Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odpust w kościele jednej doby

Za nawiedzenie kościoła św. Maksymiliana w Ciścu można uzyskać odpust zupełny.

[ TEMATY ]

odpust

Cisiec

Monika Jaworska

Przed 50 laty rozpoczęto budowę tej świątyni w Ciścu.

Przed 50 laty rozpoczęto  budowę tej świątyni w Ciścu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W listopadzie 2022 r. przypadnie jubileusz 50-lecia rozpoczęcia budowy świątyni w Ciścu. W związku z tym proboszcz ks. Marek Nieciąg, uzyskując rekomendację biskupa, poprosił Penitencjarię Apostolską o udzielenie parafianom i wiernym nawiedzającym kościół łaski odpustu zupełnego.

Otrzymał pozytywną odpowiedź, tym samym odpust zupełny za siebie bądź dusze czyśćcowe można zyskiwać raz dziennie od 1 stycznia do 31 grudnia br. Warunkiem jest nawiedzenie świątyni i pobożne uczestnictwo we Mszy św. lub modlitwa zakończona odmówieniem: Ojcze nasz, Wierzę w Boga, O Maryjo bez grzechu poczęta. Prócz tego trzeba spełnić zwykłe warunki (spowiedź, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, żal za grzechy, Komunia św. i modlitwa się w intencjach Ojca Świętego).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osoby, które z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, mogą uzyskać odpust zupełny, wzbudzając w sobie odrazę do wszelkiego grzechu, łącząc się duchowo z obchodami rocznicowymi poprzez ofiarowanie Bogu modlitwy i cierpienia, modląc się w intencjach Ojca Świętego i wzbudzając pragnienie spowiedzi, Komunii św. i nawiedzenia kościoła, gdy tylko będzie to możliwe.

W budowę kościoła mocno angażowała się śp. Genowefa Dziedzic, która zmarła niedawno. Emerytowany proboszcz cisiecki ks. Władysław Nowobilski wspominał na jej pogrzebie, że będąc wówczas wikarym w Milówce, z grupą odważnych ludzi przystąpił do działania mimo zdecydowanego sprzeciwu władz komunistycznych. 5 listopada 1972 r. rano na placu budowy odprawił Mszę św. Po niej, w tajemnicy przed władzami, rozpoczęli prace. Udało się postawić mury i przykryć je więźbą w ciągu doby. Wśród pracujących była p. Genowefa, która potem podejmowała starania u władz, by wybronić kaplicę przed zamknięciem, czy zburzeniem. Mimo gróźb z ich strony nie poddawała się, a jej determinacja dziś owocuje ważnym jubileuszem.

2022-03-09 21:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rychwałdzki odpust wniebowzięcia

– Jeżeli obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to tym samym wyznajemy, że ten stan, w którym Ona teraz jest, z ciałem uwielbionym i duszą u Boga, to jest stan do którego aspirujemy – mówił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w homilii w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rychwałdzie

Bielsko-żywiecki biskup ordynariusz Roman Pindel celebrował Eucharystię 15 sierpnia – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w najważniejszym maryjnym sanktuarium Żywiecczyzny w Rychwałdzie. Msza św. sprawowana przy polowym ołtarzu była także częścią obchodów Święta Wojska Polskiego, które obchodzone jest na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., nazywanej przez historyków również Cudem nad Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

2024-04-14 16:24

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Artur Stelmasiak

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Do uczynienia niedzieli dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego zachęcił przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda SAC.

CZYTAJ DALEJ

Jak uwierzyć w siebie, zaufać i nie bać się zmian?

2024-04-16 14:41

[ TEMATY ]

spotkanie

Mat.prasowy

Edycja Świętego Pawła wraz z Duszpasterstwem Akademickim Emaus zaprasza na spotkanie autorskie z p. Ireną Neumueler - autorką książki “Gotowe na zmiany”, które odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia w Duszpasterstwie Akademickim Emaus (ul. Kilińskiego 132, Częstochowa) o godzinie 19:00.

Tematyka spotkania będzie obracać się wokół życiowej zmiany - jak uwierzyć, zaufać i nie bać się zmian. O 20:00 zachęcamy do uczestnictwa we Mszy Świętej, podczas której pani Irena podzieli się swoim świadectwem, a po Mszy - indywidualnej rozmowy z Autorką. Wydarzenie objęły swoim patronatem: Radio Jasna Góra, Radio Fiat oraz portal niedziela.pl. Serdecznie zapraszamy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję