Reklama

Niedziela Świdnicka

Święcenia prezbiteratu - Świdnica, 21 maja 2022 r.

Ks. Krystian Stasiak – pierwszy z czterech neoprezbiterów

W październiku skończy 25 lat, pochodzi z parafii z Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach. Miłość do Eucharystii i przebywanie na co dzień z księżmi pomogło mu odkryć życiowe powołanie.

[ TEMATY ]

neoprezbiter

ks. Krystian Stasiak

Boguszów ‑ Gorce

xmb

Rok 2022. Neoprezbiter diecezji świdnickiej - ks. Krystian Stasiak

Rok 2022. Neoprezbiter diecezji świdnickiej - ks. Krystian Stasiak

Ks. Krystian, dziś w sobotę 21 maja 2022 r. w katedrze świdnickiej z rąk J.E. bp Marka Mendyka przyjął święcenia prezbiteratu. Jako swoje zawołanie wybrał zdanie z ewangelii wg św. Jan 17.3 „Aby wszyscy poznali Ciebie, Jedynego, prawdziwego Boga”.

Sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu zwieńczył tytułem magistra, przygotowując pracę z historii Kościoła pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Mieczysława Koguta przy współpracy ks. dr. Krzysztofa Moszumańskiego, pt. Duszpasterstwo w Rzymskokatolickiej parafii Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie Gorcach w latach 2004-2019.

Ks. Mirosław Benedyk: .:: Księże Krystianie, kiedy ksiądz pierwszy raz pomyślał o kapłaństwie?

Ks. Krystian Stasiak: .:: Był to raczej dłuższy proces niż jakiś konkretny moment. Od Pierwszej Komunii Świętej, kiedy zostałem ministrantem byłem bardzo związany z Kościołem. Przez większość tych lat codziennie uczestniczyłem we Mszy świętej. Miłość do Eucharystii i przebywanie na co dzień z księżmi pomagało mi w odkryciu tego powołania.

***

W naszym redakcyjnym archiwum odszukaliśmy nagranie sprzed 13 lat, w którym to przyszły ksiądz Krystian Stasiak prezentuje Służbę Liturgiczną ze swojej rodzinnej parafii. Zachęcamy do obejrzenia.

***

Ks. MB: .:: Z kim się ksiądz pierwszy podzielił informacją, że chce wstąpić do seminarium?

Ks. KS: .:: Dokładnie nie pamiętam, ale z pewnością był to proboszcz mojej rodzinnej parafii, choć inni, a przede wszystkim rodzina, na pewno się tego domyślali.

Ks. MB: .:: Kto był księdza pierwszym wzorem kapłana?

Ks. KS: .:: To był mój pierwszy katecheta – ks. Piotr Szajner (dziś proboszcz w Mysłakowie). To dzięki jego katechezie i przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej, a zacząłem uczęszczać codziennie na Msze święte. W tym czasie ważną rolę także odegrał ówczesny proboszcz – ks. Alojzy Swoboda, który uczył mnie ministrantury, powagi i szacunku do świątyni.

Reklama

Ks. MB: .:: Kto księdzu najbardziej pomógł na drodze formacji do kapłaństwa?

Ks. KS: .:: Najbardziej pomógł mi mój kolejny, długoletni proboszcz, który mnie wspierał i pokazywał blaski, ale też cienie kapłańskiego życia. Patrząc na to jak odbudowywał duchowo parafię zawsze chciałem być taki jak on.

Ks. MB: .:: Jakich cech brakuje współczesnym kapłanom, a ksiądz chciałby je w sobie pielęgnować?

Ks. KS: .:: Bardzo często obserwuję różnych księży i porównuje ich do moich autorytetów sprzed lat. W tamtych kapłanach pociągające było to, że byli inni. Nie odrealnieni, ale inni. Uderzała ich elegancja, kultura, rozmodlenie, sposób rozmawiania z ludźmi. Po prostu budzili zaufanie. Teraz mam wrażenie, że księża na siłę nie chcą być inni i upodabniają się do świata. W konfesjonałach nie widać już kapłanów z Liturgią Godzin, a wpatrzonych w ekran smartfona.

Ks. MB: .:: Jak ksiądz uważa, czy bycie księdzem w dzisiejszych czasach jest atrakcyjne dla młodych ludzi?

Ks. KS: .:: Bycie księdzem coraz bardziej przestaje być „atrakcyjne” – i bardzo dobrze. Atrakcyjność powołania polega na tym, że prowadzi do szczęścia, po ludzku można powiedzieć – do spełnienia. Jeżeli dla kogoś świętość jest atrakcyjna, to dążenie do niej właśnie w kapłaństwie też będzie atrakcyjne. Tu po prostu trzeba dobrze rozeznać.

Ks. MB: .:: Dlaczego mino wszystko warto być księdzem?

Ks. KS: .:: Kapłaństwo to walka o ludzkie dusze. To wielka wartość. Mamy do tego wspaniałe narzędzia, a są nimi słowo Boże i sakramenty. Wbrew ludzkim opiniom, kapłan nie jest sam, ponieważ jest we wspólnocie, o którą ma dbać, a ona o niego. To wzajemne dobro prowadzi nas do Boga i do zbawienia.

Dziękując za rozmowę, księdza neoprezbitera polecamy modlitwie czytelników Niedzieli Świdnickiej.

2022-05-21 12:00

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

85. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli rozpocznie się już jutro na Jasnej Górze

2022-06-30 17:11

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

nauczyciele

Karol Porwich/Niedziela

85. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców już jutro rozpocznie się na Jasnej Górze. Będzie okazją do przybliżenia, ogłoszonej w marcu patronką polskich pedagogów, bł. Natalii Tułasiewicz. Dwudniowe spotkanie zainauguruje poświęcone jej sympozjum. Błogosławiona to także jasnogórska pątniczka i czcicielka Matki Bożej.

Bł. Natalia Tułasiewicz polonistka, nauczycielka i poetka. W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik - emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać przerażonym i zagubionym pracownikom przymusowym. Po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową. W wyniku dekonspiracji po wizycie kuriera z Polski więziono ją i torturowano w Hanowerze, potem w Kolonii. W 1944 r. odesłano ją z wyrokiem śmierci do obozu w Ravensbrück. Tam nie ustawała w misji ewangelizacyjnej. 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji w obozie zakwalifikowano ją do stracenia, a 31 marca zabrano ją do gazu.

CZYTAJ DALEJ

Wimbledon - Magdalena Fręch awansowała do trzeciej rundy

2022-06-30 18:38

[ TEMATY ]

tenis

Wimbledon

PAP/KIERAN GALVIN

Magdalena Fręch

Magdalena Fręch

Magdalena Fręch awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Polka wygrała w czwartek ze słowacką tenisistką Anną Karoliną Schmiedlovą 6:4, 6:4.

92. w rankingu Fręch w zasadniczej części Wimbledonu występuje po raz pierwszy. We wtorek sprawiła niespodziankę wygrywając z rozstawioną z numerem 21. włoską tenisistką Camilą Giorgi 7:6 (7-4), 6:1. W drugiej rundzie teoretycznie czekało ją łatwiejsze zadanie, bo Schmiedlova na liście WTA jest 84.

CZYTAJ DALEJ

Kongijski biskup: nadal czekamy na przyjazd Franciszka

2022-07-01 15:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Radio Luz El Salvador/facebook

Kongijczycy nadal czekają na przyjazd Franciszka - stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim bp Félicien Galumbulula. W niedzielę według pierwotnych planów papież miał odprawiać Mszę św. w Kinszasie. Zamiast niego uczyni to watykański sekretarz stanu, a sam Papież odprawi wraz z Kongijczykami Mszę w Bazylice św. Piotra. Na znak łączności z Ojcem Świętym we wszystkich kongijskich diecezjach odbędą się modlitwy pod przewodnictwem lokalnego biskupa.

„Jest prawdą, że ludzie czują żal z powodu przełożenia papieskiej wizyty - przyznał bp Galumbulula. - Są zawiedzeni, bo bardzo na nią czekali. Chcieli zobaczyć Papieża, osobiście uczestniczyć w liturgii. Jednakże wyjaśnienia, które otrzymaliśmy, łagodzą ten żal, bo kiedy w grę wchodzi zdrowie, nic się nie da zrobić. Nawet Papież zależy od decyzji swych lekarzy. Cieszy nas, że postanowił odprawić Mszę z Kongijczykami w Bazylice św. Piotra. To pokazuje, że Franciszkowi bardzo zależy na tej podróży apostolskiej, a nasze problemy i nadzieje są obecne w jego modlitwie" - powiedział bp Galumbulula.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję