Reklama

Jubileuszowe świątynie naszej archidiecezji

Matka kościołów - archikatedra

Katarzyna Woynarowska
Edycja częstochowska 44/2000

Wśród jubileuszowych świątyń archidiecezji częstochowskiej miejsce szczególne zajmuje archikatedra częstochowska pw. Świętej Rodziny - Jezusa, Maryi i Józefa. Jej historia, architektura i rola w Kościele lokalnym warta jest osobnego opracowania.

Dzieje

Archikatedra pw. Świętej Rodziny jest kościołem neogotyckim, zaprojektowanym przez jednego z najlepszych architektów sakralnych Polski XIX w. i przełomu XIX i XX w. - Konstantego Wojciechowskiego. Budowę rozpoczęto w 1900 r. na terenie należącym do parafii pw. św. Zygmunta. Przez następne 27 lat (w 1927 r. oddano kościół do użytku wiernych), świątynię budowano dzięki staraniom proboszczów parafii św. Zygmunta: ks. Konstantego Waberskiego i późniejszego biskupa ks. Mariana Fulmana. W 1907 r. świątynię poświęcono, w 1917 r. bp Stanisław Zdzitowiecki erygował tutaj parafię, od 1925 r. kościół pełnił funkcje katedry dla nowo powstałej diecezji. 29 października 1950 r. bp Teodor Kubina dokonał uroczystego poświęcenia katedry. Wielkie zasługi dla budowy i wystroju kościoła miał bp Zdzisław Goliński, który nawet za oceanem szukał funduszy na dokończenie tego dzieła. On też zabiegał w Watykanie o tytuł bazyliki mniejszej dla częstochowskiej świątyni. Tytuł ten został jej przyznany w 1962 r.

Architektura

Archikatedra pw. Świętej Rodziny jest to monumentalna, okazała budowla, licząca 100 metrów długości, 46 metrów w transepcie i wysoka na 27 metrów. Styl kościoła wzorowany jest na katedrach francuskich. Najpiękniejszym elementem wnętrza jest ołtarz główny, zaprojektowany przez architekta z Krakowa - Zygmunta Gawlika. Ołtarz powstał z fascynacji słynnym ołtarzem Wita Stwosza w krakowskim Kościele Mariackim. Budowano go wiele lat; dzieło rozpoczęte w 1938 r. ukończono dopiero w latach sześćdziesiątych. Drewno do jego budowy sprowadzono aż z Wołynia, gdyż tylko tam rośnie doskonałej twardości dąb. Obok ołtarza głównego warto zwrócić uwagę na ołtarze boczne: Chrystusa Króla i Królowej Korony Polskiej. W tym ostatnim znajduje się podarowana katedrze przez Zakon Ojców Paulinów, uznawana dziś za najlepszą, kopia Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Do szczególnie cennych należą w archikatedrze witraże, zwłaszcza Jerzego Winiarza i Jana Henryka Rosena w prezbiterium, uznawane przez znawców za jedne z najlepszych w dwudziestoleciu międzywojennym.

Warta uwagi jest też monumentalna, z przełomu XIX i XX w. rzeźba Matki Bożej, podarowana archikatedrze przez francuskich przemysłowców (prawy filar przy wejściu). Cennym dziełem jest z pewnością doskonała kopia słynnego dzieła Rubensa Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz kartony do polichromii Jana Henryka Rosena, zawieszone na ścianach obydwu skrajnych kaplic nawy poprzecznej, które stanowią projekt dzieła zdobiącego kaplicę w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo. W ostatnich latach za duszpasterzowania ks. prał. Mariana Dudy, archikatedra wzbogaciła się o wysokie wieże, uwzględnione w pierwotnym projekcie świątyni, których przez lata na skutek rozmaitych przyczyn nie zbudowano. Efektem ostatnich lat są też cztery kaplice boczne, których wybudowanie zakończyło po stu latach budowę matki kościołów częstochowskich, stwarzając - co najistotniejsze - miejsca dla cichej, intymnej modlitwy, jakich przez tyle lat monumentalna świątynia była pozbawiona. Jako pierwsze powstały dwie kaplice w lewej nawie bocznej: Kaplica Miłosierdzia Bożego oraz Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Anielskiej, poświęcone 27 maja 1999 r. W kaplicy Miłosierdzia Bożego znajduje się obraz Aleksandra Markowskiego: Jezu, ufam Tobie. W sąsiedniej kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Anielskiej, ogłoszonej Królową Anielską - Panią Katedralną, prócz Jej wizerunku uwagę zwracają witraże wykonane przez Małgorzatę Radnicką oraz obraz św. Michała Archanioła. Po przeciwnej stronie tych kaplic - w nawie prawej - poświęcone zostały 30 czerwca 2000 r. dwie kolejne kaplice. Jedna z nich to kaplica Męczenników Częstochowskich - bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza i ks. Ludwika Rocha Gietyngiera, beatyfikowanych w Warszawie w czerwcu 1999 r., oraz s. Kanuty Chrobot, nazaretanki spod Wielunia, zamordowanej przez Niemców w Nowogródku, beatyfikowanej w Rzymie 5 marca 2000 r. W kaplicy tej prócz wizerunków Błogosławionych znajduje się kamienna tablica ku czci kapłanów zamordowanych w czasie II wojny światowej, przeniesiona znad sarkofagu bp. Teodora Kubiny. Czwarta z kaplic - Pana Jezusa Upadającego, mieści w sobie cudowną figurę Pana Jezusa w Trzecim Upadku.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że katedra częstochowska była w czasach II wojny światowej świadkiem wielu tragicznych wydarzeń. Na placu przed świątynią Niemcy zamordowali dużą liczbę częstochowian i kazali ich zwłoki pochować na miejscu egzekucji, czyli na drodze wiodącej do świątyni.

W archikatedrze, kościele częstochowskich biskupów, znajduje się też podziemna nekropolia biskupów, gdzie w Dzień Zaduszny arcybiskup metropolita odprawia Msze św. za swoich zmarłych poprzedników.

Reklama

Proboszczowie

Organizatorem i pierwszym proboszczem parafii był ks. inf. Bolesław Wróblewski (1925-1951). Od 1951 r. do 1985 r. proboszczem była Częstochowska Kapituła Katedralna, w której imieniu administrował parafią tzw. "wikariusz aktualny" - ks. prał. Józef Chwistecki, w latach 1985-1990 mianowany jej proboszczem. Kolejnym proboszczem katedralnym był ks. prał. Bronisław Preder (1990-1996). Obecnie funkcję tę pełni ks. prał. Marian Duda.

W roku jubileuszowym archikatedra wzbogaciła się o "Porta Sancta"- Święte Drzwi, których przekroczenie po wypełnieniu stosownych warunków daje odpust zupełny. Z łaski tej korzystają nie tylko mieszkańcy Częstochowy, ale także uczestnicy jubileuszowych pielgrzymek dekanatów całej archidiecezji częstochowskiej. Uczestniczyło w nich do tej pory kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Watykan: w listopadzie Franciszek odwiedzi Tajlandię i Japonię

2019-07-18 13:09

kg (KAI/RD) / Watykan

W dniach 19-26 listopada Franciszek odbędzie swą siódmą w tym roku a 32. od początku pontyfikatu podróż zagraniczną – tym razem do Tajlandii i Japonii. Będzie to zarazem jego ósma wyprawa do Azji i druga, podczas której przeleci nad przestrzenią powietrzną komunistycznych Chin. Po raz pierwszy doszło do tego w połowie sierpnia 2014, gdy Ojciec Święty odwiedził Koreę Południową.

pl.wikipedia.org

Według dotychczasowych, wstępnych ustaleń papieska pielgrzymka apostolska obejmie stolicę Tajlandii – Bangkok oraz Tokio, Hiroszimę i Nagasaki w Japonii, nie można jednak wykluczyć, że do programu wizyty dojdą też inne jeszcze miasta.

Będzie ona miała liczne aspekty duszpasterskie i geopolityczne. Głównymi elementami podróży do Japonii będą uczczenie przez papieża-jezuitę wielowiekowej obecności jego współbraci zakonnych w tym kraju oraz spotkanie z władzami i społeczeństwem państwa, które w tym roku gości spotkanie Grupy 20 i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności na Dalekim Wschodzie.

Zdaniem wielu obserwatorów Ojciec Święty, znany ze swego zaangażowania na rzecz pokoju, w Japonii z pewnością poprosi o wybaczenie w imieniu całej ludzkości za bomby atomowe zrzucone przez Amerykanów w sierpniu 1945 na Hiroszimę i Nagasaki. W pewnym sensie „wyręczy” więc ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę, który w czasie swej wizyty w Japonii w maju 2016 nie zdobył się na podobny gest. Innym pokojowym punktem odniesienia może też być zachęcenie rządu w Tokio, aby nie wyrzekał się konstytucyjnego zakazu posiadania sił zbrojnych, zawartego w art. 9 japońskiej ustawy zasadniczej.

Oba państwa azja6tyckie będą po raz drugi gościły biskupa Rzymu, po św. Janie Pawle II, który odwiedził najpierw Japonię w dniach 23-26 lutego 1981, a następnie Tajlandię – 10-11 maja 1984. Na trasie tej pierwszej podróży znalazły się wówczas te same miasta, w których będzie przebywał teraz papież Bergoglio, podczas gdy program pobytu w Tajlandii obejmował Bangkok, Phanat Nakhon i Sampran.

W tym drugim kraju, którego mieszkańcy w większości wyznają buddyzm, właśnie dialog międzyreligijny będzie z pewnością jednym z najważniejszych punktów programu.

W tym roku Ojciec Święty odwiedził już Panamę (23-25 stycznia), Zjednoczone Emiraty Arabskie (3-5 lutego), Maroko (30-31 marca), Bułgarię i Macedonię Północną (5-7 maja) oraz Rumunię (31 maja-2 czerwca). Na 4-10 września zaplanowano jego podróż do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

100. rocznica powstania Policji Państwowej

2019-07-18 20:13

Agata Pieszko

Z przeprowadzonych w 2019 r. badań opinii publicznej wynika, że 75 % Polaków wystawiło pozytywną ocenę polskiej policji, 89% Polaków powiedziało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 98 % rodaków stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. To piękny prezent na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Agata Pieszko

Obchody 100-lecia Policji Państwowej rozpoczęły się we Wrocławiu 17 lipca. Ten dzień był poświęcony uczczeniu pamięci poległych polskich policjantów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 18 lipca. W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława odprawiono Mszę św., po której na Placu Wolności odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń i nominacji dla funkcjonariuszy policji.

– Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie. Na służbę policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inną profesję, ale szukać w niej powołania, pewnej misji. Czy mamy świadomość, że każdego dnia na służbę wychodzi rzesza funkcjonariuszy, aby przede wszystkim służyć człowiekowi? My spokojnie śpimy, pracujemy, spacerujemy, odpoczywamy, a gdzieś na ulicy, w parku, na wodzie, w powietrzu, także przy biurku służbę pełni mnóstwo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. To oni służą człowiekowi każdego dnia i nocy – mówił podczas homilii ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji

W wydarzeniach na Placu Wolności udział wzięli m.in. generalny inspektor Policji Jarosław Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński.

– Kłaniam się przed wami nisko, jako szef polskiej Policji i dziękuję za ten ogromny trud i wysiłek, który włożyliście w taką ocenę i w taki poziom bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Bardzo proszę, abyście nie ustawali w tych wysiłkach i kontynuowali tę misję. Misję bezpieczeństwa Polski i Polaków. W sposób szczególny proszę, abyśmy konsekwentnie i bezwzględnie oczyszczali środowisko policyjne z tych, którzy nie są godni nosić munduru, abyśmy zjednoczyli siły i wykluczyli fałszywą zawodową solidarność i abyśmy dbali o tych, którzy rzetelnie i pełni poświęcenia pracują w polskiej Policji – mówił do funkcjonariuszy Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komentując wyniki tegorocznych badań opinii publicznej

Obchody święta Policji Państwowej honorowym patronatem objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek.

– Bez bezpiecznego państwa nie można budować przyszłości dla naszych obywateli. Dolny Śląsk, miejsce szczególne mojemu sercu, bo jestem stąd, jest terenem trudnym dla policji. Mamy bliskość granic, autostradę A4, drogę S3, jesteśmy świetnie skomunikowani, mamy wielu turystów, bo mamy wiele atrakcji i cieszymy się z tego, ale to są zwiększone zagrożenia i to wymaga zwiększonej czujności. Mundur wiąże się z odwagą, determinacją i honorem, pamiętajcie, abyście nigdy tego honoru nie splamili – przypominała Elżbieta Witek policjantom i policjantkom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakomunikowała, że dzięki 2 edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych do 2020 r. na służy mundurowe, w tym na policję zostaną przekazane środki w wysokości 9,2 mld złotych.

– Chcemy zainwestować w ludzi, którzy na co dzień narażają swoje życie – dodała Elżbieta Witek

Obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej uświetniła Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na czele z kapelmistrzem nadkom. Adamem Witiwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem