Reklama

Czytelnicy listy piszą

10-lecie poświęcenia kościoła w Lubaniu Wielkim na Ukrainie

Dawno noszę się z zamiarem napisania do Waszego Tygodnika, który czytam od czasu do czasu, kiedy ktoś z odwiedzających Lwów przywiezie kilka jego egzemplarzy. Bardzo się z tego cieszymy, bo drukujecie dużo ciekawych artykułów. Moim obowiązkiem jest napisać o jednym z wielu księży, którzy kiedyś zostawili swój kraj i przyjechali tu, na Ukrainę. Był to ks. Jan Furgała. Zastał tu ogromne niewygody, ruiny kościołów i garstkę Polaków. Objął opieką 4 parafie. W Lubaniu Wielkim, 25 km od Lwowa, były ruiny kościoła, w Komarnym - bardzo piękny, chociaż zrujnowany kościół, którego władze do tej pory nie pozwoliły odnowić. Kościół w Gródku Jagiellońskim także potrzebował remontu, natomiast w Susułowie były tylko fundamenty kaplicy. Ksiądz Jan odprawiał Msze św. w niezwykle trudnych warunkach, np. w kościele w Lubaniu Wielkim pod chórem, bo tylko tam nie padał deszcz lub śnieg. Starał się o materiały, szukał specjalistów, by odnowić te świątynie. Katechizował i pomagał: przywoził z Polski leki, mąkę, a na święta słodycze. Było w nim wiele radości i dobroci. Nie wszystkim to się podobało, prześladowano go, a kiedyś pobito.
Nie pomogło przeniesienie do innej parafii, bliżej granicy, w końcu wrócił do Polski.
Minęło 10 lat. 11 czerwca br. obchodzono rocznicę poświęcenia kościoła w Lubaniu Wielkim. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Marian Jaworski. Nie sposób nie pamiętać, że ta świątynia powstała z ruin z pomocą tego dzielnego kapłana, podobnie jak piękny kościół w Susułowie i w Gródku Jagiellońskim. Ludzie ciągle pamiętają Księdza Jana, który pracuje obecnie jako wikariusz w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi. Myślę, że tam też wierni go szanują i kochają.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

2020-09-23 07:17

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum o. Kapucynów/Niedziela

O Jezu, pełen łaski i miłosierdzia, Ty dla zbawienia dusz ludzkich podjąłeś mękę i umarłeś na krzyżu, aby wyjednać przebaczenie grzechów; pokornie błagam Cię: za przyczyną św. Ojca Pio, kapłana i stygmatyka, który wielkodusznie Ci służył, poświęcał swe życie i cierpiał dla ratowania grzeszników, udziel mi przebaczenia moich win i łaski...       

Dla większej chwały Twojej racz go wsławić chwałą świętości i przyciągnij wszystkich ludzi do swego miłującego Serca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.             

"Chwała Ojcu..." - 3 razy.  

CZYTAJ DALEJ

Drogi Krzyżowe na wrocławskim Brochowie

2020-09-25 13:55

Aleksandra Wojdyło

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Od dziś w każdy piątek o godz. 15:00, po Koronce do Bożego Miłosierdzia, w parafii na wrocławskim Brochowie będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Wprowadzenie tego nabożeństwa pasyjnego nie jest przypadkowe.

- 14 września, w tegoroczny odpust, promulgowane zostały dekrety. Najpierw reskrypt ks. Abpa Józefa Kupnego o ustanowieniu dwojga imion parafii. Z kolei kanclerz Kurii za sprawą ks. Arcybiskupa, drogą urzędową zwrócił się do Penitencjarii Apostolskiej, w sprawie możliwości uzyskania odpustów, które ustanowione zostały na 23 kwietnia oraz 14 września- mówi proboszcz parafii ks. Jan Kleszcz.

Mimo, że od dawna z brochowską parafią związane są dwa imiona, to jednak w dawnych czasach, nie do końca udało się wszystko sformalizować.

-Mój poprzednik ks. prał. Tadeusz Babiak poprosił w 1963 roku o dodanie drugiego imienia, obok św. Jerzego. Swoją prośbę motywował faktem, że uroczystości odpustowe związane ze św. Jerzym przypadają w najczęściej w czasie wielkanocnym, co uniemożliwia pełnego, odpustowego świętowania - opowiada proboszcz.

W latach 60-tych prośba została przyjęta i usankcjonowana na 7 lat.

- Po tym czasie można było wycofać się z tego albo doprowadzić sprawę do końca. Teraz udało się wszystko dokończyć - zaznacza ks. Kleszcz.

Podczas przygotowania do 100- lecia erygowania parafii odbywała się peregrynacja relikwii Krzyża Świętego, po rodzinach parafii.

- Nie chcieliśmy się na tym zatrzymać. Po ogłoszeniu i promulgowaniu dekretów uznaliśmy jako dobry motyw do kontynuowania pobożności pasyjnej. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem będzie systematyczne nabożeństwo drogi krzyżowej - mówi ks. proboszcz.

Nabożeństwa odbywać się będą w każdy piątek o godz. 15:00, tuż po Koronce do Bożego Miłosierdzia.

- Zapraszamy całą parafię, rodziny peregrynacyjne, osoby pielęgnujące pobożność pasyjną i wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy - zachęca ks. Jan Kleszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję