Reklama

Niedziela w Warszawie

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w archidiecezji warszawskiej

Niedziela Palmowa rozpocznie Wielki Tydzień, szczególny czas rozważania męki Chrystusa. W Wielki Czwartek w archikatedrze warszawskiej rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego, a w Wielki Piątek ulicami Warszawy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa.

Tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia w archidiecezji warszawskiej rozpocznie w Niedzielę Palmową metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który poprowadzi o godz. 11.00 procesję z palmami i odprawi mszę św. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Po mszy zostanie rozstrzygnięty Ursynowski Konkurs Palm.

Wielki Czwartek liturgicznie nawiązuje do dwóch sakramentów, które swoje źródło mają w ustanowieniu eucharystii w Wieczerniku. Pierwszy z nich to sakrament kapłaństwa, dlatego tego dnia w katedrach na całym świecie sprawowane są msze krzyżma. W archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy krzyżma o godz. 10.00.

Od Wielkiego Czwartku wieczorem Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej, której w archikatedrze warszawskiej przewodniczyć będzie o godz. 18.00 kard. Nycz, a homilię wygłosi bp Piotr Jarecki.

W Wielki Piątek o godz. 17.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego w archikatedrze warszawskiej. Z kolei o godz. 20.00 Centralną Drogę Krzyżową ulicami Warszawy poprowadzą wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Droga krzyżowa wyruszy sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską i Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej o godz. 20.00. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Na zakończenie ulicami Starego Miasta przejdzie procesja rezurekcyjna.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. z procesją rezurekcyjną w parafii Narodzenia NMP w Komorowie. Następnie o godz. 11.00 metropolita warszawski odprawi mszę św. i wygłosi homilię w bazylice archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.(PAP)

Reklama

Autorka: Iwona Żurek

iżu/ joz/

2022-04-08 16:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szlakiem cadyków

Archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska zapraszają na V pielgrzymkę autokarową „Śladami cadyków”.

Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 10 lipca pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem oraz bp. Romualda Kamińskiego, biskupa diecezji warszawsko-praskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję