Reklama

Kościół

„Uczyniłem cię świadkiem” - pielgrzymka maturzystów diecezji opolskiej

O tym, że Jezus Zmartwychwstały uczynił ich swoim świadkiem usłyszeli dziś na Jasnej Górze maturzyści diecezji opolskiej. Pielgrzymka ta już tradycyjnie odbywa się w środę w Oktawie Wielkanocy. Przyjechało ok. pół tysiąca uczniów.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/ Facebook

Mszy św. w jasnogórskiej bazylice przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała. Przypomniał on młodym, że oprócz matury mają do zdania bardzo ważny egzamin - egzamin z radości ze spotkania ze Zmartwychwstałym Panem. Wyjaśniał, że prawdziwa radość jest owocem Ducha Świętego, bierze się tylko z wiary i nie ma nic wspólnego z kabaretem czy chichotem. - Drzwi radości otwiera pamięć o Zmartwychwstaniu Jezusa, taka radość pomaga wytrwać w dobrym, ona jest najkrótszą drogą do doskonałości życia. Im więcej w nas radości, tym więcej w nas świętości - podkreślał bp Pierskała.

Ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży wyraził nadzieję, że jasnogórskie spotkanie będzie dla młodych czasem odkrywania światła Jezusa Zmartwychwstałego. - Życzę im, żeby to światło skonfrontowało ich relację z Jezusem i żeby zobaczyli, ile tam jest zaufania, które Bóg pokłada w nich. I nawet gdyby byli daleko, Chrystus im ufa i mówi do każdego z nich „uczyniłem cię świadkiem” - mówił duszpasterz.

- Przesłaniem, które chciałem zostawić, jest zdanie z Dziejów Apostolskich, które także Papież Franciszek skierował do ludzi młodych „uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (por. Dz 26,16) – tak o temacie konferencji mówił ks. Knieć.

Reklama

Maturzyści w rozmowach z @JasnaGóraNews opowiadali też o swoich przeżyciach związanych z ostatnimi tygodniami przygotowań do matur. Jak zauważyli to czas w cieniu wojny na Ukrainie. Mimo stresu towarzyszącego tym przygotowaniom młodzi ludzie chętnie i z wielkim poświęceniem angażują się w pomoc na rzecz uchodźców.

Jak przyznali licealiści: Zuzia, Ola, Jagoda i Zosia z II LO w Raciborzu i Dawid z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu, myśl o wojnie za wschodnią granicą zaprząta im głowy, ale starają się też dać z siebie jak najwięcej i dobrze wykorzystać czas pozostały do egzaminów.

Jutro na Jasną Górę przybędą maturzyści diecezji bydgoskiej.

2022-04-20 17:11

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: spotkanie Polskiej Organizacji Turystycznej przed ŚDM

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ŚDM w Krakowie

Bożena Sztajner

Spotkanie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) z dziennikarzami odbyło się 14 stycznia na Jasnej Górze. Było to jedno z działań podjętych przed Światowymi Dniami Młodzieży, które w lipcu br. odbędą się w Krakowie. Jest to ważne wydarzenie o charakterze nie tylko religijnym, ale też turystycznym a zwłaszcza promocyjnym dla Polski. Organizatorzy spodziewają się, że do Krakowa może przyjechać nawet 2,5 mln osób, w tym także wielu dziennikarzy z całego świata.

Zdaniem przewodniczącego Rady Polskiej Organizacji Turystycznej Jana Korsaka, spotkanie z papieżem na polskiej ziemi jest wielką szansą na pokazanie światu Polski, jej potencjału turystycznego. "Będzie to kapitał na wiele lat. Przyjadą do nas młodzi i ciekawi świata ludzie. Jeśli ich zachęcimy, to wrócą do nas i być może nie sami, ale ze swoimi znajomymi czy rodzinami" – zauważył przewodniczący.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję