Reklama

125 lat Nazaretanek w Polsce

Niedziela Ogólnopolska 41/2006, str. 20

Kard. Franciszek Macharski u krakowskich Nazaretanek przy ul. Warszawskiej 13
AW

Kard. Franciszek Macharski u krakowskich Nazaretanek przy ul. Warszawskiej 13<br>AW

Przez dwa dni Kraków był miejscem uroczystych obchodów 125-lecia działalności w Polsce Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (CSFN).
W 1875 r. Wspólnotę Nazaretanek założyła wyniesiona w 1989 r. przez Papieża Jana Pawła II do grona błogosławionych Polka - Franciszka Siedliska (Matka Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza).
14 września br. w kaplicy krakowskiego Domu Prowincjalnego Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek przy ul. Nazaretańskiej 1 odprawiona została dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. W procesji darów ołtarza przełożona generalna - s. Janice Fulmer złożyła relikwiarz bł. Matki Założycielki, a przełożona prowincjalna Prowincji Warszawskiej - s. Maria Błaszczyk - ikonę Najświętszej Rodziny, dziękując za tajemnicę Nazaretu oraz za dar życia i świętości bł. Matki Założycielki, a także prosząc, aby siostry umiały tworzyć wspólnoty nadziei i miłości, w których celebruje się jedność rodziny.
Przełożona prowincjalna Prowincji Krakowskiej - s. Benedetta Pielech złożonymi na ołtarzu kwiatami dziękowała za 125 lat pobytu Sióstr Nazaretanek na ziemiach polskich.
Jedną z nowych form troski o życie są prowadzone przez Siostry Nazaretanki domy samotnej matki.
Pierwsza taka placówka powstała w 1974 r. w najstarszym domu Zgromadzenia - w Krakowie przy ul. Warszawskiej 13. Była to odpowiedź sióstr na prośbę ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Od początku istnienia Domu 1600 dzieci znalazło tu schronienie i opiekę.
W 1978 r. Dom został przeniesiony na ul. Przybyszewskiego 39. Z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza, w marcu 2006 r. powstało tam tzw. Okno życia - gdzie ratunek mogą znaleźć dzieci niechciane. Dziś Siostry Nazaretanki prowadzą w Polsce siedem takich domów.
Za wszystkie te dzieła i wszelkie akty pomocy skierowane do rodziny oraz za charyzmat pięknej miłości podziękował Siostrom Nazaretankom kard. Stanisław Dziwisz.
15 września br. w ramach obchodów 125-lecia obecności Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Polsce uroczystą Eucharystię w kaplicy Domu przy ul. Warszawskiej 13 odprawił i wygłosił kazanie kard. Franciszek Macharski. Po Eucharystii kard. Macharski poświęcił odrestaurowaną kaplicę zakonną oraz odsłonił tablicę poświęconą Janowi Pawłowi II, który - jako wikariusz parafii św. Floriana, a następnie arcybiskup i kardynał metropolita - w tym Domu w latach 1949-78 sprawował Eucharystię, rozpoczął dzieło obrony życia i spotykał się ze studentami.

AW, TAJ

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Biden o ataku na Colonial Pipeline: hakerzy z Rosji, ale Kreml nie brał w tym udziału

2021-05-13 19:46

[ TEMATY ]

Joe Biden

hakerzy

cyberatak

PAP

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że rosyjskie władze nie były zamieszane w cyberatak na sieć amerykańskich rurociągów paliwowych Colonial Pipeline. Dodał przy tym, że istnieją "silne przesłanki" by sądzić, iż hakerzy pochodzą z Rosji.

Podczas spotkania z dziennikarzami na temat cyberataku, Biden potwierdził, że istnieją informacje sugerujące, iż hakerzy, którzy sparaliżowali sieć przesyłu paliw próbując wyłudzić okup mieszkają w Rosji. Mimo że nie obwinił o atak rosyjskich władz, to zapowiedział, że będzie on przedmiotem jego rozmów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Biden nie wykluczył również odwetu za cyberataki, nie podając jednak więcej szczegółów.

CZYTAJ DALEJ

Św. Izydor z Sewilli - patron internautów

Niedziela włocławska 14/2004

Św. Izydor uznawany jest za patrona programistów i internautów, gdyż, jak się uważa, stworzył pierwszą w dziejach bazę danych.
Hiszpańscy informatycy z Służby Obserwacyjnej Internetu w Barcelonie, inspirowani wskazówkami i zaleceniami Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu, obrali św. Izydora z Sewilli, biskupa i doktora Kościoła (ok. 554-636), jako patrona Internetu. Przemawia za tym, ich zdaniem, najbardziej znane dzieło świętego - Etymologiarum libri XX seu Origines - uporządkowany zbiór wiadomości z różnych dziedzin wiedzy i życia oraz umiejętności praktycznych, ułożony podobnie, jak współczesne bazy danych.
Św. Izydor był biskupem w Sewilli, która od V w. pozostawała stolicą arcybiskupstwa. Rodzina św. Izydora dała Kościołowi czworo świętych - 3 braci i siostrę: Izydora, Leandra, Fulgencjusza i Florentynę.
Leander, jako arcybiskup Sewilli, po śmierci rodziców zajął się wychowaniem młodszego rodzeństwa. Po jego śmierci w 599 r. metropolitą Sewilli został wybrany Izydor. Jako pasterz archidiecezji rządził nią przez 37 lat. Na szczególną uwagę zasługuje zwołany przez niego w 633 r. synod w Toledo, który zaowocował m.in. ujednoliceniem liturgii.
Całe życie św. Izydora było wielkim hymnem na cześć Boga, którego miłował i wielbił. Tuż przed śmiercią prosił, aby zaniesiono go do katedry, gdzie w obecności biskupów pomocniczych, kapłanów i zgromadzonego ludu zdjął szaty biskupie, założył wór pokutny, posypał głowę popiołem, odbył publiczną spowiedź i przyjął Komunię św. pod dwiema postaciami. Pożegnał się ze wszystkimi. Zmarł po czterech dniach, 4 kwietnia 636 r. Miał 82 lata. Został pochowany obok swojego rodzeństwa - Leandra i Florentyny. W 1063 r. jego relikwie przeniesiono do Leonu, gdzie spoczywają do chwili obecnej. W 1598 r. został kanonizowany, a w 1722 r. papież Innocenty XIII ogłosił go doktorem Kościoła.
Św. Izydor zostawił trwały ślad w literaturze kościelnej. Największym jego dziełem jest Codex etimologiarum, który jest próbą syntezy wiedzy, formą pierwszej naukowej encyklopedii.
Jego wysiłki zmierzające do systematycznego porządkowania wiedzy, zostały przypomniane w XXI w. Przekaz jego myśli wyprzedził wieki.

CZYTAJ DALEJ

Wieczernik - nieustanna 9-dniowa modlitwa w dzień i w nocy przed Zesłaniem Ducha Świętego

2021-05-14 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

ojczyzna

Wieczernik

Materiał prasowy

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na dziewięć dni przed zesłaniem Ducha Świętego odbędzie się Wieczernik, czyli nieustanna modlitwa w dzień i w nocy w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego. Wieczernik rozpoczął się w czwartek, 13 maja, Mszą św. o godz. 21.00.

Całość będzie transmitowana na kanale YouTube „Państwo Boże” oraz facebooku „Wieczernik”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję