Reklama

Niedziela Sandomierska

Złoty jubileusz

Bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 50-lecia parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wydrzy.

Niedziela/ks. Wojciech Kania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o potrzebie wsłuchiwania się w głos Boga za przykładem św. Józefa, aby pełniej uczestniczyć w dziele stworzenia i zbawienia. Każdy ma na tej drodze swoją niezastąpioną rolę, będąc darem dla innych. Wartością jest wspólnota, która modli się i działa razem.

- Utworzenie parafii oraz budowa kościoła, w którym mieszka Chrystus i sprawowana jest Eucharystia, przybliżyło was do Boga, a także do siebie nawzajem, przynosząc wielorakie owoce. Rozpoczęta przed półwiekiem droga musi być dalej kontynuowana. Miejcie poczucie odpowiedzialności za to wspaniałe dzieło i jeden za drugiego. Niech przynależność do parafii wyraża się w konkretnych faktach, gdyż tylko w ten sposób zacieśniają się więzy. Tym bardziej, że czasy w których żyjemy wymagają nowych inicjatyw duszpasterskich, charytatywnych, edukacyjnych. Odczytujcie uważnie wolę Boga, Jego plany i okazujcie Mu posłuszeństwo podobnie jak wasz patron św. Józef – powiedział biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niedziela/ks. Wojciech Kania

Po Komunii św. odśpiewano dziękczynny hymn Te Deum.

Reklama

Wraz z Biskupem Ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali: ks. prał. Bolesław Pilek, pierwszy proboszcz, ks. Eugeniusz Różański, kapłani z dekanatu oraz pochodzący z parafii. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, druhowie strażacy z Wydrzy i Krawców, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, orkiestra dęta oraz licznie przybyli parafianie i goście.

Niedziela/ks. Wojciech Kania

Kontynuacją jubileuszowych uroczystości będzie jutrzejszy festyn parafialny, rozwiązanie konkursu poświęconego patronowi parafii św. Józefowi oraz peregrynacja po rodzinach jego wizerunku.

Parafianie do jubileuszu przygotowywali się przez udział w Misjach Świętych, które prowadzili ks. Robert Utnik oraz ks. Grzegorz Wasąg. Hasło przewodnie „Idźmy do Józefa” nawiązywało do patrona parafii i miało na nowo odnowić wiarę wiernych za przykładem św. Józefa. Również z racji Złotego Jubileuszu wydano książkę Jana Kwaśnika pt. „Parafia Wydrza. Nasza mała Ojczyzna”.

Parafia w Wydrzy pw. św. Józefa Robotnika została erygowana 3 grudnia 1972 r. przez biskupa Przemyskiego, starania o wyodrębnienie z parafii Grębów nowego ośrodka duszpasterskiego w Wydrzy podjął ks. Bolesław Pilek. Na potrzeby świątyni został adoptowany budynek gospodarczy, który przedłużono i dobudowano wieżę. Nad całością prac czuwał ks. Stanisław Szudy. W latach 1973-1975 wykonano polichromię oraz urządzono prezbiterium. We wrześniu 1991 r. kościół otrzymał nową elewację zewnętrzną. Natomiast w 2005 r. odnowiono wnętrze świątyni i zagospodarowano otoczenie kościoła.

2022-04-30 15:53

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męczeństwo, uzdrowienie – będą ogłoszeni nowi błogosławieni

2026-01-22 17:45

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Gwatemala

Papież Leon XIV

@Vatican Media

O. Augusto Rafael Ramírez Monasterio i s. Maria Ignazia Isacchi zostaną ogłoszeni błogosławionymi

O. Augusto Rafael Ramírez Monasterio i s. Maria Ignazia Isacchi zostaną ogłoszeni błogosławionymi

Watykan uznał męczeństwo gwatemalskiego brata mniejszego Augusto Rafaela Ramíreza Monasterio oraz cud przypisywany wstawiennictwu Włoszki Marii Ignazji Isacchi, założycielki urszulanek Najświętszego Serca Jezusa z Asoli. Oboje zostaną beatyfikowani. Ponadto, od dziś cztery osoby - trzy zakonnice i jeden świecki - zostały uznane za czcigodne Sługi Boże z powodu ich heroicznych cnót.

Leon XIV upoważnił 22 stycznia kard. Marcellą Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, do promulgowania dekretów dotyczących męczeństwa Augusto Rafaela Ramíreza Monasterio, kapłana Zakonu Braci Mniejszych, oraz uznania cudu przypisywanego wstawiennictwu Angeli Cateriny Isacchi, założycielki Zgromadzenia Urszulanek Najświętszego Serca Jezusa z Asoli, którzy zostaną ogłoszeni błogosławionymi.
CZYTAJ DALEJ

Przedbórz: odnaleziono dwa zabytkowe obrazy

2026-01-22 16:27

[ TEMATY ]

diecezja radomska

Przedbórz

wikipedia/LuzynaS

Przedbórz, kościół paraf. pw. św. Mikołaja

Przedbórz, kościół paraf. pw. św. Mikołaja

Dwa zabytkowe obrazy odnaleziono w Przedborzu w diecezji radomskiej. Pierwszy wizerunek został odkryty w trakcie prac renowacyjnych XVII-wiecznego ołtarza. Drugi - w pomieszczeniu na chórze i czeka na przeprowadzenie prac konserwatorskich.

Ks. Henryk Dziadczyk, proboszcz miejscowej parafii pw. Świętego Aleksego, poinformował, że obraz z ołtarza głównego to pieta z postaciami dwóch aniołów, które stoją przy Matce Bożej, trzymającej na kolonach Jezusa. - Wierni byli zaskoczeni. Nikt nie miał pojęcia, co kryło się pod warstwą farby - powiedział duchowny.
CZYTAJ DALEJ

Artyści w Domu Arcybiskupów Krakowskich

2026-01-22 23:06

Biuro Prasowe AK

- Ktoś, kto odkrywa piękno, odkrywa, jak Bóg jest ważny. Chwalebny jest ten, kto potrafi przeważyć. To, czym Bóg przeważa wszystko, jest piękno – do artystów, wskazując na wagę ich powołania, mówił kard. Grzegorz Ryś podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Przed Mszą św., odprawioną w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, duszpasterz środowisk twórczych powitał zebranych, a wśród nich duchownych: ks. Stanisława Czernika, ks. Lucjana Bartkowiaka. W homilii ks. Dariusz Guziak przypomniał, że choć liturgicznie trwa już okres zwykły, to w polskiej tradycji nadal przeżywany jest czas Bożego Narodzenia. Zaznaczył, że jest to szczególny moment sprzyjający modlitwie, refleksji i odnawianiu relacji z Bogiem, by „na nowo wejść w relację z Niebem”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję