Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 10


Krzysztof Świertok

<br>Krzysztof Świertok

Kardynał z Detroit na Jasnej Górze

„Pamiątka życia Ojca Świętego”

Tak nazwał kard. Adam Maida z Detroit Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II (Pope John Paul II Cultural Center) w Waszyngtonie, którego był pomysłodawcą. Grupa 25 przedstawicieli Centrum wraz z kard. Maidą modliła się 26 października na Jasnej Górze. Były to osoby zaangażowane w utrwalanie i przekazywanie pamięci o wierze, życiu i misji Kościoła katolickiego rozświetlonej pontyfikatem Papieża Jana Pawła II. Centrum zostało otwarte w marcu 2001 r. w Waszyngtonie. „Wiemy, że kiedy Ojciec Święty żył, zawsze przybywał na Jasną Górę. Dziękujemy Panu Bogu, że możemy tutaj być, i prosimy o błogosławieństwo” - powiedział kard. Maida. Na Jasną Górę przybyli m.in.: ks. prał. Antoni Czarnecki, ks. kan. Philip Majka, ks. Andrzej Kosicki. Pielgrzymów oprowadził po sanktuarium o. Szymon Stefanowicz.

Z archikatedry na Jasną Górę

Pielgrzymka kapłanów

Reklama

Około 150 księży archidiecezji częstochowskiej przybyło 28 października w procesji z archikatedry na Jasną Górę. Kapłani odprawili Drogę Krzyżową na wałach oraz sprawowali Mszę św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka. Byli obecni m.in.: bp Antoni Długosz, ks. inf. Marian Mikołajczyk - kanclerz Kurii Metropolitalnej, ks. Stanisław Włodarczyk - rektor Instytutu Teologicznego, ks. Włodzimierz Kowalik - rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. prał. Stanisław Gębka - proboszcz archikatedry, diakoni oraz alumni WSD. Pielgrzymów powitał o. Bogdan Waliczek - przeor Jasnej Góry. „Przeżywamy tę pielgrzymkę kapłańską w roku jubileuszowym 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Życzę wszystkim całkowitego oddania się Bogu przez Maryję” - powiedział.
W homilii abp Nowak przypomniał o 81. rocznicy utworzenia diecezji częstochowskiej. „Odnawiamy narodziny Kościoła Świętego, który jest w Częstochowie (...). Odnawiamy się w tę rocznicę w gorliwości apostolskiej, w naszym zaangażowaniu kapłańskim - zwrócił się do kapłanów. - Człowiek ma nosić w sercu to, że jest wybrany na wieki, że jest przedmiotem zaufania i miłości wyjątkowej (...). I tym trzeba żyć. To ma nas przenikać, ma przenikać całą naszą świadomość, całą naszą istotę kapłańską”.
Tegoroczna pielgrzymka miała charakter pokutny. Zastanawiano się nad słowami Ojca Świętego Benedykta XVI skierowanymi do kapłanów podczas wizyty w Polsce. Za organizację pielgrzymki odpowiadał ojciec duchowny archidiecezji ks. Grzegorz Ślęzak.

Jasnogórskie krypty

W podziemiach Kaplicy Matki Bożej

Tradycyjnie w uroczystość Wszystkich Świętych na Jasnej Górze otwierana jest dla pielgrzymów XVII-wieczna krypta w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. W niszach wykutych w skale w 36 grobach pochowani są paulińscy zakonnicy. Jasnogórskie „katakumby” udostępniane są zwiedzającym tylko raz w roku. Można je nawiedzać do 8 listopada.
Krypty zostały wykonane w latach czterdziestych XVII wieku, kiedy to powstała barokowa część Kaplicy Matki Bożej. Pierwsze kości zakonników złożono tu 13 października 1836 r. po 7-godzinnym nabożeństwie żałobnym. „Zwyczaj takiego pochówku trwał w paulińskim zakonie wiele wieków - opowiada o. Melchior Królik, jasnogórski archiwista - podobnie jak w większości zgromadzeń, w klasztornych podziemiach chowano współbraci. Te groby to wgłębienia wykute w skale z napisem informującym, kto w danym miejscu został pochowany. Na Jasnej Górze taka praktyka utrzymała się do 1968 r.”.

Krótko

23 października abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. inaugurującą rok akademicki Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie. We Mszy św. wzięli udział profesorowie i studenci.

23 października podczas Mszy św., której przewodniczył o. Krystian Gwioździk, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa dziękowały za kanonizację ks. Zygmunta Gorazdowskiego, założyciela zgromadzenia.

27 października w intencji zmarłych sportowców, trenerów i działaczy Polskiego Komitetu Olimpijskiego została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Jarosław Sroka - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Zapowiedzi

17-18 listopada - Duszpasterze Młodzieży Uzależnionej

18-19 listopada - 16. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję