Reklama

Mówiła Bogu o nas...

Ostatnia droga

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 41

S. Magadalena Cwudzińska
Rafał Wyszyński

S. Magadalena Cwudzińska<br>Rafał Wyszyński

W sanktuarium w Świętej Annie, położonym w archidiecezji częstochowskiej, pożegnaliśmy 28 października br. s. Magdalenę Cwudzińską, dominikankę. Uroczystość pogrzebowa, której przewodniczył bp Jan Wątroba, zgromadziła uczestników z całego kraju, a także z zagranicy. „Dziękujemy dziś za jej życie, za jej miłość, wiarę, radość, która promieniowała, za każde słowo, którym nas ubogacała, za modlitwy, którymi nas do Boga niosła” - powiedział podczas uroczystości pogrzebowej bp Wątroba.
S. Magdalena od blisko pół wieku należała do Wspólnoty Sióstr Domikanek Klauzurowych w Świętej Annie k. Przyrowa. Jej refleksje w formie krótkich listów, publikowane w „Niedzieli”, a także na łamach innych gazet katolickich, zostały wydane w tomiku pt. „Okruszki siostry Magdaleny”.
W homilii podczas Mszy św. o. Józef Bakalarz, przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Rzeszowie, przypomniał, że w tym roku mija 800 lat od czasu, kiedy św. Dominik Guzman założył pierwszą grupę mniszek zakonu dominikańskiego. Celem wspólnoty jest modlitwa i ekspiacja za tych, którzy nie pamiętają o Bogu, a słowa św. Dominika, by siostry „mówiły Bogu o ludziach”, stanowią dewizę zakonu. Ten charyzmat wypełniała w swoim życiu s. Magdalena. Liczna obecność przedstawicieli wielu zgromadzeń zakonnych, a także osób świeckich z całej Polski, niezwykła jak na pogrzeb mniszki żyjącej od wielu lat w klauzurze, jest najlepszym tego dowodem. Ciało s. Magdaleny spoczęło na cmentarzu w Dąbrowie Zielonej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję