Reklama

Niedziela Lubelska

Warto przeczytać

Św. Augustyn. Nauczyciel pokoju

Nauka o pokoju św. Augustyna mimo upływu czasu nie straciła na aktualności.

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium

Nakładem Wydawnictwa KUL i Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” ukazała się publikacja ks. Stanisława Budzika pt. „Doctor Pacis. Teologia pokoju św. Augustyna”. To rozprawa doktorska, obroniona na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Leopolda-Franciszka w Innsbrucku w 1988 r. Polski przekład trafia na rynek po 30 latach, w trudnym czasie wojny w Ukrainie, co jeszcze dobitniej ukazuje ponadczasowy charakter nauki o pokoju biskupa z Hippony, który żył na przełomie IV i V wieku.

Ponadczasowy charakter

Na aktualność publikacji zwrócili uwagę jej recenzenci. - „Napisana w latach 80. Ubiegłego stulecia, a więc jeszcze w okresie zmierzchu epoki zimnej wojny, praca jest obecnie chyba bardziej aktualna niż w roku publikacji niemieckiego oryginału. Rok 1988 należał bowiem jeszcze do czasów, kiedy to mentalność europejska wydawała się zdominowana poprzez ideę równowagi sił zbrojnych. Był to jednak czas nadziei związanych z epoką przemian prowadzących do upadku Związku Radzieckiego. Polskie tłumaczenie ukazuje się nie tylko w czasie kryzysów migracyjnych, stawiających pod znakiem zapytania cały porządek na Starym Kontynencie, lecz także w obliczu wojny tuż przy polskiej granicy” - napisał ks. prof. Józef Niewiadomski. W recenzji ks. prof. Edwarda Walewandra czytamy: - „Gruntowne dzieło, napisane z prawdziwie benedyktyńską pasją, spotka się z pewnością z zainteresowaniem czytelników, nie tylko tych, którzy zajmują się historią. Autor przygotował swoją pracę do druku z właściwą sobie erudycją i naukową akrybią, fachowo pod każdym względem. Wszystkim zainteresowanym myślą św. Augustyna, zwłaszcza jego teologią pokoju, a więc także historią Kościoła, dzieło to dostarczy wielu cennych informacji i oryginalnych przemyśleń”.

Bogactwo myśli

Metropolita lubelski, zafascynowany myślą św. Augustyna, sięgnął do największego dzieła Ojca Kościoła „De civitate Dei” (Państwo Boże), a także do licznych pism pozostawionych przez „nauczyciela pokoju”. Na kartach książki z naukową precyzją, ale też z lekkością pióra i literackim kunsztem, jawią się kolejne aspekty teologii pokoju, którego źródłem i spełnieniem jest Bóg. Autor prowadzi czytelnika, ukazując bogactwo myśli św. Augustyna zamknięte w kilku rozdziałach: Uniwersalny charakter pokoju; Ludzki niepokój i dzieło pokoju Chrystusa; Pokój Kościoła; Pokój ziemski; Pełnia pokoju. Na ponad 370 stronach dowodzi, że ze spotkania w osobie i dziele Biskupa Hippony grecko-rzymskiego obrazu świata i człowieka wielkich filozofów oraz judeochrześcijańskiego doświadczenia Boga objawienia i przymierza wyrastają ponadczasowe pytania i rozwiązania.

Reklama

Na kartach publikacji czytamy: - „Stwórca wyposażył człowieka tak wielkimi darami, że stał się on faktycznie partnerem Boga przy zarządzaniu pokojem. Dzięki rozumowi człowiek powinien rozpoznać doskonałość i piękno Bożego porządku pokoju. Przez złe użycie pierwszej woli zaczyna się jednak dramaturgia historio-zbawczych zmagań o pokój. Skutki porzucenia pokoju z Bogiem są widoczne w człowieku i w relacjach; manifestują się w niezaspokojonym pragnieniu pokoju. Na przeciwnym biegunie braku pokoju jest Chrystus, Dawca Pokoju. Jego dzieło pokoju to przywrócenie porządku zaburzonego przez grzech”. Ks. Budzik zwraca uwagę, że św. Augustyn odkrył wielką wartość pokoju i należycie uhonorował go w kulturze postrzegającej wojnę jako zwyczajny sposób rozwiązywania problemów pomiędzy narodami. Piętnuje okropności wojny, sprzeciwiające się Boskiemu przeznaczeniu człowieka do pokoju. Rozwija też teorię wojny sprawiedliwej; dowodzi, że zachowanie lub przywrócenie zaburzonego porządku pokoju stanowi jedyną uzasadnioną przyczynę rozpoczęcia wojny sprawiedliwej.

Myśli św. Augustyna nie straciły aktualności. Autor publikacji zadaje pytanie, „co Biskup Hippony, miasta które od kilkunastu stuleci leży w gruzach, mówi nam współczesnym, którzy także żyjemy, jak sądzimy, w czasach przełomowych i nieustannie doświadczamy jak bardzo kruche i zagrożone jest najcenniejsze dobro ludzi, pokój?”. Jak bardzo prawdziwe jest stwierdzenie, że „zagrożeniem pokoju w świecie stworzonej natury jest sam człowiek, który z jednej strony tęskni za pokojem, z drugiej mroczne zakamarki duszy są ogniskami agresji i nienawiści”, świadczy nie tylko stara jak świat historia wojen, ale i tocząca się tuż za naszą granicą wojna.

2022-04-16 16:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: Dokładnie 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył Maryi siebie i Kościół w Polsce

2022-08-18 13:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kalwaria Zebrzydowska

Julia A. Lewandowska

Dzisiaj mija 20 lat od ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do kalwaryjskiego sanktuarium. 19 sierpnia 2002 roku, w akcie zawierzenia Matce Bożej, papież błagał by Matka Boża wypraszała dla niego siły ciała i ducha - "bym mógł wypełnić do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały". Prosił też, aby Maryja upraszała światło Ducha Świętego dla biskupów, a kapłanów uczyła naśladować Chrystusa - "w oddawaniu co dnia życia za swe owce".

W trzecim dniu wizyty w Ojczyźnie św. Jan Paweł II przybył do Matki Miłosierdzia, którą od dziecięcych lat czcił w kalwaryjskim obrazie. Po dotarciu do sanktuarium, papież modlił się w ciszy przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Religia w czasach kryzysu

W postrzeganiu religii w ostatnich latach zachodzi zasadnicza zmiana. Są bowiem „pewne rzeczy, których nauka nigdy nie będzie w stanie wyjaśnić”.

Podczas gdy krwawa wojna na Ukrainie trwa, z jej codziennym graficznym zestawieniem okrucieństw, wielu się zgadza, że reakcja zachodnich rządów na ten konflikt będzie kluczowa – politycznie, gospodarczo i militarnie – dla naszego przyszłego bezpieczeństwa i stabilności. Ale czy wojna może się odbić również szerszym echem i zmusić nas do ponownego przemyślenia podstawowych wartości i założeń, które kierują naszymi liberalnymi społeczeństwami demokratycznymi, w tym naszego stosunku do wiary religijnej?

CZYTAJ DALEJ

Zakopane/ W niedzielę inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

2022-08-19 17:46

[ TEMATY ]

festiwal

Zakopane

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

PAP/Grzegorz Momot

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podczas konferencji prasowej otwierającej 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podczas konferencji prasowej otwierającej 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to coś bardzo ważnego nie tylko dla kultury ludowej, ale w ogóle dla polskiej kultury, tym bardziej że festiwal się rozwija i ma wymiar międzynarodowy – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Zakopanem minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Na niedzielę ulicami Zakopanego przejdzie korowód zespołów folklorystycznych z rożnych stron świata, inaugurując 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Pod Giewont w tym roku przyjechały zespoły z Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Słowacji, Grecji i Czech oraz cztery zespoły polskie: z Białego Dunajca, Nowego Sącza, Jabłonki oraz z Podegrodzia. Od poniedziałku na festiwalowej scenie grupy będą rywalizowały o główne trofea - Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję