Reklama

Europa

Ukraina: delegacja Episkopatu Polski spotkała się w Kijowie z abp. S. Szewczukiem i abp. P. R. Gallagherem

Przebywająca na Ukrainie z wizytą solidarności delegacja Konferencji Episkopatu Polski z jej przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele odwiedziła 19 maja Kijów, jak również męczeńskie miasta Irpień i Buczę.

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

episkopat Polski

twitter.com/StanislawBudzik

W stolicy spotkała się m.in. ze zwierzchnikami: Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) – arcybiskupem większym kijowsko-halickim Swiatosławem Szewczukiem i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem, jak również z sekretarzem ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Paule Richardem Gallagherem.

W skład delegacji, obok metropolity poznańskiego, wchodzą jeszcze prymas Polski metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak i sekretarz episkopatu, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Media ukraińskie, zwłaszcza kościelne, zwracają uwagę, że jest to pierwsza, tak wysokiej rangi delegacja krajowej konferencji biskupiej, jaka odwiedziła Ukrainę od czasu rozpętania przez Rosję 24 lutego wojny w tym kraju.

Podczas pobytu w stolicy Ukrainy biskupi polscy odwiedzili Sobór Mądrości Bożej (Sofię Kijowską) i zapoznali się z jego wielowiekową historią oraz uczcili ofiary Wielkiego Głodu koło Świecy Pamięci. Spotkali się też z głową PKU metropolitą Epifaniuszem w jego rezydencji i pomodlili się w katedralnym soborze św. Michała o Złotych Kopułach.

Reklama

Tegoż dnia goście z Polski udali się również do Irpienia i Buczy – miast w obwodzie kijowskim, które najbardziej ucierpiały wskutek napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę w marcu br. Mogli tam zobaczyć na własne oczy skutki tych działań. W Buczy przed wspólnym grobem, do którego okupanci wrzucili ciała zamordowanych przez siebie bezbronnych mieszkańców, pomodlili się za ofiary terroru rosyjskiego.

Delegacja Episkopatu Polski z abp. Gądeckim na czele przebywa na Ukrainie od 17 do 20 bm., aby dać świadectwo solidarności z tym krajem, gdy toczy on wojnę obronną z Rosją jako niesprawiedliwym agresorem. 18 maja we Lwowie hierarchowie z Polski odwiedzili greckokatolicki sobór katedralny św. Jerzego (Jura), znajdującą się w jego podziemiach kryptę, pokoje metropolitalne oraz spotkali się z miejscowym metropolitą Ihorem Woźniakiem.

2022-05-20 08:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kijów: Delegacja polskiego Episkopatu spotkała się ze zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy

- Wojna jest wielkim złem, które wycierpieliśmy w wyniku podstępnego rosyjskiego ataku. (…) Wspólnym wysiłkiem trzeba powstrzymać to zło, aby nie rozprzestrzeniało się dalej – powiedział metropolita Epifaniusz podczas dzisiejszego spotkania w Kijowie z delegacją polskiego Episkopatu, w której uczestniczą abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP; abp Wojciech Polak, Prymas Polski i abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Było to pierwsze w historii spotkanie na tym szczeblu przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski i autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU).

A oto treść oficjalnego komunikatu Prawosławnego Kościoła Ukrainy:

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Nowe Przymierze we Krwi Chrystusa

2022-07-01 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

W wieczór Wielkiego Czwartku Jezus ustanawia nowy obrzęd, przez który Bóg zawiera wieczne przymierze z całą ludzkością.

Z Ewangelii św. Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Łódź - Andrespol: Pełni wdzięczności

2022-07-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu parafianie pożegnali swojego proboszcza ks. kan. Mariana Górkę, w związku ze zbliżającą się emeryturą. W swoim słowie skierowanym do wiernych zwrócił szczególną uwagę na wyraz dziękczynienia Matce Bożej, by swoje serca kierować ku wdzięczności za każde dobro otrzymane od Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję