Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Kaszak do nowych lektorów i akolitów: nieście ludziom Chrystusa, pocieszenie i radość

Lektorzy i akolici są usposobieni do tego, aby nieść Chrystusa ludziom – mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak. 5 marca ordynariusz diecezji sosnowieckiej przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Podczas Mszy św. biskup sosnowiecki udzielił posług lektoratu i akolitatu. Posługę lektoratu otrzymało 2 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Natomiast posługę akolitatu otrzymało 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 1 kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Mszę św. koncelebrowali formatorzy seminarium.

Na początku liturgii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przypomniał, że zadaniem lektorów jest czytanie Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, przygotowanie wiernych do lektury Pisma Świętego oraz do godnego przyjmowania sakramentów. – Pełnienie tej posługi daje możliwość solidniejszego poznania Słowa Bożego, dalszego rozwoju duchowego na drodze do kapłaństwa i większego udziału w odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła – powiedział ks. Selejdak.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Podkreślił, że przez pełnienie tej posługi lektorzy „stają się wiarygodnymi świadkami wiary, głosicielami orędzia zbawienia, które ma swoje korzenie w słowie Bożym”.

Wskazał również, że z kolei zadaniem akolitów jest wspomagania kapłanów i diakonów w sprawowaniu Eucharystii, a w sytuacjach nadzwyczajnych udzielanie Komunii Świętej wiernym i zanoszenie jej chorym. – Akolici wezwani są do coraz głębszego przeżywania Ofiary eucharystycznej i kształtowania na jej wzór własnego życia – kontynuował rektor seminarium.

– Kościół naucza nas, że w Słowie Bożym jest obecny Bóg, Jezus Chrystus – przypomniał w homilii bp Kaszak.

Zacytował słowa Hugo od Świętego Wiktora, który napisał: „Całe Pismo święte jest jedną księgą, a tą jedną księgą jest Chrystus, «ponieważ całe Pismo święte mówi o Chrystusie i całe Pismo święte wypełnia się w Chrystusie»”. – Wierzymy, że to słowo zawiera obecność naszego Pana Jezusa Chrystusa. Kiedy Chrystus w Słowie Bożym przychodzi do człowieka to go przemienia – mówił biskup.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Ordynariusz diecezji sosnowieckiej wskazał na słowa proroka Jeremiasza, który napisał: „Ilekroć otrzymywałem Twoje słowa, pochłaniałem je, a Twoje słowo stawało się dla mnie rozkoszą i radością serca mego. Proroka Jeremiasza”. – Słowo Boże, które otrzymacie, aby je proklamować ludziom niesie radość – zwrócił się do nowych lektorów i podkreślił, że to jest ważne w obecnej sytuacji kiedy ludzie się boją, są strapieni wojną i są świadkami ogromnego cierpienia i bólu.

– Jeżeli przez wasze niedbalstwo, zaniedbanie Chrystus w tym słowie nie dotrze do ludzi, to wiedzcie, że może kiedyś odpowiecie na Sądzie Bożym za zmarnowanie okazji, aby człowieka pocieszyć i wlać w serce człowieka radości – przestrzegał bp Kaszak.

Biskup sosnowiecki przypomniał również, że akolici mają ludziom nieść Chrystusa, który rzeczywiście jest obecny w Eucharystii, pod postaciami chleba i wina. – Dlatego trzeba podchodzić do nawet najmniejszych drobin chleba i kropel wina z największym szacunkiem, bo w nich obecny jest Chrystus. Macie nieść Chrystusa obecnego w Eucharystii ludziom ze względu na życie wieczne i dlatego, że On chce przyjść do człowieka – mówił biskup i również przestrzegał: – Żeby nie było tak, że przez twoje niedbalstwo ktoś, jakiś chory będzie pozbawiony Komunii Świętej. Chrystus chce być obecny z tym człowiekiem, przychodzi z łaskami, darami.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z woli bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej rozpoczęto w 1983 r. budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela


W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 1991 r. 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Od października 2013 r. w Częstochowie kształcą się także przyszli księża diecezji sosnowieckiej.

2022-03-05 20:13

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteś moją nagrodą

Niedziela sosnowiecka 24/2020, str. IV

[ TEMATY ]

pogrzeb

Msza św.

bp Grzegorz Kaszak

Piotr Zimnal

Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Zmarł ks. prał. Tadeusz Kamiński. Przez 30 lat był proboszczem parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu. Po przejściu na emeryturę mieszkał w Domu św. Józefa w Będzinie.

Urodził się 10 sierpnia 1937 r. w miejscowości Bobrowa, w powiecie wieluńskim. Został ochrzczony w parafii Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach. Po II wojnie światowej w 1945 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej – najpierw w swojej rodzinnej miejscowości, a ostatnie 2 lata dojeżdżał do miejscowości Cieciułów. Po jej ukończeniu rozpoczął edukację w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję