Reklama

Niedziela Małopolska

Archidiecezja Krakowska: Ciepły posiłek dla uchodźców

Przed budynkiem Dworca Głównego, na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie, stoi biały namiot Caritas Archidiecezji Krakowskiej, w którym uchodźcy mogą zjeść ciepły posiłek.

[ TEMATY ]

Caritas

archidiecezja krakowska

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

Archidiecezja Krakowska

Punkt Caritas na dworcu w Krakowie

Punkt Caritas na dworcu w Krakowie

– Codziennie przygotowujemy ok. 1000 gorących posiłków, które są wydawane przez sześciu wolontariuszy. Chętnych do pomocy nie brakuje – mówi ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej. – Mamy ogromne wsparcie kleryków i wspólnot młodzieżowych. Do pomocy zaprosiliśmy Ruch Światło-Życie, Grupy Apostolskie, Duszpasterstwo Młodzieży, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i duszpasterstwa akademickie – dodaje.

Punkt wydawania posiłków działa od 13 do 21. Docelowo, mają się w nim gromadzić wszyscy, którzy chcą wesprzeć uchodźców ciepłym posiłkiem: instytucje, grupy parafialne i osoby prywatne. Równocześnie, na Dworcu Głównym działa punt informacyjny, w którym wydawany jest suchy prowiant, woda, środki chemiczne i higieniczne, a także jedzenie dla dzieci.

– Uchodźcy mogą korzystać z darmowych posiłków także w innych miejscach: na Bernardyńskiej, na Dietla i w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Talony na posiłki codziennie wydaje Arcybractwo Miłosierdzia. – informuje ks. Stec.

Reklama

Punkty żywieniowe dla uchodźców:

Ciepłe posiłki:

Spółdzielnia Socjalna Równość, ul. Bernardyńska 3

pon. – p. 12.00-15.00, sob. 12.00-14.00

Kuchnia św. Brata Alberta Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ul. Dietla 48

pon. – sob. w godz. 14.00- 15.00

Restauracja AGAPE – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ul. św. Siostry Faustyny 3

codziennie w godz. 10.00 – 18.00

Suchy prowiant – Arcybractwo Miłosierdzia, ul. Sienna 5

pon. – pt. 8.00-16.00, sob. – niedz. 9.00 – 15.00

Posiłki są wydawane na talony, które można otrzymać w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia, ul. Sienna 5: pon. – pt. 8.00-16.00, sob. – niedz. 9.00 – 15.00.

2022-03-10 20:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Oleksandr Jazłowiecki nowym dyrektorem ukraińskiego Caritas-SPES

[ TEMATY ]

Caritas

Ukraina

rkc.org.ua/FNS

Konferencja Episkopatu Ukrainy wybrała nowego dyrektora Misji Religijnej „Caritas-Spes” Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 15 grudnia jest nim biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Oleksandr Jazłowiecki. „Czas wojny w naszym kraju postawił przed Kościołem w Ukrainie wiele różnych wyzwań, na które Misja stara się od początku inwazji skutecznie odpowiadać na pełną skalę” – powiedział nowy dyrektor Caritas-SPES.

Nowo mianowany dyrektor Caritas-SPES wśród działań obecnie podejmowanych przez organizację wymienił „wsparcie dla osób wewnętrznie przesiedlonych i bezrobotnych, różnorodne projekty mające na celu pomoc ludziom w terenie oraz pomoc humanitarną, zwłaszcza jeśli chodzi o najbardziej narażone segmenty społeczeństwa, które doświadczają krytycznej sytuacji w zimie i w warunkach uszkodzenia infrastruktury energetycznej”.

CZYTAJ DALEJ

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Niedziela przemyska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

michalici.pl

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Bronisław Markiewicz - duchowy orędownik i przewodnik.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku. W przemyskim seminarium przygotowywał się do kapłaństwa i wpatrywał w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ksiądz Markiewicz przez całe swoje życie zachęcał wiernych, dzieci i młodzież, do uczestnictwa we Mszy św., do częstego, nawet codziennego przyjmowania Komunii św. oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu. Starał się kształtować w ich sercach cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego. Pisał: „Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie zasługuje na cześć najgłębszą i na uwielbienie największe, bo jest Stworzycielem, Panem i Zbawcą naszym, bo umiłował nas miłością najtkliwszą i nieskończoną...”. W zapiskach życia wewnętrznego ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza św.: już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie... Biada temu kapłanowi, który sobie cokolwiek innego wyżej ceni...; Msza św. centrum życia mego”. W grudniu 1911 r. ks. Markiewicz ciężko zachorował. Zmarł 29 stycznia 1912 r. w otoczeniu swoich najbliższych współpracowników i wychowanków. Data i miejsce jego beatyfikacji, 19 czerwca 2005 r. w Warszawie, zbiegły się z uroczystą Mszą św. wieńczącą obchody Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję