Reklama

Niedziela Kielecka

Etnograf w sutannie

Nazywano go „etnografem w sutannie”, bo w istocie – XIX-wieczny kapłan łączył posługę duszpasterską z pasją badawczą. Dokonania ks. Władysława Siarkowskiego pozostają nadal bardzo cennym źródłem dla etnologów, etnografów i antropologów badających Kielecczyznę.

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

ks. Władysław Siarkowski

Agnieszka Dziarmaga

Ks. Siarkowski był niestrudzonym badaczem XIX-wiecznej Kielecczyzny

Ks. Siarkowski był niestrudzonym badaczem XIX-wiecznej Kielecczyzny

Badacze kultury duchowej regionu wyruszają w teren śladami ks. Siarkowskiego, aby zweryfikować, co do dzisiaj przetrwało w religijnej tradycji i duchowości mieszkańców regionu.

Muzeum Wsi Kieleckiej podczas konferencji prasowej przedstawiło założenia projektu pn. „Śladami ks. Władysława Siarkowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie”. - Chcemy badać to, co z opisanego przez duchownego obyczaju zachowało się, np. w Korytnicy, Pińczowie czy w Kijach - mówi Łukasz Wołczyk, koordynator projektu z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej. - Celem założeń projektowych jest zebranie i skatalogowanie informacji na temat tych elementów tradycyjnej kultury duchowej Kielecczyzny, które badane były w XIX wieku przez ks. Władysława Siarkowskiego. Zebrany materiał da odpowiedź na pytanie, jak wiele elementów tradycyjnej kultury duchowej zachowało się do dzisiaj w pamięci oraz świadomości mieszkańców wsi z okolic Pińczowa oraz pozwoli na dokonanie analizy porównawczej materiału historycznego ze współczesnym – dodaje.

Reklama

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 22.05.2022.2022-05-16 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba troskliwego serca

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Modlitwa za wszystkich chorych i cierpiących zjednoczyła biskupów pomocniczych i kapłanów 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

W kaplicy hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty Eucharystię sprawował bp Andrzej Kaleta. W kościele Św. Wojciecha Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk. W homilii bp Marian mówił że każdy chory potrzebuje dziś wrażliwego serca drugiego człowieka. Zauważył, że to chrześcijaństwo, niosąc naukę Jezusa, uwrażliwiało serce na ludzkie cierpienie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Adrian Put – biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2022-06-28 12:01

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Katarzyna Jaskólska

Ks. Adrian Put otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

Ks. Adrian Put otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. św. Stanisława

Kostki w Zielonej Górze

Ks. Adrian Put, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, redaktor zielonogórsko-gorzowskiej edycji tygodnika katolickiego „Niedziela”, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ks. Adrian Put pełni funkcję redaktora odpowiedzialnego zielonogórsko-gorzowskiej edycji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: W poniedziałek po szczycie NATO zwołam RBN, by omówić postanowienia szczytu

2022-06-28 14:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Rafał Guz

W poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda, przed wylotem na szczyt NATO w Madrycie.

We wtorek podczas konferencji prasowej przed wylotem na szczyt NATO w Madrycie prezydent Andrzej Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. "W poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa" - oświadczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję