Reklama

Litania Miast

Litania Miast to spotkanie modlitewne, które 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, łączy kilkanaście polskich miast w modlitwie i wspominaniu tych, którzy odeszli. O godz. 20.00 w: Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Warszawie, Tczewie, Elblągu, Malborku, Iławie, Sieradzu, Kartuzach, Częstochowie i Krakowie rozpoczęła się wspólna modlitwa, możliwa dzięki transmisji w TVP 3, a także w TV TRWAM.
Litania Miast wyrosła ze spotkania młodych ludzi w Dniu Wszystkich Świętych przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku jedenaście lat temu.
Pierwsza część Litanii dokonała się za pośrednictwem łączy medialnych. Każde z miast w czasie swego wejścia na antenę przedstawiło osobę związaną z danym miastem lub regionem, która w swoim życiu realizowała ideały chrześcijańskie. Wśród wspominanych osób byli święci i błogosławieni - św. Wojciech, św. Brunon, bł. Dorota; kandydaci na ołtarze - Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko; oraz lekarze, społecznicy i duszpasterze.
Abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański przypomniał tragiczne wydarzenie, które wstrząsnęło całym krajem - dramat 14-letniej Ani, która popełniła samobójstwo. - Wiemy, że słabości i grzechy są faktem, ale młodzież chce żyć wartościami - podkreślił. Wskazał na młodzież gromadzącą się w ten wieczór w kilkunastu miastach i zapewnił, że jest to młodzież myśląca, dobra, budująca. - Musimy się oprzeć wiatrom zła, a pozostać wiernymi tym, którzy byli przed nami - apelował. - Na nas ma się budować jutro Polski prawej i odpowiedzialnej.
Następnie w 14 miastach modlono się oraz złożono świece w „procesji światła”. Na zakończenie uczestnicy Litanii odmówili Apel Jasnogórski.
W Warszawie przy grobie ks. Popiełuszki głos zabrał pełniący obowiązki prezydenta miasta Kazimierz Marcinkiewicz. Przypomniał, że Ksiądz Jerzy był kapłanem, który uczył, że prawda i wolność prowadzą nas do świętości. - On powołany został do świętości poprzez męczeństwo, my poprzez życie w prawdzie i wolności możemy dążyć do przezwyciężania zła w sobie i wokół nas - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz. - Tego uczył nas Ksiądz Jerzy w Warszawie i w całej Polsce.
Na Jasnej Górze prowadzący spokanie o. Kamil Szustak, paulin, zachęcał do przyjmowania na nowo Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego w 50. rocznicę ich napisania przez Prymasa Tysiąclecia i złożenia na Jasnej Górze przez milionową rzeszę wiernych. Modlitwie Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00 przewodniczył o. Sebastian Matecki - podprzeor klasztoru jasnogórskiego.
W Krakowie młodzież zgromadziła się pod papieskim oknem przy Franciszkańskiej 3. Kard. Stanisław Dziwisz zaapelował do młodzieży, by była „młodzieżą błogosławieństw” - na wzór Jana Pawła II. Zwrócił się do młodych ludzi z papieskim wezwaniem: „Nie lękajcie się!”. Przypomniał również, że 60 lat temu Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie.
Na koniec we wszystkich miejscach objętych Litanią Miast od świecy do świecy zapalano „Papieskie Światło Nadziei”.

RN

Miejsca transmisji telewizyjnej litanii miast 1 listopada 2006

w Gdańsku przy Pomniku Poległych Stoczniowców

w Sopocie przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej

w Gdyni pod krzyżem przy Urzędzie Miejskim

w Warszawie przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu

w Tczewie przy Pomniku Bohaterów Wolności na placu Piłsudskiego

w Iławie na Rynku

w Malborku przed Zamkiem Krzyżackim

w Elblągu przy Pomniku Jana Pawła II obok katedry

w Kartuzach przy kolegiacie

w Częstochowie na Jasnej Górze przy pomniku Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego

w Krakowie na placu przed Domem Arcybiskupów Krakowskich

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję