Reklama

Niedziela Częstochowska

Historyczny „Exodus”

Za nami I Archidiecezjalno-Wojewódzki Festiwal Piosenki Religijnej „Exodus”, który odbył się pod patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Koncert laureatów miał miejsce w niedzielę 24 kwietnia w kościele św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Wyniki:

klasy IV-VI:

I miejsce – Zuzanna Turek, studio Art („Modlitwa Okudżawy”)

II miejsce – Kinga Kipigroch, Szkoła Podstawowa w Skrzydlowie („Mario, czy już wiesz”)

III miejsce – Roksana Witkowicz, Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej („Wciąż mnie zadziwiasz”)

klasy VII-VIII

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – Weronika Aksman, Szkoła Podstawowa we Wrzosowej („Tłumy, tłumy serc”)

III miejsce – Zuzanna Kijak, Szkoła Podstawowa we Wrzosowej („List do Boga”)

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce – Amelia Kita, Miejski Ośrodek Kultury w Łazach („Droga Via Dolorosa”)

II miejsce – eq aequo Anna Wolska, Miejski Ośrodek Kultury w Łazach („Pasja miłości”) i Maria Pietrzak, Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej („Trzy krzyże”)

III miejsce – nie przyznano

Maciej Orman/Niedziela

dorośli

I miejsce – Natalia Zielonka, parafia św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie („Ave Maria Jasnogórska”)

II miejsce – nie przyznano

III miejsce – nie przyznano

Maciej Orman/Niedziela

schole, chóry i zespoły wokalne

I miejsce – eq aequo Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” („Barka”) i schola z parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie („Jezus zwyciężył”)

II miejsce – duet wokalny Maja Kamosińska i Paweł Dylewski, Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej („Syćka se wom zycom”)

III miejsce – Srebrne Aniołki, schola parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej („Uwielbiajcie Pana”)

Maciej Orman/Niedziela

– W latach 90. w parafii św. Antoniego z Padwy w Częstochowie byłem współorganizatorem trzech pierwszych festiwali „Exodus”. Później nastąpiła przerwa. Kiedy zostałem proboszczem w parafii w Poczesnej, było moim marzeniem, żeby ten festiwal reaktywować i w tym roku to się udało dzięki naszemu Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej – powiedział ks. Jarosław Sroka. Wyraził nadzieję, że to wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz duszpasterskich i ewangelizacyjnych inicjatyw w parafii i archidiecezji.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Celem tego festiwalu jest to, aby młodzi ludzie, wzorując się na starszych, uczyli się pieśni religijnych i je śpiewali, żeby wiedzieli, że przez taką piosenkę religijną możemy zawsze chwalić i wielbić Boga oraz że warto przychodzić do kościoła, bo w nim też wiele dobrego się dzieje – dodała Anna Urbaniak, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Maciej Orman/Niedziela

– To dla mnie bardzo ważne wydarzenie. Śpiewam od dziecka w zespołach religijnych, więc był to dla mnie szczególnie ważny występ – przyznała w rozmowie z „Niedzielą” Natalia Zielonka z parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie, zwyciężczyni w kategorii dorosłych, która wraz z parafialną scholą cieszyła się również z wygranej w kategorii schole, chóry i zespoły wokalne. Podkreśliła, że śpiew to jeden z najlepszych sposobów modlitwy. – Życzę sobie, żeby Pan Bóg prowadził mnie po tej wspaniałej drodze – dopowiedziała.

Kierownikiem artystycznym zwycięskiej scholi jest Paulina Peryga. – Jaka jest recepta na sukces? Być otwartym na wszystkich i wszystko, co się dostaje – wyjaśniła. Schola gra podczas niedzielnej Mszy św. o godz. 10.30. Zaprasza w swoje szeregi każdego, kto śpiewa i gra na czym umie. – Mamy dużo dzieciaków. Są chęci i zaangażowanie. Potrzeba nam cierpliwości i dużo modlitwy – podsumowała.

Maciej Orman/Niedziela

Kolejny Archidiecezjalno-Wojewódzki Festiwal Piosenki Religijnej „Exodus” już za rok, również w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

2022-04-24 21:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka wieku – upamiętnienie

Gdzie sztuka spotyka się z wiarą, muzyka miesza z intymnym wyznaniem wiary, tam owoc ludzkiego intelektu, wsparty wrażliwością i talentem, osiąga wyżyny.

Tak było 18 maja br., kiedy to w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II w bazylice Świętego Krzyża dwóch wybitnych artystów oddało hołd wielkiemu Polakowi. Tak się dzieje i dziać się będzie, gdy sięgniemy po znakomity album Tryptyk rzymski – Jan Paweł II w interpretacji Włodka Pawlika i Artura Żmijewskiego. To piękno zaklęte w bitach płyty kompaktowej.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

ONZ

islam

Irak

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Raport został przygotowany przez grupę śledczą ONZ. Przedstawiono go w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Przeprowadzone dochodzenie i zgromadzone dowody pokazują, że, kiedy Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Równiną Niniwy, Mosulem i innymi irackimi miastami, jego bojownicy popełnili zbrodnie przeciw ludzkości, a na ich działania były wymierzone przede wszystkim w chrześcijan. Raport wspomina o wysiedleniach, nawracaniu siłą na islam, konfiskacie mienia, burzeniu kościołów oraz innych zabytków sakralnych i wykopalisk archeologicznych. Brali w tym udział najważniejsi przywódcy Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję