Reklama

125 lat Nazaretanek w Polsce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez dwa dni Kraków był miejscem uroczystych obchodów 125-lecia działalności w Polsce Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (CSFN).
W 1875 r. Wspólnotę Nazaretanek założyła wyniesiona w 1989 r. przez Papieża Jana Pawła II do grona błogosławionych Polka - Franciszka Siedliska (Matka Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza).
14 września br. w kaplicy krakowskiego Domu Prowincjalnego Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek przy ul. Nazaretańskiej 1 odprawiona została dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. W procesji darów ołtarza przełożona generalna - s. Janice Fulmer złożyła relikwiarz bł. Matki Założycielki, a przełożona prowincjalna Prowincji Warszawskiej - s. Maria Błaszczyk - ikonę Najświętszej Rodziny, dziękując za tajemnicę Nazaretu oraz za dar życia i świętości bł. Matki Założycielki, a także prosząc, aby siostry umiały tworzyć wspólnoty nadziei i miłości, w których celebruje się jedność rodziny.
Przełożona prowincjalna Prowincji Krakowskiej - s. Benedetta Pielech złożonymi na ołtarzu kwiatami dziękowała za 125 lat pobytu Sióstr Nazaretanek na ziemiach polskich.
Jedną z nowych form troski o życie są prowadzone przez Siostry Nazaretanki domy samotnej matki.
Pierwsza taka placówka powstała w 1974 r. w najstarszym domu Zgromadzenia - w Krakowie przy ul. Warszawskiej 13. Była to odpowiedź sióstr na prośbę ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Od początku istnienia Domu 1600 dzieci znalazło tu schronienie i opiekę.
W 1978 r. Dom został przeniesiony na ul. Przybyszewskiego 39. Z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza, w marcu 2006 r. powstało tam tzw. Okno życia - gdzie ratunek mogą znaleźć dzieci niechciane. Dziś Siostry Nazaretanki prowadzą w Polsce siedem takich domów.
Za wszystkie te dzieła i wszelkie akty pomocy skierowane do rodziny oraz za charyzmat pięknej miłości podziękował Siostrom Nazaretankom kard. Stanisław Dziwisz.
15 września br. w ramach obchodów 125-lecia obecności Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Polsce uroczystą Eucharystię w kaplicy Domu przy ul. Warszawskiej 13 odprawił i wygłosił kazanie kard. Franciszek Macharski. Po Eucharystii kard. Macharski poświęcił odrestaurowaną kaplicę zakonną oraz odsłonił tablicę poświęconą Janowi Pawłowi II, który - jako wikariusz parafii św. Floriana, a następnie arcybiskup i kardynał metropolita - w tym Domu w latach 1949-78 sprawował Eucharystię, rozpoczął dzieło obrony życia i spotykał się ze studentami.

AW, TAJ

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby nie ta Krew, kim bylibyśmy dzisiaj?

2024-03-01 06:27

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

W dzisiejszym fragmencie Księgi Rodzaju (37, 3-4. 12-13a. 17b-28) poznajemy historię Józefa, którego bracia sprzedają w niewolę. Chcą się pozbyć tego, kto ich denerwuje, mając na uwadze tylko swoją złość, może nienawiść, a ta jest zawsze ślepa. Psalm responsoryjny (105) pokazuje, że i w takiej sytuacji Pan Bóg czuwa nad wszystkim. Dopiero po latach Józef będzie mógł powiedzieć, że to Boża opatrzność nad wszystkim czuwała, choć zanim się to stanie, z ciężkim sercem przeżywa wiele trudnych doświadczeń. Piłat chciał uwolnić Jezusa, a kiedy tłum wołał o śmierć krzyżową dla Niego, umył ręce, mówiąc: „«Nie ponoszę winy za tę krew. To wasza sprawa». A cały lud odparł: «Niech Jego krew spadnie na nas i na nasze dzieci!»” (Mt 27, 24n). I można powiedzieć, że spadła, ale inaczej, niż mogli to sobie wyobrazić. Tu też czuwała Opatrzność. Gdyby nie ta Krew, kim bylibyśmy dzisiaj?

CZYTAJ DALEJ

Kiedy beatyfikacja ks. Franciszka Blachnickiego? - bp Adam Wodarczyk wyjaśnia

2024-02-29 12:36

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki

Ks. Franciszek Blachnicki

Pełny blask sł. Bożego Franciszka Blachnickiego rozbłyśnie. Przyjdzie w momencie, gdy Opatrzność Boża uzna, że jest to potrzebne. Być może jest to właśnie ten czas - powiedział bp Adam Wodarczyk. Postulator procesu beatyfikacyjnego sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, w rozmowie z KAI, wyjaśnił kiedy wierni mogą się spodziewać beatyfikacji, a być może i kanonizacji, założyciela Ruchu Światło-Życie.

W kwietniu 2020 roku podjęto na nowo śledztwo prokuratorskie prowadzone w sprawie śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Po trzech latach postępowania szef pionu śledczego IPN prokurator Andrzej Pozorski ocenił, że śmierć kapłana "nastąpiła na skutek zabójstwa, poprzez podanie śmiertelnych substancji toksycznych". Informacja o tym jest istotna dla toczącego się od 9 grudnia 1995 r. procesu beatyfikacyjnego założyciela Ruchu Światło Życie. Prowadzona procedura, była ukierunkowana na udowodnienie heroiczności cnót ks. Blachnickiego, a więc o wyniesienie go na ołtarze jako świętego wyznawcy, jednak do zakończenia sprawy potrzebny jest cud za wstawiennictwem Sługi Bożego, którego jak dotąd nie odnotowano. Cud nie jest natomiast wymagany, gdy proces beatyfikacyjny prowadzi się pod kątem męczeństwa. Czy możliwa jest zatem zmiana sposobu prowadzenia procesu beatyfikacyjnego?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Ekstremalna Droga Krzyżowa

2024-03-02 15:41

Materiały organizatorów

W piątek, 8 marca, na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą pielgrzymi. Niektórzy już po raz dziesiąty, inni po raz pierwszy. Dla każdego taka noc jest wyjątkowa; każdy, kto podejmuje się trudu wędrówki z krzyżem, wygrywa. Jak 17-letni Franciszek, który po drugim przejściu EDK podzielił się świadectwem: - „Do końca życia zapamiętam to uczucie, kiedy trzymając brzozowy krzyż w ręce, poczułem ciepło. Krzyż mnie ogrzewał i to właśnie jest sedno drogi z Chrystusem. Pośród ciemnej i zimnej nocy On był, jest i będzie mi światłem i ciepłem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję