Reklama

Wiara

10 maja

#TrzymajSięMaryi: Najkrótsze zdanie o Maryi. Kim możesz być dla świata?

Najkrótsze zdanie Ewangelii poświęcone Maryi objawia nam Ją jako Arkę Przymierza, która skrywając w sobie Bożą obecność, niesie błogosławieństwo tym, wśród których się znajdzie.

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Grażyna Kołek, Jacek Wrzesiński

Miodowa Madonna, 2018 r.

Miodowa Madonna, 2018 r.

Maryja pozostała u niej około trzech miesięcy i wróciła do domu. Łk 1,56.

To jest chyba najkrótsze zdanie o Maryi, jakie znajduje się w Piśmie Świętym. W pierwszym momencie mogłoby się wydawać się mało istotne. A jednak ta informacja jest zaskakująca. Pamiętamy, że „w szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do Dziewicy”. W szóstym miesiącu od zwiastowania Zachariaszowi i poczęcia przez Elżbietę dziecka. Kiedy Maryja dociera do Ein Karem, Elżbieta zaczyna właśnie trzeci trymestr ciąży. Sześć plus trzy to nieubłaganie dziewięć. Elżbieta jest tuż przed porodem, a Maryja w tym momencie odchodzi. Właśnie teraz? Nie teraz dopiero byłaby tak naprawdę potrzebna Elżbiecie – przy porodzie i w połogu? Nie teraz dopiero przydałaby się jej obecność i pomoc? Dlaczego odchodzi właśnie w tym momencie?

Łukasz odnotowuje odejście Maryi z domu Elżbiety po trzech miesiącach, bo chce, byśmy zobaczyli w Niej… Arkę Przymierza. Otóż w pewnym momencie król Dawid zdecydował się sprowadzić Arkę do swojego pałacu (2Sm 6). Jednak w wyniku pewnych niepokojących wydarzeń towarzyszących owym przenosinom, pozostawił ją na trzy miesiące w domu jednego ze swoich poddanych. Swój strach wyraził pytaniem: „Jakże przyjdzie do mnie Arka Pańska?”, którego echem było zdumienie Elżbiety: „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?” Dopiero po trzech miesiącach, dowiedziawszy się o błogosławieństwie, jakie obecność Arki sprowadziła na ów dom, przyjął ją ostatecznie pod swój królewski dach.

Najkrótsze zdanie Ewangelii poświęcone Maryi objawia nam Ją więc jako Arkę Przymierza, która skrywając w sobie Bożą obecność, niesie błogosławieństwo tym, wśród których się znajdzie. Ukryta Obecność niosąca błogosławieństwo. Zagłębiając się w historię biblijną, można odnieść wrażenie, że to jeden z ulubionych sposobów obecności Boga w świecie.

Podziel się cytatem

Reklama

Bóg nadal szuka tych, w których ukryty, będzie mógł wchodzić pomiędzy ludzkie sprawy. Żadne moje spotkanie z Bogiem – żadne przyjęcie Go w Komunii, w Słowie – nie jest tylko dla mnie. On daje mi siebie dla innych. Dla tych, wśród których żyję, z którymi dzielę moją codzienność. Może szczególnie dla tych, którzy póki co nie potrafią lub nie chcą znaleźć do Niego drogi.

A zdumienie Elżbiety, która wcześniej niż my odkryła w Maryi nową Arkę Przymierza, pyta nas także o to, czy na co dzień potrafimy się zachwycić, ucieszyć sobą nawzajem. Czy pamiętamy, aby tę radość sobie wzajemnie okazywać? I czy dopuszczamy do siebie myśl o tym, że człowiek obok może być większym darem, niż wygląda na pierwszy rzut oka – bo może przynosić mi obecność Boga?

Red.

Tekst pochodzi z książki „Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam”, ks. Michał Lubowicki

[zdjecie id="127073"][/zdjecie]

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-05-09 21:00

Ocena: +27 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polonijna nowenna do „Matki emigrantów"

[ TEMATY ]

uchodźcy

Polonia

Maryja

II wojna światowa

Anglia

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii zaprasza do wspólnej modlitwy przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 6 sierpnia rozpoczyna się specjalna nowenna, w której w trudnym czasie pandemii o wstawiennictwo proszona będzie Matka Boża Kozielska Zwycięska, zwana „Matką emigrantów”. Jej wizerunek znajduje się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie.

W czasach komunistycznego zniewolenia był duchową siedzibą rządu na uchodźstwie. Zwano go „katedrą wolnej Polski”. To właśnie stąd miliony Polaków na całym świecie słuchało transmisji Mszy św. w Radiu Wolna Europa. Tutaj swój dom znalazła najważniejsza relikwia emigracji niepodległościowej.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: DOBRY PASTERZ – „lustro” tegorocznych rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej

2022-09-26 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Już po raz szósty - w dniach od 26 – 28 września br. o godz. 20:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki - odbędą się trzy wieczory ze Słowem Bożym – Rekolekcje Kapłańskie 2022, które poprowadzi ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję