Reklama

Niedziela Lubelska

KUL otwiera nowy kierunek medyczny we współpracy z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza"

Współpraca naukowo-badawcza z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza" w Rzymie jest gwarantem wysokiego poziomu studiów medycznych na KUL, które rozpoczną się w najbliższym czasie – powiedział rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. W poniedziałek, 6 czerwca 2022 r. w Rzymie KUL podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza" oraz Polikliniką Gemelli. W spotkaniu wzięli udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

[ TEMATY ]

KUL

KUL

KUL podpisał w poniedziałek 6 czerwca 2022 r. porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza” i Polikliniką Gemelli w Rzymie. W wydarzeniu wziął udział Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek .

KUL podpisał w poniedziałek 6 czerwca 2022 r. porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza” i Polikliniką Gemelli w Rzymie. W wydarzeniu wziął udział Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek
 .

Podczas spotkania min. Przemysław Czarnek zaznaczył, że w dziedzinie medycznej wszystko, co jest robione, robione jest z myślą o drugim człowieku, co głęboko wpisuje się w chrześcijańską postawę. „Jestem przekonany, że to spotkanie pozwoli nam już dziś rozpocząć współpracę w konkretnych projektach naukowych, w których centrum jest człowiek"– powiedział na spotkaniu Minister Edukacji i Nauki.

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że dzięki współpracy z najlepszymi uczelniami na świecie, studenci medycyny na KUL będą mogli zdobywać wiedzę na podstawie najnowszych badań i od najwybitniejszych specjalistów. „Rozwijanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, klinicznych i społecznych, współpraca w zakresie badań naukowych i medycznych w szpitalach i na terenie uczelni medycznych oraz rozszerzenie i wzmocnienie zdolności i potencjału zarówno pracowników i studentów to tylko niektóre z możliwości jakie dają podpisane dziś porozumienia" – podkreślił rektor KUL.

„Wierzę, że wraz z otwarciem nowego kierunku studiów rozpoczyna się nowy rozdział w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Medycyna na KUL w naturalny sposób wpisuje się w głęboko chrześcijańskie spojrzenie na naturę człowieka jako na jedność duchowo-cielesną. Tego uczył nas nasz wieloletni profesor – św. Jan Paweł II. Tym dziś chcemy żyć" – podkreślił Rektor KUL.

Reklama

Ks. prof. Kalinowski nawiązując do słów Encykliki Evangelium Vitae Jana Pawła II podkreślił, iż życie każdego człowieka jest wartością samą w sobie, a naszym zadaniem jest obrona jego nienaruszalności na każdym jego etapie. „Jesteśmy wezwani do otoczenia życia opieką i szacunkiem, zwłaszcza życia naznaczonego przez chorobę i starość, dlatego chcemy dołożyć wszelkich starań, by kształcenie przyszłej kadry medycznej było na najwyższym możliwym poziomie" – podkreślił rektor KUL.

KUL i Uniwersytet Rzymski „La Sapienza" zadeklarowały m.in. zaangażowanie w działania w zakresie projektów: INOFLAM – obejmującego badania laboratoryjne i kliniczne chorób zwyrodnieniowych, takich jak zwłóknienie, nowotwory i choroby serca, oraz ANDROMEDA – skupiający się na ekstrakcji i identyfikacji naturalnych antybiotyków i leków przeciwzapalnych wytwarzanych przez organizmy jednokomórkowe w warunkach nieważkości (mikrograwitacji).

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jesienią 2023 r. rozpocznie kształcenie przyszłych lekarzy. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób. Wcześniej Instytut Nauk o Zdrowiu KUL nawiązał również ścisłą współpracę z Medical College of Wisconsin w USA w zakresie wymiany akademickiej i badań medycznych, głównie w zakresie onkologii. Ponadto KUL podejmuje współpracę z fakultetem medycyny Universidad de Pamplona, który jest jednym z najlepszych w Europie prywatnym ośrodkiem kształcenia lekarzy.

2022-06-07 07:21

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myśl Jana Pawła II nie może zakurzyć się na półkach

[ TEMATY ]

KUL

abp Mieczysław Mokrzycki

Jarosław Ciszek

W kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego abp Mieczysław Mokrzycki celebrował uroczystą Eucharystię w 1. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II. - Nie wolno nam tylko obchodzić rocznic, ale trzeba nam nauczać, kontynuując myśl św. Jana Pawła II. Ona nie może zakurzyć się na bibliotecznych półkach, ale ma ciągle krążyć, poruszając ludzkie sumienia i inspirując do przemiany w każdym pokoleniu tego oblicza ziemi oraz do obrony godności każdej osoby będącej obrazem Boga - mówił w homilii metropolita lwowski, osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Abp Mokrzycki w homilii zwrócił uwagę, że minął już rok od kanonizacji św. Jana Pawła II i zaczynają się obchody ważnej dla Polaków rocznicy. - Jednak czy chodzi tylko o kolejne rocznice? Czy kanonizacja była nam właśnie po to potrzebna? – pytał abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję