Reklama

Odsłony

Co się wymyka?

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 24

Uczą nas czytać i pisać, ale nikt nie nauczył czytania w ludzkich twarzach, a czy bez tego człowiek potrafi kochać?

*

Reklama

Już jako chłopak namiętnie fotografował. Ciekawiły go twarze. Ale wtedy rozróżniał tylko młode i stare, ładne i brzydkie, tuzinkowe i oryginalne. Aż nagle ujrzał przez moment w Jej twarzy coś, co postanowił uchwycić na fotografii. Nie było to jednak takie proste. Im dłużej ze sobą obcowali, tym częściej Jej twarz ożywała nagle tym dziwnym światłem i wyrazem, który wymykał się obiektywowi. Czasem on sam odkładał nagle aparat, bo odkrywał w Jej twarzy jakąś bezbronną nagość, inność, wobec których bezradniał. Mówił potem, że ożenił się z Nią po to, by uchwycić w Niej to, co bezwiednie pokochał. Potem przez lata robił jej tysiące zdjęć. Zbierał je w albumach, niektóre nazywał poetycko: „Ku niebu”, „Ikona”, „Harfa duszy”, „Tkliwość”… Już mu się zdawało, że zna każdy cień, blask na Jej twarzy, ale wciąż pojawiał się nagle jakiś inny, nowy wyraz. „Skąd Ty to masz?” - pytał. „To dlatego, że wciąż szukasz, coś stwarzasz we mnie spojrzeniem” - odpowiadała zawsze z zagadkowym uśmiechem. Kiedy czasem mijał sąsiadkę z posiniaczoną twarzą, nie mógł pojąć, jak można uderzyć w twarz kobietę. Wobec bezbronności tej twarzy sam czuł bezbronność. Przecież w niej zamieszkiwała dusza… Coraz więc rzadziej i coraz uważniej fotografował Ją i innych ludzi, którym coraz mniej podobały się te zdjęcia. Woleli płaskie, banalne. Ale w Niej chwytał jakby coraz więcej.
Kiedy dzieci opuściły dom i zostali sami, powiedział: „Czuję, że już niedługo zrobię Ci zdjęcie, w którym w końcu uchwycę Twej duszy tajemnicę”. Posmutniała, odwróciła się i powiedziała cicho: „Wtedy już przestaniesz mnie kochać”. Chciał zaprzeczyć, nie rozumiał… A Ona dodała: „Bo ja do samej śmierci chcę mieć coś nowego w sobie dla Ciebie. Gdy przestaniesz tego we mnie szukać - zgasnę”.

*

To, co w drugiej twarzy jest z głębi duszy, najbardziej bezbronne, najłatwiejsze do skrzywdzenia - ucieka przed światłem, przed złym, tępym spojrzeniem. Czasem przed takimi spojrzeniami ukryje się tak, że już nigdy nie objawi się nikomu poza Bogiem… Tak się ucieka przed profanem, który w niczym/nikim nie szuka, nie szanuje Tajemnicy ani Świętości.

*

Ku Twarzy Boga idziemy tylko poprzez ludzkie twarze. Nie inaczej…

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 16:58

[ TEMATY ]

dzieci

protest

Francja

transpłciowa indoktrynacjia

Vatican News

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Z grzeszności podnosi nas lekarz, którym jest Jezus!

2021-09-24 09:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ostatni dzień rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” animowanych przez wspólnotę Ruchu Światło – Życie w kolegiacie łaskiej skupiony był wokół sakramentu pokuty i adoracji Najświętszego Sakramentu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję