Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Pogrzeb kapłana zamordowanego w Turcji

Reklama

Diecezja Rzymu wystąpi o otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Andrei Santora, misjonarza włoskiego zamordowanego 5 lutego br. w Trapezuncie (Trabzonie) nad Morzem Czarnym, w północno-wschodniej Turcji - zapowiedział 10 lutego wikariusz papieski dla diecezji kard. Camillo Ruini podczas Mszy św. pogrzebowej.
Zdaniem kard. Ruiniego, pragnienie wyjazdu ks. Santora do Turcji można w pełni zrozumieć w świetle jego przekonania, że „Jezus oddał na krzyżu życie za wszystkich, dlatego kapłan musi kochać wszystkich i służyć wszystkim bez żadnych różnic”. Odwaga, z jaką oddawał się swej posłudze, była odwagą „typową dla męczenników” i niewątpliwie liczył się z tym, że przyjdzie mu za to zapłacić najwyższą cenę - powiedział kard. Ruini.
Na zakończenie, drżącym ze wzruszenia głosem i przez łzy, wikariusz papieski zacytował słowa sędziwej matki misjonarza, obecnej w bazylice, która przebaczyła zabójcy syna. Zapewnił matkę i siostry księdza o miłości i modlitwie całego Kościoła rzymskiego.
61-letni ks. Andrea Santoro, pracujący od 5 lat w Turcji, został zastrzelony w niedzielę 5 lutego tuż po Mszy św., którą odprawił w kościele Matki Bożej z Trapezuntu. Zabójstwo to niektórzy wiążą z trwającą obecnie w wielu krajach islamskich kampanią wrogości i nienawiści do świata zachodniego, a pośrednio także do chrześcijaństwa po zamieszczeniu przez zachodnie środki przekazu karykatur Mahometa. Benedykt XVI w czasie audiencji ogólnej 8 lutego złożył hołd zamordowanemu kapłanowi i ujawnił, że kilka dni wcześniej otrzymał od niego list zapraszający Papieża do odwiedzin tych stron w czasie jego podróży do Turcji w listopadzie br.

Turcja

Kolejny napad na księdza

W Turcji dokonano kolejnego napadu na księdza katolickiego. Nieznany osobnik wtargnął do mieszkania słoweńskiego księdza Martina Kmeteca w Izmirze, pobił go i groził zamordowaniem. Poinformowały o tym 10 lutego media włoskie, powołując się na relację wikariusza apostolskiego Anatolii bp. Luigiego Padovese.
Ks. Kmetec powiadomił o zajściu policję, ta jednak nie zareagowała. Atak na księdza ze Słowenii miał miejsce w kilka dni po zamordowaniu włoskiego kapłana Andrei Santoro w Trapezuncie.
Oblicza się, że wśród 70 mln mieszkańców Turcji żyje ok. 100 tys. chrześcijan. Spośród ok. 15 tys. katolików większość stanowią cudzoziemcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niemcy

Bawaria przygotowuje się na papieską wizytę

Reklama

Podobnie jak w Polsce, również w Niemczech trwają przygotowania do papieskiej pielgrzymki, która odbędzie się w dniach 10-15 września 2006 r. W katedrze monachijskiej 12 lutego br. odsłonięto płaskorzeźbę przedstawiającą podobiznę Benedykta XVI. Jest to pierwszy w Niemczech, ale i na świecie „pomnik” poświęcony obecnemu Papieżowi. Przy tej okazji kard. Friedrich Wetter, następca kard. Josepha Ratzingera na stolicy biskupiej w Monachium i Fryzyndze, oficjalnie ogłosił miejsce, gdzie w Monachium 10 września 2006 r. Papież odprawi Mszę św. i spotka się z wiernymi. Będą to tereny tzw. Nowych Targów Monachijskich. Jeszcze tego samego dnia, ale w godzinach popołudniowych Benedykt XVI nawiedzi monachijską katedrę - świątynię, w której 28 maja 1977 r. przyjął święcenia biskupie.
Zapowiadana wizyta w Niemczech nie jest co prawda pierwszą, ponieważ w sierpniu 2005 r., podczas Światowych Dni Młodzieży, Benedykt XVI odwiedził już Kolonię. Jednak tegoroczna pielgrzymka będzie miała dla Papieża szczególne znaczenie. Odwiedzi on bowiem swoją rodzinną Bawarię - krainę, w której się urodził i spędził wiele lat życia. Na jego pielgrzymim szlaku znajdą się takie miasta, jak Monachium i Ratyzbona, sanktuarium maryjne Altötting oraz miejsce jego urodzin - położona w południowo-wschodniej Bawarii wioska Marktl nad Innem.
W zróżnicowanych pod względem wyznaniowym Niemczech Bawaria należy do tych landów, w których tradycyjnie przeważają katolicy. Monachium, stolica Bawarii, było już w historii miejscem dwóch papieskich wizyt. Pierwsza miała miejsce w 1782 r., kiedy to papież Pius VI podczas swojej podróży z Wiednia do Rzymu odwiedził Bawarię na zaproszenie księcia Karla Theodora. Upamiętnieniem tej wizyty jest m.in. kamień pamiątkowy, znajdujący się w kaplicy St. Margarethen und Georg w katedrze monachijskiej.
Druga wizyta papieska w Monachium miała miejsce 19 listopada 1980 r., kiedy to stolicę Bawarii odwiedził Jan Paweł II. W tym dniu celebrował on z wiernymi Mszę św. na monachijskich błoniach, tzw. Theresienwiese, a następnie odwiedził katedrę. Wizytę tę również upamiętnia płaskorzeźba znajdująca się w monachijskiej katedrze, naprzeciw której usytuowano tę najnowszą - z podobizną Benedykta XVI.

Ks. Mariusz Krawiec SSP

Monachium

Kard. Francis Arinze powiedział, że podziela nadzieje wielu wiernych na pojednanie ze zwolennikami zmarłego w 1991 r. abp. Marcela Lefebvre. Zaznaczył jednak, że „Papież, choć może, to nie będzie zmieniał nauczania Kościoła, przywracając stan sprzed II Soboru Watykańskiego, tylko po to, aby uszczęśliwić lefebrystów”. Bractwo św. Piusa X, które odrzuca podstawowe postanowienia Soboru Watykańskiego II, jako warunek pojednania z Watykanem stawia przywrócenie Mszy łacińskiej w całym Kościele.

Kard. Francis Arinze jest Nigeryjczykiem. Urodził się w 1932 r. w Eziowelle. W 1967 r. został arcybiskupem Onitsha w Nigerii, a od 1984 r. pracuje w Watykanie. Najpierw pracował w Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego, a od 2002 r. stoi na czele Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kardynałem został podczas konsystorza w 2005 r.

Austria

Reklama

Na „szczególną randkę” w „walentynki” zaprosiła 14 lutego archidiecezja wiedeńska. Ponad 150 „posłańców” Walentego rozdawało w całym Wiedniu 50 tys. „miłosnych listów od Boga”. Listy mają zachęcić do spojrzenia na nowo na miłość Boga do człowieka.
- Pragniemy, aby w dniu miłości ludzie mieli okazję zetknięcia się z miłością Bożą - powiedział w rozmowie z dziennikarzami inicjator akcji - ks. Michael Scharf z biura duszpasterskiego archidiecezji wiedeńskiej. Poinformował, że „miejscami randki z Bogiem” były 14 lutego katedra św. Szczepana oraz trzy kościoły przy głównych arteriach handlowych stolicy Austrii. W godzinach popołudniowych każdy miał możliwość rozmowy z kapłanem, otrzymania specjalnego błogosławieństwa; mógł napisać „odpowiedź Bogu” lub w ciszy adorować Najświętszy Sakrament. W późnych godzinach wieczornych w katedrze św. Szczepana sprawowano nabożeństwo ze specjalnym błogosławieństwem zakochanych.

Francja

Po raz pierwszy zostanie wydana we Francji książka ukazująca całokształt prześladowań chrześcijan w świecie, także w Europie i w Ameryce, gdzie tego rodzaju przypadki stają się coraz częstsze. Praca będzie informować o prześladowaniach zarówno krwawych (np. z powodów fanatyzmu religijnego lub zwykłego wandalizmu), jak i ukrytych (w dziedzinie gospodarki, polityki, ideologii). Książka dotyka także spraw postępu w dziedzinie wolności religijnej.

Włochy

Nie ma podstaw, aby uznać krzyż w szkole za naruszenie świeckiego charakteru państwa. Takie orzeczenie wydał Naczelny Sąd Administracyjny we Włoszech po rozpatrzeniu skargi kobiety narodowości fińskiej, która domagała się usunięcia krzyża z klasy, do której chodzi jej syn.
Krucyfiks, zdaniem sądu, jest symbolem wyrażającym najszlachetniejsze wartości, takie jak tolerancja, wzajemny szacunek, prawa człowieka, które choć biorą początek w religii, stanowią także podstawę świeckiego charakteru państwa.

Tydzień na świecie

Portugalski misjonarz o. José Alfonso Moreira został zastrzelony na terenie misji Bailundo w archidiecezji Huambo w Angoli.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dzieci-Żołnierzy, katolickie dzieła pomocy Missio, Adveniat i Kościół Ewangelicko-Augsburski w Bawarii poinformowały, że na świecie jest 300 tys. dzieci-żołnierzy. „W 32 krajach nieletni przechodzą szkolenie wojskowe, a w 11 z nich dzieci walczą na froncie” - przypomniały.

Tygodnik News of the World opublikował zdjęcia pochodzące z filmu wideo, które ukazują brytyjskich - jak twierdzi - żołnierzy brutalnie bijących grupę irackich nastolatków.

Broniąca praw dziennikarzy organizacja Reporterzy bez Granic podała, że amerykański gigant internetowy Yahoo udostępnił chińskim władzom dane, które przyczyniły się do aresztowania opozycyjnego pisarza Li Zhi.

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą „stare” kraje członkowskie UE do otwarcia swoich rynków pracy dla obywateli z nowych krajów. Posłowie UE debatowali też nt. kontrowersyjnej dyrektywy usługowej (przed siedzibą PE w Strasburgu przeciwko jej założeniom protestowali związkowcy, m.in. z Polski).

Brytyjski parlament przegłosował wprowadzenie w tym kraju dowodów osobistych (Brytyjczycy do tej pory legitymowali się paszportem, prawem jazdy itp.). Za ustawą głosowało 310 deputowanych, przeciwnych było 279.

Rozpadła się koalicja rządowa na Słowacji. W związku z przedłużającą się procedurą ratyfikacji konkordatu ze Stolicą Apostolską rząd opuścili przedstawiciele chadecji. Kraj czekają przedterminowe wybory parlamentarne.

Słowenia obecnie ma najkorzystniejszą pozycję wśród nowych państw członkowskich, które chcą przystąpić do strefy euro w 2007 r. „Gdyby decyzja miała zapaść dzisiaj, Słowenia spełniałaby kryteria przystąpienia do strefy euro, również jeśli chodzi o poziom inflacji” - powiedział komisarz UE ds. gospodarczych i monetarnych Joaquin Almunia.

W Czechach dla rodziców opiekujących się małym dzieckiem zasiłki wychowawcze wzrosną prawie o 100%. Czescy senatorowie przegłosowali zwiększenie tych świadczeń z dotychczasowych 3700 do 7300 koron (w przeliczeniu z ok. 500 do ok. 1000 zł).

W Mereczowszczyźnie koło Kosowa Poleskiego na Białorusi, w muzeum mieszczącym się na terenie odbudowanego domu rodzinnego Tadeusza Kościuszki, odbyły się uroczystości z okazji 260. rocznicy jego urodzin. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele Ambasady RP i fundacji kościuszkowskich z Białorusi i Polski.

Afgański ruch Taliban wyznaczył nagrodę w złocie za głowę autora karykatur Mahometa, opublikowanych ostatnio w zachodniej prasie.

Ogłoszono ostateczne i uwierzytelnione wyniki wyborów w Iraku: blok szyickich partii religijnych zdobył 128 z 275 mandatów. Partie arabskich sunnitów będą miały 58 miejsc, sojusz kurdyjski - 53, a świecki szyicko-sunnicki blok byłego premiera Ijada Alawiego - 25.

Zbrojne skrzydło Hamasu, który wygrał wybory w Autonomii Palestyńskiej, rozbroiło i zakończyło rejestrację swoich bojówek na północy Strefy Gazy.

Laboratorium brytyjskie w Weybridge wykryło zakaźny wirus ptasiej grypy H5N1 w próbkach tkanek dzikich łabędzi, które ostatnio znaleziono martwe w Grecji, we Włoszech, Słowenii i Bułgarii. Tym samym potwierdzono, że ptasia grypa dotarła już do krajów UE.

UNICEF zaalarmował, że tysiące afrykańskich dzieci, m.in. z Etiopii, Kenii i Somalii umiera z powodu suszy.

Metropolita archidiecezji trnawsko-bratysławskiej abp Jan Sokol został poważnie ranny w wypadku samochodowym, który wydarzył się ok. 50 km od Bratysławy.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydaje się nam, że końcem wszystkiego jest dla nas śmierć

2025-04-07 14:03

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii J 6,35-40

Czytania liturgiczne na 7 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania podczas konklawe

2025-05-07 18:29

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Tysiące ludzi zgromadziły na placu św. Piotra w Watykanie w oczekiwaniu na wynik pierwszego głosowania 133 kardynałów elektorów, którzy od dziś wybierają nowego papieża. Rezultat ten tradycyjnie ogłosi dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbywa się głosowanie.

W komin wycelowane są już obiektywy licznych fotoreporterów.
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję