Reklama

Niedziela Częstochowska

Misteria w plenerze

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce zaprasza do udziału w misteriach Wielkiego Tygodnia.

Jest to jedyne miejsce w naszej archidiecezji, gdzie odbywają się one w plenerze. Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczną misterium triumfalnego wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy i poświęcenie palm przy kaplicy Ogrójec.

Niedziela Palmowa

Uroczystości tej w Niedzielę Palmową 10 kwietnia o godz. 10.30 będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Na stoku Góry Oliwnej rozpocznie się odtworzenie sceny biblijnej triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Następnie procesja z palmami przejdzie na plac przed kościół Świętej Rodziny, gdzie znajduje się symboliczny Mur Świątyni Jerozolimskiej, przy którym nastąpi ciąg dalszy inscenizacji. Po niej uroczysta procesja z palmami przejdzie do kościoła Świętej Rodziny, gdzie metropolita częstochowski będzie przewodniczył Eucharystii z modlitwą o pokój. Warto przypomnieć, że kalwaria w Praszce była nazywana przez śp. abp. Stanisława Nowaka „Jerozolimą ziemi Wieluńskiej” jako miejsce modlitwy o pokój i ekspiacji za niezawinione cierpienia ofiar II wojny światowej rozpoczętej na tej ziemi. Jest to szczególnie wymowne w obecnym czasie, kiedy toczy się wojna na Ukrainie i w innych zakątkach świata.

Reklama

Wieczerza Pańska

W Wielki Czwartek 14 kwietnia o godz. 18 na kalwarii w Praszce nastąpi kolejna część misteriów kalwaryjskich. Po scenie Ostatniej Wieczerzy, zgodnie ze zwyczajem, miejscowy kustosz obmyje stopy mężczyznom i odprawi Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Świętej Rodziny na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W jej trakcie zostanie poświęcony i rozdany zebranym tzw. Chleb Świętej Rodziny. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony na „Syjon” – do dolnej kaplicy „U Kajfasza”, tzw. Świętej Piwnicy, gdzie odbędzie się adoracja Pana Jezusa do godz. 22 z modlitwą o dar pokoju na świecie.

Męka Pana Jezusa

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostanie połączone z misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się w Wielki Piątek 15 kwietnia. Rozważania poprowadzi bp Andrzej Przybylski. Początek modlitwy o godz. 14 w kościele sanktuaryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. W duchu modlitwy św. Jana Pawła II, który dał podwaliny dla kalwarii w Praszce, pragniemy dołączyć do wielkiego wołania o dar pokoju na Ukrainie i na świecie. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18 w kościele Świętej Rodziny, po czym Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony na szczyt kalwarii, do kościoła Ukrzyżowania i Grobu Pana Jezusa, gdzie rozpocznie się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

2022-04-08 16:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi

– Jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Witając uczestników uroczystości, ks. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Świętej Rodziny w Praszce, przywołał słowa św. Jana Pawła II, który w Niedzielę Palmową w 1999 r. powiedział: „Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się w Niedzielę Palmową okrzykiem: «Hosanna!», a ich momentem kulminacyjnym stanie się w Wielki Piątek wołanie: «Ukrzyżuj Go!». Nie ma w tym jednak sprzeczności; kryje się tu raczej serce misterium, które pragnie głosić dzisiejsza liturgia”.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję