianie wschodnich granic Polski wielu z nich opuściło ją w wyniku przesiedlenia.

Ksiądz Kardynał przewodniczył głównym uroczystościom diecezjalnym 15 sierpnia w Krzeszowie. Wcześniej odwiedził niektóre parafie i spotkał się z ich mieszkańcami.

W parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej

13 sierpnia br. o godz. 17.00 w parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu sprawowana była uroczysta Msza św. koncelebrowana przez czterech hierarchów: kard. Mariana Jaworskiego, bp. legnickiego Tadeusza Rybaka, bp. pomocniczego archidiecezji lwowskiej Mariana Buczka i bp. Stefana Regmunta oraz wszystkich proboszczów miasta Wałbrzycha i gospodarza parafii ks. prał. Juliana Źrałko.

Podczas Mszy św. poświęcono ostatnio wykonane prace związane z renowacją głównego ołtarza. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej Białokamieńskiej, przywieziony po wojnie z miejscowości Biały Kamień, która znajdowała się na terenie archidiecezji lwowskiej. Parafia, z której został przeniesiony obraz, miała to samo wezwanie, a miejscowość odpowiadała nazwie dzielnicy Wałbrzycha - Białemu Kamieniowi. I to wcale nie za sprawą przybycia obrazu, albowiem Biały Kamień był za czasów niemieckich tak samo nazywany - Weisstein.

Kard. Jaworski powitany został przez bp. Tadeusza Rybaka, miejscowego proboszcza, młodzież oraz przez przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń parafialnych.

Biskup legnicki Tadeusz Rybak, witając dostojnego gościa, mówił: "Poczytujemy sobie za wielką łaskę, że Ksiądz Kardynał jest wśród nas, że pozwala nam odnowić świadomość, czym jest dla nas Lwów, dla naszej historii dla naszego narodu, i jakie bogate owoce dla Kościoła wydawała i wydaje metropolia lwowska. Poczytujemy sobie za łaskę, że Ksiądz Kardynał w roku naszego skromnego jubileuszu pobłogosławi nas wszystkich i że razem z Jego Eminencją przygotujemy się do tego wielkiego wydarzenia, jakim jest wizyta Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie". Charakteryzując region wałbrzyski, Ksiądz Biskup przypomniał, że jest to okręg, który obecnie szczególnie dotyka problem bezrobocia. Ale mimo to dzięki zaangażowaniu tutejszych kapłanów i wielu świeckich współpracowników dokonuje tu się wiele dobra, a nawet powstają nowe świątynie.

13. dzień miesiąca jest w wielu parafiach poświęcony Matce Bożej Fatimskiej dlatego też Ksiądz Kardynał podkreślił znaczenie objawień w Fatimie. Przypomniał też orędzie, przepowiadające upadek systemu komunistycznego i zamach na Ojca Świętego Jana Pawła II. Ksiądz Kardynał mówił także o odradzającym się Kościele na Wschodzie oraz bolączkach i nadziejach tutejszego ludu. "To Matka Najświętsza wskazała nam na środek, który może doprowadzić do zmiany tego trudnego stanu, który przeżywaliśmy. Ten środek to nie wojna, nie broń atomowa, ale modlitwa i pokuta - mówił Ksiądz Kardynał. Tu podkreślił także konieczność i potrzebę uczestniczenia w niedzielnej Mszy św., nazywając ją "niezwykłym skarbem dla chrześcijańskiego życia". Tę wartość udziału we Mszy św. rozumieją szczególnie ci, którzy przez wiele lat mieli do niej utrudniony dostęp.

Wyraził też podziw dla diecezji legnickiej za 10-letnią bogatą w wydarzenia historię oraz wspaniały rozwój struktur i organizacji diecezjalnych.

Spotkanie z dostojnym Gościem było także okazją do prezentacji okolicznościowej wystawy poświęconej cmentarzowi Orląt Lwowskich i historii Lwowa.

Wizyta kard. Jaworskiego na wałbrzyskiej ziemi przybliżyła charakter i rolę kościoła na Wschodzie. Otwartość serca, skromność, a zarazem pogoda ducha Księdza Kardynała zjednała mu sympatię wszystkich, którzy się z nim spotkali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Piotr Jarzyński (Wałbrzych)

Odwiedziny legnickich parafii

14 sierpnia Ksiądz Kardynał odwiedził kilka legnickich parafii: św. Jacka, Matki Bożej Królowej Polski i Świętej Trójcy, a także diecezjalne sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu i parafię pw. Świętych Piotra i Pawła w Strzegomiu.

W każdej parafii księża proboszczowie przedstawiali ich historię i specyfikę. W parafii pw. św. Jacka w bieżącym roku zakończono renowację świątyni, przywracając jej pierwotny wystrój wnętrza. Od tego roku jest to także sanktuarium św. Jacka. W parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski powstał nowy kościół, konsekrowany jako pierwszy w powojennej historii Legnicy. W parafii Świętej Trójcy koncentruje się życie osób związanych ze Wschodem. Jest tu bowiem siedziba Związku Sybiraków, a gospodarzem parafii jest ich kapelan. Tutaj też miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Kresowiaków.

Parafia pw. św. Jadwigi w Legnickim Polu zachwyca wszystkich piękną barokową świątynią, która upamiętnia bitwę rozegraną na legnickich polach w 1241 r. W panoramie Strzegomia wyróżnia się natomiast tamtejsza świątynia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która w czasie odwiedzin Księdza Kardynała szykowała się do nadania tytułu bazyliki mniejszej.

W godzinach wieczornych dostojny Gość przybył do legnickiej katedry, aby tam, w sercu diecezji, przewodniczyć liturgii Mszy św. wraz z biskupem legnickim Tadeuszem Rybakiem, bp. Marianem Buczkiem, bp. Stefanem Regmuntem, a także ks. inf. Władysławem Bochnakiem - proboszczem katedry, proboszczami legnickich parafii i gronem innych przybyłych kapłanów.

Księdza Kardynała powitał Biskup Legnicki Tadeusz Rybak. W swoim słowie przypomniał historię legnickiej katedry, a także fakt, że wśród przybyłych na te tereny po wojnie kapłanów, wielu pochodziło z terenu diecezji lwowskiej. Pozostają tego liczne ślady do dziś. "Radujemy się, że w roku 10-lecia naszej diecezji, Kardynał Świętego Kościoła, Metropolita Lwowski, przyjaciel Ojca Świętego, człowiek nauki i kultury, wraz ze swoim biskupem pomocniczym przybywa do naszej diecezji i nawiedza tę katedrę - mówił Biskup Legnicki. - Świadomi naszej więzi ze Lwowem, będziemy gorąco modlić za Waszą Eminencję, bp. Mariana i całą metropolię lwowską, która przeszła bardzo trudny czas władania komunistów walczących z Kościołem, niszczących świątynie, chcąc wydrzeć z serc ludzkich wiarę. Będziemy się modlić, by można było odbudować tamtejsze świątynie, a także, aby to co już zostało dokonane było umocnieniem dla Kościoła niosącego Bożą prawdę i miłość tak potrzebną mieszkającym tam ludziom".

Homilię wygłosił kard. Jaworski. Wyraził swą radość z faktu zaproszenia go na te ziemie i stworzenie możliwości spotkania z jej mieszkańcami, tym bardziej, że dzieje się to w roku jubileuszu diecezji, a zarazem 25-lecia sakry biskupiej Biskupa Legnickiego. "Ten jubileusz 10-lecia zbiega się z zakończonym Jubileuszem 2000 Chrześcijaństwa. Ojciec Święty wydał z tej okazji specjalny list, w którym zbiera owoce obchodów jubileuszowych na całym świecie i świętym Mieście Rzymie. Bogate to były owoce, bo ludzie garnęli się do świętych miejsc, aby dziękować Bogu za dokonane dzieło zbawienia, nawracać się i na nowo budować królestwo Boże na ziemi.

Ojciec Święty wyznacza też nowe drogi dla budowania Kościoła. Podobnie diecezja legnicka dokonuje przeglądu dotychczasowych dzieł i pyta się, jak odpowiadała na te nowe wezwania kierowane od Boga. Te kilka dni, które mogłem spędzić na terenie diecezji, były dla mnie okazją ujrzenia tego wielkiego wysiłku, pracy kapłanów i wiernych, zarówno w dziedzinie odnowy, remontów kociołów, a także w dziedzinie budowy nowych świątyń.

Jest jeszcze inny wymiar życia Kościoła w diecezji legnickiej. Słyszę jak parafie organizują kuchnie, wydają obiady. Tego nie głosi się w środkach społecznego przekazu, a to jest prawdziwe życie Kościoła. Nie mówiąc już o katechizacji, czy o zorganizowaniu Wyższego Seminarium Duchownego, aby nie zabrakło ludowi Bożemu tych, którzy będą głosić mu Słowo Boże i karmić go świętymi sakramentami. Jakże za to wszystko Panu Bogu nie dziękować.

Stoją też nowe zadania przed lokalnym Kościołem. Ale kiedy jest pasterz, kiedy są nowe powołania kapłańskie i zakonne, kiedy w sercach ludzi jest żywa wiara do Chrystusa, to te wszystkie zadania będą na nowo podejmowane. Życzę, aby Kościół legnicki wchodził w to nowe Tysiąclecie Chrześcijaństwa dalej z tym wielkim zapałem i oddaniem, by tu naprawdę budowana była miłość i sprawiedliwość społeczna, która w tych naszych czasach jest tak bardzo potrzebna".

Ksiądz Kardynał zachęcał, aby siły do wypełnienia tych zadań czerpać z Eucharystii. "Człowiek, który potrafi oderwać się od szarzyzny dnia codziennego i przeżyć dzień święty, w niedzielę spotkać się z Chrystusem obecnym w Jego Słowie i sakramencie świętym, otwiera się także na spotkanie z drugim człowiekiem. Trzeba nam na nowo odnaleźć pełnię dnia świętego. Zachęcam swoich wiernych, aby nie tylko w pełni uczestniczyli w niedzielnej Mszy św. ale wzywam ich także: Nie profanujcie dnia świętego! Nie wolno w tym dniu handlować! Nie wolno zamieniać Boga na bożka, którym staje się pieniądz! Trzeba nam szukać tego, co święte i rozwijać tym samym naszą łączność z Jezusem Chrystusem."

Procesja z darami, w której swoją obecność zaznaczyli delegaci z legnickich i okolicznych parafii, była okazją - tak jak poprzedniego dnia w Wałbrzychu - do złożenia darów na rzecz Kościoła lwowskiego. Znalazły się wśród nich szczególnie szaty i naczynia liturgiczne, obrazy, książki i ofiary pieniężne.

PN

Uroczystości u Matki Bożej Łaskawej

Dzień 15 sierpnia br. wpisał się już na stałe do historii wydarzeń duszpasterskich naszej diecezji. W tym miejscu, gdzie od ponad 700 lat czczony jest obraz Matki Bożej Łaskawej, najstarszy maryjny obraz w Polsce (i jeden z pięciu w Europie), w bieżącym roku uroczystościom przewodniczył kard. Marian Jaworski.

Tego dnia sanktuarium stało się miejscem spotkania ponad 5 tys. rzeszy pielgrzymów, którzy przybyli tu pieszo i różnymi środkami lokomocji, w tym specjalnym pociągiem PKP, który przejechał trasę: Legnica, Jawor, Strzegom, Jaworzyna, Wałbrzych, Kamienna Góra, Krzeszów, przywożąc 800 pielgrzymów. Była to pierwsza próba uruchomienia tej linii komunikacyjnej po ponad 20 latach.

Licznie przybyły rodziny, bowiem jest to diecezjalne święto Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Przybyli członkowie Bractwa św. Józefa. Nie zabrakło przedstawicieli władz, samorządów, licznych pocztów sztandarowych, a także reprezentacji różnych stanów i zawodów naszej diecezji. Liturgię uświetniła Legnicka Orkiestra Symfoniczna i Chór "Madrygał".

Zgromadzonych powitał Biskup Legnicki Tadeusz Rybak.

"Dzisiaj obchodzimy największe święto Matki Najświętszej. Przychodzimy w tę uroczystość przed oblicze naszej Pani Matki Bożej Łaskawej, która od wieków odbiera cześć w tym miejscu. Przychodzimy w roku szczególnym dla naszej diecezji. Serdecznie witam naszych najdostojniejszych pielgrzymów ze Lwowa. Jest dla nas wielką radością i zaszczytem, że naszej uroczystości przewodniczy kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski, że jest razem z nim z niedawno konsekrowany biskup pomocniczy Marian Buczek. Na terenie Dolnego Śląska jest wielu wiernych i kapłanów, którzy musieli opuścić tamte wschodnie ziemie i przybyli tutaj. Wielu przeszło przez Sybir i inne bolesne doświadczenia, przywieźli jednak na te ziemie bezcenny skarb - wiarę świętą i miłość do Matki Najświętszej... Obecnie tutaj tworzą polskie życie, polską historię, budują polską chrześcijańską kulturę. Ale nie zapominają o swoich korzeniach, kultywują przywiezione tradycje i odwiedzają tamte rodzinne strony.

Dziś szczególnie radują się Siostry Benedyktynki ochodzące ze Lwowa. Tam miały swoje opactwo, ale zostały zmuszone do opuszczenia go. Dziś mają je tutaj w Krzeszowie i wspierają nas swą nieustanną modlitwą. Pragniemy gorącą modlitwą wspierać Waszą Eminencję w tym posłannictwie na ziemiach wschodnich w archidiecezji lwowskiej. Prosimy też o przyjęcie naszych ofiar składanych na tacę i tutaj, i w legnickiej katedrze, i w Wałbrzychu. Niech to będzie nasza cegiełka do odbudowy kościołów na terenie archidiecezji lwowskiej. Wiemy, że potrzeby są tam bardzo wielkie i trzeba będzie wielu lat na odbudowę tego, co zostało zniszczone" - mówił bp Tadeusz Rybak.

Mszy św. przewodniczył Ksiądz Kardynał wraz z biskupem legnickim Tadeuszem Rybakiem, lwowskim biskupem pomocniczym Marianem Buczkiem i ks. inf. Władysławem Bochnakiem w gronie kapłanów diecezji legnickiej. On też wygłosił homilię.

Nawiązując do przeżywanej uroczystości, Ksiądz Kardynał powiedział: "Starajmy się o to, aby nasza wiara i miłość do Jezusa i Matki Najświętszej były tak gorące i żywe, że mimo smutku i boleści odchodzenia stąd, byśmy byli świadomi, że my wierzący, ufający Miłosierdziu Bożemu idziemy na spotkanie z naszym Zbawicielem i tam także oczekuje nas Jego i nasza Matka. Łaska wiary wynosi nas bowiem ponad to co ziemskie. Trzeba nam iść do Matki, bo Ona jest drogą do swojego Syna, bo Ona jest tą, która nas nigdy nie opuszcza. Trzeba, żebyśmy przychodzili do niej z różnymi naszymi osobistymi potrzebami, ale trzeba także, byśmy zawierzali Jej potrzeby całego współczesnego świata. Wiecie dobrze, jakie to są niebezpieczeństwa, które temu światu grożą. Wystarczy wspomnieć wydarzenia z 11 września ub. r. w Nowym Jorku, ale tak samo wszystkie krwawe terrory, które mają miejsce dzisiaj.

Potrzeba nam także pójść drogą wierności Matce Najświętszej, pójść za tymi słowami, które mówi do nas: uczyńcie wszystko, co powie wam mój Syn. Na tę obfitą miłość Matki Najświętszej trzeba nam odpowiedzieć umiłowaniem Jej Syna, czyli wzrastaniem do coraz większej wierności, do całkowitego naśladowania Jej w tym pójściu za Jezusem." Tu ukazał postać św. Maksymiliana Kolbego jako patrona dzisiejszych czasów, symbol pojednania, symbol budowania nowego świata. "To wszystko odnajdujemy w tym człowieku, który poniósł tak okrutną śmierć, ale zarazem oddał się całkowicie Chrystusowi, oddał się całkowicie Matce Najświętszej, poszedł za Chrystusem do końca pod swój krzyż. Niech budzi się w naszych sercach duch męstwa chrześcijańskiego. Ten duch męstwa, który powie: Panie, sam jestem słaby, ale daj tyle mocy, abym był wierny Tobie, gdzie mnie postawisz. W tym doświadczeniu, które na mnie ześlesz. W tych próbach, którym będę poddany.

Jeśli pójdziemy drogą św. Maksymiliana Marii Kolbego, jeszcze bardziej będziemy przeżywali nasze synowskie oddanie Matce Najświętszej i przeżywanie naszej wiary w coraz pełniejszej wierności Jej Synowi" - apelował Ksiądz Kardyał.

Również i tutaj w procesji z darami ofiarnymi nie zabrakło licznych delegacji przynoszących i składających na ręce Kardynała Metropolity swe dary na rzecz Kościoła lwowskiego.

Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej.

Żegnając dostojnego Gościa, Biskup Legnicki zapewnił, że wydarzenie to zostanie zapisane w historii naszej diecezji jako szczególne. Prosił też o przekazanie pozdrowień i życzeń wiernym z diecezji Księdza Kardynała. "Prosimy, aby Wasza Eminencja zawiózł do Archidiecezji Lwowskiej nasze serdeczne uczucia dla wszystkich, którzy tam mieszkają i którzy wraz z Waszą Eminencją w wielkim trudzie, ale i z wielką ufnością, budują przyszłość Kościoła na tamtych, tak drogich naszemu sercu terenach". Złożył także podziękowanie wszystkim przybyłym pielgrzymom i wszystkim, którzy przygotowali tę uroczystość.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję