Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: bez Chrystusa Zmartwychwstałego nasze życie nie miałoby korzeni ani sensu

Trzeba nam prosić Boga o nowość życia w Chrystusie – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 16 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

– W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu prosiliśmy Wszechmogącego Boga, abyśmy przez ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa. A dzisiaj gromadząc się na Wigilię Paschalną, uznajemy z wiarą, że musiał być Wieczernik, chleb i wino, zdrada, jakby na przekór przykazaniu miłości, musiał być Ogrójec z samotnością i bólem, musiał być krzyż i grób, aby tym potężniej zabrzmiały słowa: „zmartwychwstał, nie ma Go tutaj” – mówił w homilii arcybiskup.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „Wielki Piątek zatrzymał nasz wzrok na Ukrzyżowanym, a dzisiaj przeżycia Wielkiej Soboty powróciły doświadczeniem naszego wieku, że Bóg wydaje się być nieobecny, milczący, a grób Chrystusa także się nie przebudzi i nie przemówi”. – Dlatego nie trzeba już negować Chrystusa w historii świata, wystarczy Go po ludzku zignorować, ewentualnie zaatakować tych, którzy mają jeszcze odwagę w Niego wierzyć – zauważył abp Depo.

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup wskazał, że ci, którzy atakują wierzących w Chrystusa, „traktują wiarę jako postawę niegodną człowieka rozumnego”. – A my zebraliśmy się w tę świętą noc, aby święcić inną nadzieję, inny pokój, którego świat dać nie może. Zmartwychwstanie Chrystusa nie ma nic z widoku ponownego ożycia zwłok. To nie jest powrót do poprzedniego stylu życia ludzkiego, jak w przypadku Łazarza, młodzieńca z Nain czy córki Jaira. Jezus żyje odtąd życiem Boga, poza cierpieniem i śmiercią. Jest wybranym jako Sędzia żywych i umarłych – mówił arcybiskup.

– Bez Chrystusa Zmartwychwstałego nasze życie nie miałoby korzeni ani sensu. Winniśmy być przekonani, że naszą wiarą nie poniżamy nikogo. Nie czynimy siebie kłamcami jak owi przekupni strażnicy grobu – kontynuował.

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski podkreślił, że „kto chce unicestwić prawdę o Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, dopuszcza się nie tylko grzechu niewiary, ale kompromituje się właśnie swoją prymitywną wiedzą stąd dotąd, staje się niegodnym przez odrzucenie rozumu i serca”.

Reklama

– Do kogo odnieść normy ludzkiego życia, sens istnienia człowieka? Do kogo tak sobie można powiedzieć, że Boga nie ma? – pytał arcybiskup i zaznaczył: – Przekreślenie Boga najlepiej widać w dramacie wojny na Ukrainie, na innych miejscach, włącznie z Ziemią Świętą.

Karol Porwich/Niedziela

– Na tej drodze można by się pozbyć Jezusa ze wszystkim, czego nauczał i Kim jest dla ludzkości. Co daje człowiekowi uprawnienie do takiego pozbycia się Chrystusa? Może nawet jest w człowieku jakaś demoniczna siła ku skazywaniu na niebyt wszystkiego, co łączy sprawy Boskie ze sprawami ludzkimi – dodał.

Hierarcha przypomniał wiernym, że „trzeba prosić Boga o nowość życia w Chrystusie”. – Ostrzegał nas bowiem św. Paweł: „Przyjdzie bowiem taki czas, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań – ponieważ ich uszy świerzbią – będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom” – powiedział abp Depo i zaapelował: „Świętujmy więc Wielką Noc”.

Wigilię Paschalną zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna wokół częstochowskiej archikatedry.

2022-04-16 23:41

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Metropolita poznański na prośbę dyrekcji muzeum odprawił Mszę św. w intencji zmarłych oraz żyjących pracowników, kustoszy kultury i sztuki, oraz w intencji pomyślności i rozwoju tej instytucji. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Marcina, położonym w bezpośredniej bliskości placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję