Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Meksyk

Święto Patronki Ameryk

Na 8 mln szacuje się liczbę uczestników uroczystości w meksykańskim sanktuarium maryjnym Guadalupe z 12 grudnia. Jest ich o milion więcej niż w 2004 r. - uważa rzecznik prasowy sanktuarium, które leży na terenie liczącej ponad 20 mln mieszkańców aglomeracji miasta Meksyk.
Pielgrzymi przybyli z całego kraju różnymi środkami lokomocji, często pieszo lub na rowerach. Nad bezpieczeństwem ruchu czuwało prawie półtora tysiąca funkcjonariuszy sił porządkowych. Już od minionego piątku Msze św. w sanktuarium były odprawiane od rana do wieczora co godzinę.
11 grudnia wieczorem ku czci Matki Bożej z Guadalupe śpiewało wielu słynnych artystów. 12 grudnia Mszę św. odprawił arcybiskup miasta Meksyk - kard. Norbert Rivera Carrera. Uroczystość upamiętnia kolejną - już 474. rocznicę objawień maryjnych św. Juana Diego. Temu Indianinowi, urodzonemu jeszcze przed odkryciem Ameryki i należącemu do pierwszej generacji tubylczych chrześcijan kontynentu, Maryja miała się ukazać w roku 1531. Na Jej życzenie u stóp wzgórza Tepeyac wzniesiono sanktuarium Guadalupe. W czasie swych podróży do Meksyku Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował Juana Diego. Obu tych aktów dokonał w sanktuarium, któremu ten pierwszy święty Indianin dał początek.

Ukraina

Modlitwa o jedność

Nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz - pod takim hasłem przedstawiciele różnych wyznań Ukrainy modlą się o jedność tamtejszych Kościołów, którzy zebrali się wokół głównej świątyni Kijowa - Soboru Sofijskiego.
Ta tradycja powstała podczas wspólnych modlitw za Ukrainę na Majdanie Niezależności w czasie pomarańczowej rewolucji w 2004 r. Obecnie każdego 13. dnia miesiąca wierni z różnych regionów Ukrainy przyjeżdżają do Kijowa, aby z ikonami w rękach prosić Boga o jedność Kościołów.
Ruch nosi nazwę: „Wschód i Zachód pod Opieką Bogurodzicy”. Należą do niego zarówno katolicy obydwu obrządków, jak również wierni Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wszyscy oni wierzą, że ta wspólna modlitwa przyczyni się do jedności i współpracy pomiędzy różnymi wyznaniami na Ukrainie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Rekordowa liczba katolickich portali

Stale rośnie liczba włoskich katolickich portali internetowych. Jest ich obecnie już dziesięć tysięcy. Poinformował o tym znany informatyk z Modeny Francesco Diani, który współpracuje m.in. z Konferencją Biskupów Włoch. Od ośmiu lat prowadzi on rejestr katolickich stron w sieci (www. siticattolici.it).
Jak donosi dziennik La Repubblica, obejmuje on obecnie 2391 parafii, 2067 stowarzyszeń, 1222 zgromadzenia zakonne. 629 portali posiadają diecezje i instytucje związane z Konferencją Biskupów, a 589 - prywatni duchowni.
W internecie obecne są 403 katolickie ośrodki kulturalne i uniwersytety oraz 353 inicjatywy wydawnicze. Francesco Diani podkreśla gwałtowny wzrost liczby stron poświęconych muzyce kościelnej (plus 36% w ostatnich dwóch latach) i sztuce sakralnej (plus 31,5%) oraz rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych (plus 32%).
W internecie obecni są także włoscy ewangelicy: www.evangelici.net, www.protestanti.it i waldensi: www.chiesavaldese.org.

Laos

Blokada święceń

Władze Laosu w ostatniej chwili nie dopuściły do pierwszych od 30 lat święceń kapłańskich. Wcześniej wydano zgodę na ceremonię, która miała się odbyć 8 grudnia. Nie podano przyczyn odmowy. Wysłano natomiast wojsko z poleceniem dopilnowania, aby do święceń nie doszło.
W 1975 r. komunistyczny rząd wypędził z Laosu wszystkich misjonarzy obcokrajowców. Podczas trwającej wówczas wojny domowej 7 duchownych poniosło śmierć.
Obecnie formacja kandydatów do kapłaństwa odbywa się w sposób niemal tajny. Laotańskie władze zgadzają się jedynie na organizowanie zaledwie raz do roku intensywnych, 8-dniowych kursów dla seminarzystów. Szczególną rolę ewangelizacyjną w tym azjatyckim kraju odgrywają Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Właśnie do tego Zgromadzenia należy zarówno niedoszły neoprezbiter, jak i mający go wyświęcić wikariusz apostolski stołecznego Wientianu.
Bp Jean Khamsé Vithavong, któremu 8 grudnia zabroniono udzielenia święceń, stwierdził, że trzeba poczekać na dalszy rozwój sytuacji. 32-letni diakon Sophone Vilavongsy, który ma być wyświęcony na prezbitera, jest rdzennym Laotańczykiem, jednak formację zakonną odbył w Australii.

Reklama

Ludzie

Bp Max Takuira Mariu, biskup pomocniczy diecezji Hamilton w Nowej Zelandii, zmarł 12 grudnia 2005 r. w wieku 53 lat. Był on pierwszym w dziejach Kościoła katolickiego w tym wyspiarskim kraju biskupem pochodzącym z miejscowej, rdzennej ludności - Maorysów.
Wśród swych współplemieńców cieszył się wielkim szacunkiem i był postrzegany jako ich nieoficjalny przywódca. W styczniu 2000 r. otrzymał najwyższe odznaczenie nowozelandzkie - Order Zasługi za wkład w rozwój kultury i świadomości narodowej swych rodaków i całego społeczeństwa.

Bp Max Takuira Mariu urodził się 12 sierpnia 1952 r. w diecezji Hamilton, w północnej części Nowej Zelandii. Święcenia kapłańskie przyjął w Waihi,w swej rodzimej diecezji, 30 kwietnia 1977 r., w Stowarzyszeniu Maryi (marianistów). Następnie pracował duszpastersko, dochodząc do stanowiska kanclerza i wikariusza generalnego swej diecezji. 30 stycznia 1988 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej diecezji, sakrę przyjął 19 marca tegoż roku - był wówczas jednym z najmłodszych biskupów na świecie, nie miał bowiem jeszcze 36 lat.

Niemcy

Metropolita Kolonii - kard. Joachim Meisner wygrał proces z jednym z największych tygodników niemieckich. Der Spiegel musiał opublikować oświadczenie kard. Meisnera i przyznać mu rację. Pismo zarzucało metropolicie Kolonii, że podczas wizyty w Rzymie chciał wyjaśnić sprawę swego następstwa, omijając opinię kapituły katedralnej.
Przed kilkoma dniami sąd krajowy w Kolonii przyznał, że kardynał nie naruszył przepisów i nakazał opublikowanie jego sprostowania na łamach tygodnika Der Spiegel. Tygodnik ten poinformował pod koniec października, że kard. Meisner zamierzał przekonać Benedykta XVI, aby mianował koadiutorem z prawem następstwa faworyzowanego przez niego 49-letniego biskupa pomocniczego Rainera Woelki. Papież rzekomo miał być przeciwny tej prośbie. Informację tę przedrukowało wiele innych czasopism.

Reklama

Indie

W Indiach mieszka obecnie 17,16 mln katolików, czyli 1,6 proc. mieszkańców tego drugiego co do liczby ludności kraju świata. Jednocześnie stanowią oni ponad 70 proc. ogółu miejscowych chrześcijan. Te i wiele innych danych przynosi najnowszy Przewodnik po Kościele katolickim w Indiach na okres 2005/06, wydany ostatnio przez miejscową Konferencję Biskupów Katolickich. Gruby, liczący ponad 1700 stron, tom zamieszcza niemal pełny zestaw informacji nt. różnych stron życia Kościoła w tym kraju.

Indonezja

Do „zjednoczenia się wraz ze wszystkimi innymi na rzecz budowy nowego społeczeństwa” wezwali swych wiernych chrześcijańscy przywódcy Indonezji. We wspólnym dorocznym liście, ogłoszonym z okazji Bożego Narodzenia, miejscowa Konferencja Biskupia i Wspólnota Kościołów Protestanckich zaapelowały do chrześcijan, aby „nie lękali się” korupcji, skutków ubiegłorocznego tsunami, integryzmu islamskiego oraz aby „pracowali z entuzjazmem nad budową lepszej przyszłości”.

Tydzień na świecie

„Boskość Chrystusa jest najwyższym szczytem - Mount Everestem naszej wiary” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa w jednej ze swoich nauk adwentowych, które wygłaszał w Watykanie w obecności Benedykta XVI i jego najbliższych współpracowników.

Papież Benedykt XVI mianował nowego sekretarza Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Został nim dotychczasowy nuncjusz apostolski w Indonezji i Timorze Wschodnim - abp Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don.

Prezydent USA George W. Bush, przemawiając w Filadelfii, podał m.in., że ponad 30 tys. Irakijczyków zginęło w swoim kraju od początku rozpoczęcia przez Pentagon i sprzymierzone z nim wojska inwazji na Irak w 2003 r.

Niemcy są wstrząśnięte i oburzone wiadomością, że były kanclerz Gerhard Schröder ma zostać szefem rady dyrektorów spółki North European Gas Pipeline Company (NEGPC), budującej rosyjsko-niemiecki gazociąg bałtycki. Niemiecki oddział antykorupcyjnej organizacji Transparency International zażądał od byłego kanclerza złożenia pełnych wyjaśnień w sprawie przyjęcia funkcji w radzie nadzorczej operatora gazociągu. W Niemczech panuje powszechna zgoda co do tego, że postępowanie Schrödera poważnie zaszkodziło wizerunkowi Niemiec w świecie.

Kampanię na rzecz dowartościowania rodziny w obliczu propagowania relacji homoseksualnych i życia w tzw. wolnych związkach zainicjowało Francuskie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Skierowało ono do Agencji France Presse petycję, w której domaga się, aby ustawodawcy nie zezwalali na prawne uznanie związków osób tej samej płci ani też na adopcję przez nie dzieci. Stowarzyszenie żąda, aby w Kodeksie postępowania cywilnego jasno określono definicję małżeństwa.

We Francji obchodzono 100-lecie świeckości państwa (wypowiedzenia konkordatu ze Stolicą Apostolską i przyjęcia ustawy o rozdziale Kościoła od państwa). Na ulicach Paryża manifestowali m.in. członkowie różnych działających na terenie Francji lóż masońskich, którzy nieśli antyklerykalne i antyreligijne hasła. Uczestnicy pikiety złożyli na ręce przewodniczącego parlamentu Jean-Louisa Debré listę propozycji, których realizacja, ich zdaniem, ma obronić „zagrożoną” laickość kraju.

Prezydent Rosji Władimir Putin zagroził, że Ukraina, która po „pomarańczowej rewolucji” otrzymała obietnicę znacznej pomocy z Zachodu, będzie musiała płacić po cenach rynkowych za gaz ziemny sprowadzany z Rosji. Moskwa chce w ten sposób ukarać Kijów za chęć uniezależnienia się od niej przez wejście do europejskich struktur wojskowo-politycznych.

Wybory prezydenckie w Kazachstanie wygrał będący już od 1991 r. u władzy prezydent Nursułtan Nazarbajew, uzyskując 91% poparcia. Uczciwość elekcji zakwestionowali zachodni obserwatorzy z OBWE. Tymczasem Rosja oskarżyła tę organizację o „wysługiwanie się Zachodowi i popieranie jego interesów na obszarze b. ZSRR”.

Oprócz Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca symbolem międzynarodowych służb sanitarnych niosących pomoc na terenach ogarniętych konfliktami będzie też Czerwony Kryształ.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Strukov/fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26.

Wtorek, 23 kwietnia. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Włókniarza

2024-04-23 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Włókniarki z dawnych zakładów „Poltex” opowiedziały jak wyglądała ich praca w czasach świetności przemysłu włókienniczego w Łodzi. Opowieści ubogaciły występy muzyczne, warsztaty i poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję