Reklama

Niedziela Legnicka

Kolejne transporty na granicę z diecezji legnickiej

Na granicę polsko-ukraińską legnicka Caritas we współpracy z biurem poselskim Minister Marzeny Machałek wysłała 3 samochody darów.

arch.

Transport wyjechał w piątek wieczorem (4 marca) z Zakładu opiekuńczo-leczniczego Caritas Diecezji Legnickiej w Jeleniej Górze. Potrzebującym przekazano m.in. śpiwory, koce, środki higieniczne, kosmetyczne oraz artykuły dla dzieci. Przekazano także materiały opatrunkowe, bandaże, latarki i baterie. W drogę powrotną do Jeleniej Góry zabrano 18 uchodźców wojennych, którzy znaleźli schronienie w Jeleniej Górze. To matki z 9. Dzieci. Legnicka Caritas organizuje już kolejny transport na wschodnią granicę.

Konwój pomocy wyjechał także z Lwówka Śląskiego, z parafii Wniebowzięcia NMP, przy której działa także Fundacja św. Krzysztofa. Kilkoma busami zawieziono najbardziej potrzebne rzeczy. Do Polski zabrano 35 osób, które znajdą schronienie w Lwówku Śląskim. To kolejna grupa uchodźców, która została przyjęta przez Fundację św. Krzysztofa.

Załadowany po sufit bus wyruszył z parafii Matki Boskiej Różańcowej w Jaworze z darami od jaworzan, i nie tylko. 7 marca kierowca oraz ks. Krzysztof Cipior byli już drodze do Przemyśla. Zawiozą tam: folię, apteczki, plastikowe sztućce i naczynia, ubrania, środki higieniczne. Natomiast jaworscy piekarze przekazali bułki i chleb.

Reklama

8 marca, również z Jeleniej Góry, z parafii MB Królowej Polski i św. Franciszka wyjedzie drugi transport darów, który trafi nie na granicę, ale na Ukrainę, a dokładnie do Lwowa, gdzie ks. Władysław Biszko, znany parafianom, prowadzi dom rekolekcyjny, w którym obecnie przebywa kilkuset uchodźców. Dostają tam opiekę i wyżywienie przed dalszą podróżą. Ks. Władysław zgłosił konkretne zapotrzebowanie: pralka, zmywarka, dwa odkurzacze, zamrażarka, czajniki elektryczne 6-7 sztuk, dwa żelazka, wiadra i mopy, agregat prądotwórczy 10 kw, deska do prasowania, kasza, ryż, olej, cukier, domestos, ścierki do mycia, worki na śmieci, naczynia jednorazowe, leki na ból brzucha, głowy, aspiryny. Zebrano także wiele rzeczy przeznaczonych dla dzieci. Do zbiórki darów dołączyły Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Caritas, ks. Tomasz Biszko i ks. Andrzej Szarzyński. W sumie na Ukrainę wyjedzie 6 busów.

foto

2022-03-07 15:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Kolory w liturgii: zieleń i fiolet

[ TEMATY ]

Znaki w kościele

Karol Porwich/Niedziela

Kolor fioletowy w dawnych latach łączono z purpurą, którą ubierano się na znak zamożności i wyróżnienia, np. królewskiego. Jeśli chodzi o szaty liturgiczne, kolor fioletowy używany jest w okolicznościach pokutnych i zadośćuczynienia. Jest to przede wszystkim czas Adwentu i Wielkiego Postu. Wchodząc głębiej w znaczenie barwy fioletowej w liturgii, trzeba mieć na uwadze spostrzeżenie, że powstaje ona przy zmieszaniu błękitu i czerwieni. Obrazuje więc w pewnym sensie pomieszanie pierwiastka duchowego, który oznacza błękit, z elementem ziemskim, zmysłowym. Tak więc kolor fioletowy ukazuje wzajemne powiązanie między niebem i ziemią, między duchem i zmysłami, między tym, co boskie i tym, co ludzkie. W takim znaczeniu fiolet jest właściwym kolorem symbolizującym wcielenie Syna Bożego. Chrystus Bóg-Człowiek stronę ludzką podniósł do godności Boskiej, a Bóg tę dobrą stronę człowieka przyjmuje i uszlachetnia. Tak można rozumieć symbolikę koloru fioletowego szat w liturgii pogrzebowej i Mszy św. odprawianej za zmarłych.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

[ TEMATY ]

Kraków

dominikanie

hocpicjum

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Hasło najbliższej edycji brzmi “Wiele dla Niewielkich”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na Krakowskie Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera. Jest to hospicjum domowe, którego podopiecznymi są najmłodsi pacjenci, zmagający się z nieuleczalnymi chorobami. Dzieło to zapewnia każdemu choremu opiekę medyczną oraz psychologiczną w jego domu, gwarantując potrzebny sprzęt i aparaturę w znajomym, komfortowym i bezpiecznym środowisku. Hospicjum zajmuje się opieką perinatalną już od poczęcia, pomocą przy nagłej chorobie dziecka, a także wspiera rodziny cierpiące po jego odejściu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję