Reklama

13 kwietnia

Św. Marcin I, papież i męczennik

Marcin pochodził z włoskiego miasta Todi. Był synem kapłana Fabrycjusza. Wyświęcony na diakona pełnił przez pewien czas funkcję nuncjusza papieskiego. Po śmierci Teodora I w 649 r. został wybrany papieżem i konsekrowany bez zatwierdzenia cesarza. Otrzymał wówczas święcenia kapłańskie i sakrę biskupią. Konstanty II odmówił uznania Marcina I za prawowitego papieża.

wikipedia.org

Św. Marcin I, papież i męczennik

Św. Marcin I, papież i męczennik

Papież wobec monoteletów

Marcin I pragnął wyraźnie określić stanowisko Kościoła rzymskiego wobec monoteletów, którzy utrzymywali, że Jezus posiadał tylko jedną wolę Bożą, a nie miał woli ludzkiej. Zwołał więc synod, w którym wzięło udział 105 biskupów łacińskich i 30 wschodnich. W 20 anatemach potępiono uroczyście błędy monoteletów. Dokumenty synodu zostały rozesłane do wszystkich biskupów i całego duchowieństwa chrześcijańskiego, a także do cesarza Konstantyna II.

Aresztowanie

Reklama

W odpowiedzi w 650 r. cesarz rozkazał egzarsze Olimpiuszowi aresztowanie papieża. Egzarcha zbuntował się przeciw cesarzowi i ratował się ucieczką na Sycylię. Nowy egzarcha Teodor Kalliopas aresztował papieża 17 czerwca 653 r. i w bardzo ciężkiej i upokarzającej podróży zawiódł go na Naksos, gdzie chory spędził w nędzy cały rok. Następnie został wywieziony do Konstantynopola, gdzie stanął przed sądem.

Wyrok

Sąd cesarski skazał papieża na „degradację” ze wszystkich święceń. Skazany na śmierć, został publicznie odarty z szat pontyfikalnych, zakuty w kajdany i poprowadzony przez miasto na miejsce kaźni. Za wstawiennictwem patriarchy Konstantynopola karę śmierci zamieniono Marcinowi I na dożywotnie zesłanie do Chersonezu na Krym, gdzie z powodu nieludzkich warunków zmarł z biedy i udręczenia 13 kwietnia 655 r. Marcin I napisał list, w którym skarży się, że nie ma nawet kawałka chleba, ale się modli, by na Stolicy Apostolskiej nie znalazł się heretyk monoteleta, narzucony przez cesarza. Marcina I pochowano w miejscowym kościele

pw. Najświętszej Maryi Panny.

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie Jezu, pomóż nam przyjmować Ciebie w każdej Eucharystii

2023-09-19 11:18

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 51-56.

Wtorek, 3 października

CZYTAJ DALEJ

W Bazylice św. Piotra ruszyły przygotowania do Roku Świętego

2023-10-03 13:49

[ TEMATY ]

Rzym

Włodzimierz Rędzioch

Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra są symbolem Lat Świętych obchodzonych w Kościele Katolickim od roku 1300 – ich otwarcie przez Papieża jest symbolicznym początkiem Roku Świętego. Pierwsza udokumentowana informacja o tym obrzędzie pochodzi z 1500 r., gdy to papież Aleksander VI zapoczątkował tę tradycję inaugurując obchody Jubileuszu przełomu XV i XVI wieku.

Obecne Drzwi Święte Bazyliki watykańskiej zostały wykonane przez rzeźbiarza Vico Consorti, a otworzono je po raz pierwszy w wigilię Bożego Narodzenia 1949 roku. Drzwi były darem dla papieża Piusa XII od Franza von Strenga, biskupa Lugano i Bazylei oraz katolików szwajcarskich w podzięce Panu za ocalenie Szwajcarii przed II wojną światową. Zwane są one „Drzwiami Wielkiego Przebaczenia”.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów

2023-10-03 15:42

[ TEMATY ]

synod

Monika Książek

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy (Instrumentum laboris) zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku.

„Poszczególne fazy procesu synodalnego sprawią, że możliwe będzie rzeczywiste wysłuchanie Ludu Bożego i zagwarantowany będzie udział wszystkich w procesie synodalnym. Nie jest to jedynie wydarzenie, ale proces, w którym uczestniczą, współdziałając, Lud Boży, kolegium biskupów i Biskup Rzymu, każdy wedle swej funkcji” – wyjaśnił na początku całego procesu Sekretariat Generalny Synodu Biskupów. Aby ten proces ułatwić, opublikował Dokument Przygotowawczy oraz Vademecum („oficjalny podręcznik słuchania i rozeznawania w Kościołach lokalnych”).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję