Reklama

Z Watykanu

Loreto czeka na Ojca Świętego

Pielgrzymka do Loreto

Wiadomość, że Benedykt XVI we wrześniu przyszłego roku odwiedzi Loreto, gdzie spotka się z włoską młodzieżą, entuzjastycznie przyjął papieski delegat dla tamtejszego sanktuarium maryjnego - abp Gianni Danzi. W specjalnym liście do Papieża napisał on m.in.: „Loreto czeka na Ciebie, jak w przeszłości czekało na Jana Pawła II! Czekamy na Ciebie z ogromną miłością”.
Abp Danzi ma nadzieję, że na spotkanie z Papieżem przybędzie także młodzież, „która szuka i może nie znalazła jeszcze prawdziwego sensu życia, wszyscy ci młodzi ludzie, którzy - jak syn marnotrawny - ulegli mirażowi dalekich krajów, gdzie spodziewali się znaleźć szczęście, tymczasem znaleźli gorycz pustki i bezsensu, jaką przynosi grzech”. Wiadomość o wizycie Papieża napełniła radością także władze regionu Marche, w którym leży Loreto. Jego przewodniczący Gian Mario Spacca podziękował Benedyktowi XVI za wybór miejsca na spotkanie z młodzieżą i zapewnił, że Ojciec Święty oczekiwany jest z miłością przez wszystkich mieszkańców. Benedykt XVI odwiedzi Loreto w dniach 1-2 września 2007 r. Jan Paweł II był w tym sanktuarium aż pięć razy. W czasie czwartej wizyty, we wrześniu 1995 r., spotkał się tam z młodzieżą z całej Europy i korzystając z telemostu, łączył się z młodymi katolikami w Sarajewie.

Do biskupów katolickich z Grecji

Apel o jedność

Nowy apel o zintensyfikowanie starań o przywrócenie jedności z prawosławiem skierował dziś Benedykt XVI do biskupów katolickich z Grecji, których przyjął na audiencji z okazji ich wizyty„ad limina Apostolorum”. Papież podkreślił „wielkie pragnienie wszystkich wspólnego uczestnictwa w jednym i tym samym sakramencie Ofiary Chrystusa”.
Nawiązując do problemu uznania przez państwo statusu prawnego Kościoła katolickiego w Grecji, Benedykt XVI podkreślił, że „nie zabiega on o żadne przywileje, domaga się jedynie uznania swej tożsamości i misji, tak aby móc skutecznie wnosić swój wkład w integralną pomyślność szlachetnego narodu greckiego”.
Grecja jest niemal trzykrotnie mniejsza od Polski, a zamieszkuje ją 11 mln mieszkańców. 97% ludności należy do Kościoła prawosławnego, który ma w tym kraju status Kościoła państwowego. Około 150 tys. wyznaje islam. Na terytorium kraju mieszka ponad 200 tys. katolików. Grecy to tylko jedna czwarta z nich. Resztę stanowią osiedleni tam na stałe cudzoziemcy.
Uprzywilejowana pozycja Kościoła prawosławnego sprawia, że katolicyzm jest postrzegany przez władze jako religia zagraniczna. Kościół w tym kraju, mimo podejmowanych starań, nie ma osobowości prawnej. Wizyta Jana Pawła II w Grecji w 2001 r. zapoczątkowała nawiązanie relacji z tamtejszym prawosławiem, zwłaszcza w obliczu wyzwania, jakim dla obydwu Kościołów jest integracja europejska.

Oświadczenie w sprawie wizyty Ojca Świętego w Turcji

Reklama

W związku z komentarzami prasowymi na temat ewentualnej nieobecności premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w czasie wizyty Ojca Świętego w Turcji, należy uściślić, że Stolica Apostolska została już wcześniej powiadomiona - w czasie przygotowań tej podróży - o jej zbieżności w czasie z ważnymi obowiązkami premiera w związku ze szczytem NATO na Łotwie. Została też poinformowana, że szef rządu postara się być w Turcji, aby spotkać się z Ojcem Świętym, nie może jednak tego zagwarantować, a w razie nieobecności zastąpi go inny wysoki przedstawiciel rządu - wicepremier.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Nowy archiprezbiter

Benedykt XVI mianował nowego archiprezbitera Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Został nim abp Angelo Comastri - wikariusz papieski dla Państwa Watykańskiego i szef tzw. Fabryki św. Piotra - zakładów zajmujących się konserwacją Bazyliki. Z tego tytułu jest on nieformalnym opiekunem grobu Jana Pawła II.
Dotychczasowy archiprezbiter - kard. Francesco Marchisano w czerwcu br. ukończył 76 lat i przeszedł na emeryturę.

Papieskie statystyki

Ponad 2,5 mln osób spotkało się od początku tego roku z Papieżem Benedyktem XVI na audiencjach w Rzymie lub w Castel Gandolfo. Statystyka opublikowana przez Prefekturę Domu Papieskiego nie bierze pod uwagę osób, które wzięły udział w ceremoniach papieskich podczas podróży Benedykta XVI na terenie Włoch i poza ich granicami.
Ponad 938 tys. wiernych wzięło udział w środowych audiencjach generalnych, niemal 350 tys. - w audiencjach prywatnych, 500 tys. - w celebracjach liturgicznych odprawianych na terenie Rzymu. 885 tys. osób modliło się razem z Papieżem na „Anioł Pański” w Rzymie i w Castel Gandolfo.
Największe tłumy gromadziły się na audiencjach generalnych w maju - 207 tys. wiernych.

Konkurs o grece i łacinie

Zanik znajomości greki i łaciny grozi Zachodowi odcięciem od własnych korzeni - uważa Papieski Komitet Nauk Historycznych. Dlatego ogłosił on po raz drugi konkurs na publikację prasową popularyzującą naukę tych języków, wiedzę o kulturze klasycznej oraz inicjatywy poszczególnych państw w tej dziedzinie.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, oprócz członków komitetu i ich najbliższych krewnych. Warunkiem jest opublikowanie w najbliższym półroczu (od 31 października 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r.) w wysokonakładowej prasie artykułu związanego z tematyką konkursu. Główna nagroda wynosi 5 tys. euro. Nazwiska zwycięzców ogłoszone zostaną w maju przyszłego roku podczas kongresu na temat kultury klasycznej, zorganizowanego przez watykański komitet przy współpracy z włoską Akademią Nauk.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję