Reklama

Kościół

Patriarcha Bartłomiej: Obowiązkiem Kościoła prawosławnego jest służba na rzecz pokoju

Wyraźne odniesienia do roli, jaką Kościół prawosławny powinien odgrywać w szerzeniu pokoju, znalazły się w przemówieniu patriarchy ekumenicznego Bartłomieja na forum promocji wspólnych wartości wśród wyznawców religii, które odbywa się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.

[ TEMATY ]

prawosławie

Episkopat News

Bartłomiej I

Bartłomiej I

Patriarcha ekumeniczny wspomniał m.in. o tym, że zasadniczą funkcją religii jest niesienie pokoju. "W naszych czasach wiarygodność religii w dużej mierze zależy od ich zaangażowania na rzecz pokoju. Pokój nie wynika automatycznie z rozwoju gospodarczego i kulturalnego, z postępu nauki i techniki czy z wysokiego standardu życia” – powiedział patriarcha Konstantynopola.

Zaznaczył, że pokój jest zawsze obowiązkiem, wymaga wizji, zaangażowania, walki, poświęcenia i cierpliwości. „Wierzymy, że w wielkich tradycjach religijnych tkwi potencjał i niewyczerpane rezerwy w zakresie zaprowadzania pokoju. Potencjał to jednak za mało. Musimy wprowadzać w życie i współpracować na rzecz pokoju; musimy stać się skutecznymi czynnikami postępu ludzkości" – powiedział Bartłomiej.

Patriarcha Ekumeniczny przypomniał, że "Kościół prawosławny uważa za swój obowiązek popieranie tego wszystkiego, co rzeczywiście służy sprawie pokoju i toruje drogę do sprawiedliwości, braterstwa, prawdziwej wolności i wzajemnej miłości między (...) wszystkimi narodami, które tworzą jedną rodzinę ludzką. Cierpi ona wraz ze wszystkimi ludźmi, którzy w różnych częściach świata pozbawieni są dobrodziejstw pokoju i sprawiedliwości."

Reklama

Jak zauważa prawosławny portal Orthodox Times słowa patriarchy ekumenicznego zostały wypowiedziane w krytycznym momencie, ponad dwa miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę. Pozostają one w jaskrawej sprzeczności ze stanowiskiem patriarchy Moskwy i zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla, który - nawet po zbombardowaniu cerkwi i śmierci tak wielu (chrześcijańskich) cywilów - nadal "błogosławi" atakom rosyjskiego wojska a w swoich kazaniach wygłasza słowa, które w żaden sposób nie promują pokoju.

Patriarcha Bartłomiej spotkał się wczoraj z ministrem stanu ds. zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adelem al-Dżubeirem, który wyraził swój podziw dla inicjatyw patriarchy Bartłomieja i działań podejmowanych przez Patriarchat Ekumeniczny.

2022-05-12 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie u patriarchy ekumenicznego Bartłomieja

[ TEMATY ]

prawosławie

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Jutrznia, Wielkie Poświęcenie Wód i Boska Liturgia złożyły się na obchody święta Objawienia Pańskiego - łączącego w prawosławiu Boże Narodzenie i święto Chrztu Pańskiego - 6 stycznia pod przewodnictwem patriarchy ekumenicznego Bartłomieja w Stambule.

Wśród koncelebransów Liturgii był metropolita lwowski Makary z Prawosławnego Kościoła Ukrainy. W jej trakcie patriarcha udzielił święceń kapłańskich diakonowi George’owi Christodoulosowi z Kościoła Cypru.

CZYTAJ DALEJ

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek z Asyżu – znany i nieznany

2022-10-04 08:51

[ TEMATY ]

św. Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Wspominany w liturgii 4 października św. Franciszek z Asyżu należy do najbardziej znanych świętych. Mimo to, miejsca z nim związane nie są aż tak znane. Warto je odwiedzić podczas wyjazdów. Oto pięć franciszkowych zakątków Asyżu i okolic.

San Damiano

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję