Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Rozruchy na przedmieściach

Biskupi francuscy są poważnie zaniepokojeni rozruchami w niektórych aglomeracjach swej ojczyzny. Hierarchowie zgromadzeni na sesji plenarnej w Lourdes są przekonani, że represje i sianie grozy nie stanowią właściwej odpowiedzi na niepokoje społeczne.
„Sprawą zasadniczą jest przygotowanie dla młodych pokoleń, często pozbawionych nadziei, godnej przyszłości” - czytamy w oświadczeniu Episkopatu Francji. Biskupi wskazują na potrzebę społecznego wsparcia wychowawców, instytucji zajmujących się nauczaniem i animatorów życia społecznego. Podkreślają znaczenie budowania więzi solidarności i zgodnego współżycia obywateli. W tym kontekście szczególne miejsce zajmują wspólnoty zakonne obecne w społeczeństwach miejskich.
„Obrazy zamieszek ukazywane przez media budzą głęboki oddźwięk w opinii publicznej i prowadzą do nieufności między różnymi grupami ludności” - zauważają francuscy biskupi. Ich zdaniem, wśród przyczyn rozruchów znajdują się takie czynniki, jak niedawna urbanizacja, bezrobocie wśród młodzieży oraz niestabilność życia rodzinnego.
Na peryferiach stolicy Francji i innych miast przez kilkanaście dni dochodziło do starć arabskiej i afrykańskiej młodzieży z policją.

Izrael

Rządowe dementi

Władze izraelskie zdementowały sensacyjne doniesienia europejskiej prasy o mającym wkrótce nastąpić przekazaniu Wieczernika Kościołowi katolickiemu. Pisały o tym m.in. dzienniki włoskie i brytyjskie, w kontekście spotkania prezydenta Mosze Kacawa z Benedyktem XVI, które zostało zaplanowane na 17 listopada.
Według doniesień prasowych, podczas spotkania Papieża z prezydentem Izraela miałoby dojść do zawarcia porozumienia o przekazaniu Wieczernika w zamian za synagogę w Toledo, użytkowaną od XV wieku jako kościół.
Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło rewelacje prasowe jako nonsens. Przypomniano, że Izrael odrzucił wspomnianą ideę dwa lata temu. Kustodia Ziemi Świętej, najbardziej zainteresowana zwrotem Wieczernika, który był do połowy XVI wieku w rękach franciszkańskich, nie wie nic o nowych propozycjach w tej kwestii.
Jak głosi Tradycja - w tym miejscu Jezus spożywał z uczniami Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowił sakrament Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niemcy

„Męczennicy 2005”

Ok. 90 tys. chrześcijan rocznie traci życie z powodu wyznawania swojej wiary. Ponad 200 mln z 2,1 mld chrześcijan żyjących na świecie jest z tego powodu prześladowanych. Ewangelicka agencja informacyjna Idea w Niemczech opublikowała nowy rocznik pt. Męczennicy 2005 - z okazji obchodzonego 13 listopada przez Światowy Alians Ewangeliczny światowego dnia modlitw za prześladowanych chrześcijan.
W roczniku opublikowano, za dziełem pomocy „Open Doors”, listę państw, w których chrześcijanie są najczęściej prześladowani. Oprócz Korei Północnej wyznawcy Chrystusa szczególnie cierpią w: Arabii Saudyjskiej, Laosie, Wietnamie, Iranie, Turkmenistanie, na Malediwach, w Bhutanie, Myanmarze i Chinach.
Według ekspertów z „Open Doors”, w ostatnich miesiącach znacznie pogorszyło się położenie chrześcijan w Iraku i Erytrei. W tym wschodnioafrykańskim kraju w ostatnim półroczu podwoiła się liczba aresztowanych chrześcijan i wynosi obecnie 1778 osób.
Pozytywnie oceniono sytuację chrześcijan w muzułmańskiej Algierii, gdzie po zakończeniu wojny domowej (1992-2002) wielu ludzi przyjęło chrześcijaństwo i nie są za to prześladowani.

Holandia

Media to nie tylko reklama

Radio i telewizja mają służyć dobru publicznemu i winny być czymś więcej niż tylko „elektroniczną tablicą ogłoszeń”, ułatwiającą sprzedaż. Przypomniał o tym 8 listopada przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp John P. Foley na spotkaniu Europejskiej Unii Radiofonicznej w Amsterdamie.
Zwrócił uwagę, że „fale radiowo-telewizyjne są własnością publiczną i choć na reklamie wolno zarabiać, to nie wolno szkodzić przez jej treści dobru wspólnemu (...). Od profesjonalistów w dziedzinie reklamy wszyscy oczekują poszanowania pewnych wspólnych standardów” - podkreślił.
Zaznaczył, że media powinny kierować się trzema zasadami etycznymi: prawdą, szacunkiem dla godności jednostki i służbą wspólnemu dobru. „Kościół stosuje reklamę od dwóch tysięcy lat i nazywa ją ewangelizacją” - powiedział z humorem abp Foley. „Wierzymy w nasze przesłanie i oferujemy naprawdę dużo więcej niż dożywotnią gwarancję” - dodał.
Wezwał ludzi pracujących w mediach elektronicznych, by produkowali nie tylko wartościowe programy informacyjne i rozrywkowe, ale także by pomagali w „utrzymywaniu przy życiu bogatych tradycji kulturowych narodów Europy”.

Reklama

Ludzie

Abp Giovanni Lajolo - stwierdził, że ewentualna wizyta Ojca Świętego w Rosji powinna mieć przede wszystkim wymiar ekumeniczny. Szef watykańskiej dyplomacji przebywał w Moskwie w ostatnich dniach października.

„Katolicy rosyjscy czekają na Papieża. Jego wizyta stanowiłaby dla nich wielką zachętę i napełniłaby ich entuzjazmem. Jest jednak rzeczą oczywistą, że mogłoby do niej dojść jedynie w kontekście ekumenicznym. Spotkanie Ojca Świętego z Patriarchą powinno być dla całego świata świadectwem chrześcijańskiego braterstwa i winno być pełne radości, a także otworzyć drzwi dla bardziej intensywnej współpracy w tych dziedzinach, w których jest to możliwe. Modlimy się o to. Nie ma takiej przeszkody, która oparłaby się tchnieniu Ducha” - powiedział abp. Lajolo.
Abp Giovanni Lajolo skończył 3 stycznia 71 lat. Obecną funkcję pełni od października 2003 r. Poprzednio przez osiem lat był nuncjuszem apostolskim w Niemczech.

Indonezja

W mieście Poso na indonezyjskiej wyspie Celebes, gdzie niedawno zamordowano trzy młode chrześcijanki, znów doszło do dramatycznych wydarzeń. Tym razem dwaj nieustaleni jeszcze sprawcy postrzelili z broni palnej dwie 17-latki. Obie w stanie ciężkim znajdują się w szpitalu.
Policja natychmiast przewiozła Ivone i Siti Nuraini do szpitala, gdzie zostały operowane - poinformował włoską agencję misyjną AsiaNews jeden z pielęgniarzy w tym szpitalu. Na razie nie ma żadnych oficjalnych komentarzy ani ze strony sił porządkowych, ani od władz miejscowych.

Ziemia Święta

Na terenie więzienia w Megiddo w Galilei, na północy Izraela, tamtejsi archeolodzy odkryli pozostałości jednego z najstarszych kościołów bizantyńskich. Odkrycie to ma bardzo istotne znaczenie dla dziejów wczesnego chrześcijaństwa w Ziemi Świętej, co podkreślił m.in. nuncjusz apostolski w Izraelu abp Pietro Sambi. W pracach uczestniczyli przetrzymywani w Megiddo więźniowie palestyńscy.

Reklama

Portugalia

Z udziałem ok. 1,2 tys. osób z całego świata w Lizbonie od 5 do 12 listopada odbył się Międzynarodowy Kongres Nowej Ewangelizacji (ICNE). Przez cały tydzień w kościołach i na wielkich placach stolicy Portugalii sprawowane były nabożeństwa, głoszone konferencje oraz odbywały się spotkania i koncerty. Równolegle odbywała się 3. Europejska Misja Wielkich Miast, której pomysłodawca - arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn przybył do Lizbony 12 listopada.

USA

Amerykańska telewizja „A&E” planuje produkcję serialu telewizyjnego, którego tematem będą cudowne uzdrowienia, jakie dokonały się za pośrednictwem Matki Bożej z Lourdes. Jak informują producenci, fabułę filmu (czterech godzinnych odcinków) planują oprzeć na autentycznych wydarzeniach - będzie to historia pewnego chirurga, który doznał uzdrowienia w terminalnej fazie choroby nowotworowej.

Tydzień na świecie

Polski jezuita - ks. Andrzej Koprowski został dyrektorem programowym Radia Watykańskiego. Zajął on miejsce ks. Federico Lombardiego, powołanego na dyrektora generalnego tej rozgłośni po odejściu na emeryturę ks. Pasquale Borgomeo. Ks. Koprowski jest drugim Polakiem piastującym urząd dyrektora programowego Radia Watykańskiego; w przeszłości był nim ks. Lech Rynkiewicz, obecnie dyrektor marketingu.

Kard. Christoph Schönborn zaprosił Papieża Benedykta XVI do złożenia wizyty w Austrii 8 września 2007 r. Wtedy to zaplanowane są jubileuszowe uroczystości 850-lecia największego austriackiego sanktuarium maryjnego Mariazell.

We Francji nie ustają rozruchy uliczne, największe w tym kraju od 30 lat. Młodzi imigranci, głównie z rodzin arabskich, wyszli na ulice po tragicznej śmierci 2 nastolatków w podparyskiej miejscowości Clichy-sous-Bois (w przekonaniu, że goni ich policja, ukryli się w transformatorze i zostali porażeni prądem). Mówiąc o przyczynach rebelii, ks. Christian Delorme z Lyonu, członek Rady ds. Migracji przy francuskim rządzie i znawca problemów islamskich imigrantów, podkreślił, że na przedmieściach szerzy się ubóstwo, bezrobocie, jest kiepska edukacja i panuje poczucie społecznego wykluczenia. Rozruchy pokazują więc fiasko prowadzonej we Francji polityki integracji imigrantów.

Do incydentalnych podpaleń samochodów i nieruchomości doszło w stolicy Niemiec Berlinie oraz w Bremie i Chemnitz. Niemieccy socjolodzy i politycy ostrzegli, że ekscesy te mogą być początkiem realizacji scenariusza, jaki rozgrywa się we Francji.

Obawy przed zamieszkami narastają także w Belgii po tym, jak w brukselskiej dzielnicy Saint-Gilles, w pobliżu głównego dworca Midi, spalono 10 samochodów. Ta część miasta zamieszkana jest w dużym stopniu przez muzułmańskich imigrantów. Do podpaleń pojazdów doszło również na północy Belgii, w mieście Sint Niklaas, a także w Liège na wschodzie kraju.

Przywódca włoskiej opozycji centrolewicowej Romano Prodi ocenił, że wybuch we włoskich miastach zamieszek, takich jak we Francji, to tylko kwestia czasu. Jego zdaniem, przedmieścia włoskich miast są „najgorsze w Europie”.

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej nie wprowadzili nowych sankcji wobec Białorusi, ale zagrozili, że dalsze nękanie organizacji takich jak Związek Polaków na Białorusi oraz łamanie międzynarodowych standardów wolności politycznej może prowadzić do wprowadzenia kolejnych sankcji.

W hiszpańskim parlamencie - Kortezach zainaugurowano debatę nad przegłosowanym przez parlament Katalonii statutem tej prowincji (ze stolicą w Barcelonie), faktycznie uniezależniającym ją od Madrytu. Socjalistyczny rząd i prawicowa opozycja odrzucają roszczenia Katalończyków jako sprzeczne z konstytucją.

Włoska telewizja państwowa RAI nadała film dokumentalny oskarżający Stany Zjednoczone o użycie bomb fosforowych podczas ubiegłorocznego szturmu na irackie miasto Faludża. RAI nazwała te bomby „bronią chemiczną”.

Z ostrą krytyką porozumień z Dayton z 1995 r., które kończyły wprawdzie krwawą wojnę na Bałkanach, ale jednocześnie utrwalały skutki czystek etnicznych i niesprawiedliwość wobec katolików, wystąpił metropolita Sarajewa kard. Vinko Puljić.

Szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych Erika Steinbach oświadczyła, że budową Centrum przeciw Wypędzeniom w Berlinie nie musi kierować jej organizacja, ale np. niezależna fundacja. Wykluczyła jednak, by we władzach takiej instytucji mogli się znaleźć przedstawiciele Polski.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

Afryka

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

O tym, na czym polega ewangelizacja i w jaki sposób przekazuje się wiarę na podstawie Dziejów Apostolskich mówił kard. Grzegorz Ryś w homilii przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Duchowny zwrócił uwagę na to, że w ewangelizacji chodzi o to, by nie czekać na to, aż ludzie przyjdą do Kościoła, ale to - my musimy wyjść do nich. My musimy być wcześniej zanim wszyscy inni nadejdą. My musimy wyjść z miłością do wszystkich, których jeszcze nie ma! – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję