Reklama

Nie zatruwać prawdy o naszej historii

Złożeniem kwiatów pod ścianą śmierci i w celi śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego rozpoczęła się 24 marca 2007 r. w Oświęcimiu sesja pt. „Spotkania z Polską - Zofia Kossak-Szczucka”, zorganizowana z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie, przy współudziale Prezydenta Miasta Oświęcimia Janusza Marszałka oraz Towarzystwa im. Zofii Kossak-Szczuckiej w Górkach Wielkich.
Mszy św. w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu za śp. Zofię Kossak oraz w intencji Ojczyzny przewodniczył i kazanie wygłosił gwardian wspólnoty franciszkanów w Harmężach i opiekun duchowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Oświęcimiu - o. Stanisław Czerwonka OFM Conv

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sesję w Oświęcimskim Centrum Kultury poprzedził program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Oświęcimiu. Młodzież poprzez scenografię, taniec, recytacje oraz fragmenty tekstów Zofii Kossak i innych autorów ukazała historię trudnego, kłopotliwego i wymagającego wyrozumiałości sąsiedztwa Żydów i Polaków, a także historię życia Pisarki, która podczas II wojny światowej z narażeniem własnego życia i życia swojej rodziny ratowała Żydów. Uczestnicy sesji przyjęli występ młodzieży z wielkim wzruszeniem i aplauzem.
Prowadzący sesję Stanisław Pażucha, przewodniczący Zarządu Oddziału Małopolskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie, wyjaśnił, że pretekstem do zorganizowania sesji była propozycja przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowita Gawskiego, a jej bezpośrednim powodem stała się wypowiedź dr Aliny Całej w styczniowym numerze czasopisma „Midrasz”, która Zofię Kossak określiła mianem „rasistki”. Następnie odczytał przesłanie, które metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz skierował do uczestników sesji. Nie mogąc osobiście celebrować Mszy św. z powodu wcześniej przyjętych obowiązków duszpasterskich, Metropolita napisał: „Rozumiem wagę życiowego świadectwa Zofii Kossak, pisarki, która wpisuje się barwnie w dzieło podtrzymywania polskiej pamięci i tożsamości narodowej. Ta katolicka pisarka pozostaje do dziś wzorem patriotyzmu pojętego jako oddanie się na służbę Ojczyźnie. Jako nauczycielka, literatka, działaczka konspiracyjna, charytatywna, inicjatorka Rady Pomocy Żydom «Żegota», wpisała się na stałe w historię Polski. Dziękujmy Bogu za jej życie i literaturę pisaną «ku pokrzepieniu serc». Ufamy, że znajdzie licznych naśladowców w pracy dla dobra naszej Ojczyzny”.
Przybyłych na sesję przedstawicieli Kościoła, stowarzyszeń z różnych stron Polski, młodzież oraz mieszkańców Oświęcimia przywitał prezydent miasta Janusz Marszałek, wyrażając radość, że sesja ma miejsce w mieście, które podczas II wojny światowej straciło swą nazwę i stało się niemieckim wzorowym miastem Auschwitz, gdzie wydarzyła się potworna tragedia Polski, Europy i świata - tragedia Polaków, Żydów, Rosjan, Romów i przedstawicieli innych narodów.
- Jestem zaszczycony, że mogę otworzyć sesję w obronie pamięci Zofii Kossak, najsłynniejszej pisarki katolickiej. Pisarki, którą od dzieciństwa pokochałem, urzeczony jej pięknymi książkami, które budziły patriotyzm, książkami, które miliony Polaków uczyły miłości do Ojczyzny, poświęcenia dla narodu i kształtowały umysły w duchu zrozumienia wyjątkowych związków historii Kościoła i Narodu w dziejach Ojczyzny. Pisarki, która w czasie wojny wielokrotnie ryzykowała życie dla ratowania Żydów, a dziś jest oczerniana, posądzana o rasizm - rozpoczął swą wypowiedź prof. Jerzy Robert Nowak. Profesor w swym wystąpieniu ukazał działalność i zasługi Zofii Kossak, która szczególnie mocno przeżywała martyrologię narodu polskiego pod okupacją nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji od 1939 r., gdy Polacy płacili największą cenę krwi. Od 1941 r. tę smutną palmę pierwszeństwa przejęli Żydzi. Mówił o zapomnianym holokauście Polaków na terenach wschodnich. Padali oni ofiarą najbardziej nieludzkich sowieckich represji, aresztowań, egzekucji i deportacji na Syberię. - W latach 1939-41 Sowieci traktowali nas jako naród pokonany, próbując złamać polskiego ducha, unicestwić polski patriotyzm, który odegrał olbrzymią rolę w walce przeciw totalitaryzmowi nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji - mówił prof. Nowak. - Zofia Kossak - podkreślał - od pierwszych chwil wojny uczestniczyła w tajnych podziemnych pracach niepodległościowych na rzecz umacniania ducha narodowego i przygotowania wystąpienia zbrojnego przeciw niemieckiemu okupantowi. Swój patriotyzm łączyła z ogromnym zaangażowaniem w pomoc dla wszystkich prześladowanych, niezależnie od pochodzenia i wiary, w tym organizowanie pomocy dla poddawanych eksterminacji Żydów. Nawiązując do artykułu dr Aliny Całej na łamach czasopisma „Midrasz”, pełnego antypolskich i antykatolickich fobii i posądzeń o rasizm, czyli o fanatyczną nienawiść Zofii Kossak do Żydów, bez najmniejszej próby uzasadnienia, prof. Nowak przytoczył wiele pozytywnych i pełnych uznania dla twórczyni podziemnej organizacji ratującej Żydów opinii, również ze strony środowisk żydowskich. Wyraził także uznanie dla mediów katolickich, w tym szczególnie dla „Niedzieli”, patrona medialnego sesji, które stanęły w obronie dobrego imienia Zofii Kossak. - Sesja jest dowodem na to, że nie damy zatruwać prawdy o naszej historii i o tych, którzy z największym poświęceniem, z narażeniem własnego życia, ratowali bliźnich, w tym Żydów. Należeli do nich: św. Maksymilian Kolbe, Zofia Kossak, kard. Adam Stefan Sapieha i wielu, wielu innych, których dziś się szkaluje i nazywa antysemitami.
Kolejny mówca - dr Stanisław Michałowski, prezes Towarzystwa im. Zofii Kossak, starał się odpowiedzieć na pytania, czy Zofia Kossak-Szczucka jest reprezentatywna dla narodu polskiego w jednoczącej się Europie i - mimo wielkich dokonań -- dlaczego jest ciągle atakowana. Przypomniał, że Zofia Kossak, jedna z największych przedstawicielek humanizmu katolickiego, w swym dorobku pisarskim ma ponad 40 książek przetłumaczonych na 18 języków. Uzasadnieniem tych ataków może być „Dekalog Polaka” - credo życia, z niewygodnym dla wielu piątym przykazaniem wzywającym do walki z wrogami Polski. Dla zrozumienia postawy życiowej Zofii Kossak - mówił dr Michałowski - trzeba odwołać się do jej przeżyć z okresu okupacji faszystowskich Niemiec. Przejawem wrogiego stosunku Niemców do Polaków jest wystąpienie Adolfa Hitlera z 22 sierpnia 1939 r.: „Wydałem rozkaz zabijana bez litości, bez miłosierdzia mężczyzn, kobiet i dzieci polskiej mowy i polskiego pochodzenia. Tylko w ten sposób zdobędziemy potrzebną nam przestrzeń życiową. Polska będzie wyludniona i zasiedlona Niemcami”.
Dr Michałowski podkreślał, że Zofia Kossak mimo tragicznych doświadczeń życiowych w swej historiograficznej refleksji przywoływała obecność Bożej Opatrzności, w której doszukiwała się ostatecznego sensu różnych dziejowych zdarzeń. - Przywoływanie „Świetlanej postaci” - jak Zofię Kossak określił kard. Karol Wojtyła - staje się kanwą nowej wizji dziejów otwartych na prawdę transcendentalną w ramach wielowymiarowego ładu i porządku duchowo-moralnego oraz budowanej personologii jako nadziei XXI wieku - mówił dr Michałowski.
Stanisław Rachwał, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, odczytał przesłanie bp. Albina Małysiaka, którego wystąpienie było przewidziane w programie sesji, ale nie mógł przybyć ze względu na stan zdrowia. Bp Małysiak, podobnie jak Zofia Kossak, za ratowanie Żydów w czasie wojny został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W swym przesłaniu napisał m.in.: „Zofia Kossak-Szczucka w bardzo znaczący sposób przyczyniła się do ratowania Żydów. Ale dziś, niestety, jest atakowana przez niektóre koła żydowskie, jakoby była antysemitką. Każdy naród ma obowiązek bronić prawdy historycznej. My, Polacy, musimy się więcej przeciwstawiać poglądom pewnych kół, które głoszą fałsz, jako byśmy byli antysemitami”.
Odczytano także podziękowanie za zaproszenie na sesję, które przesłał senator Piotr Boroń. „Bardzo cenię tę postać, a ostatnio przyszło mi nawet bronić jej dobrego imienia, gdy została zaatakowana jako osoba nietolerancyjna, a wręcz współodpowiedzialna za holokaust”.
Swoje podziękowanie za podjęcie inicjatywy zorganizowania sesji oraz prelegentom za to, że przypomnieli wielką postać Zofii Kossak złożył Ziemowit Gawski - przewodniczący Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Warszawy. - Zofia Kossak - powiedział - przed wojną analizowała sytuację i zastanawiała się, co jest posłannictwem Polski. Dzisiaj mamy czasy nieco inne, inny kontekst historyczny, ale posłanie jest to samo - posłannictwem i misją Polski jest pozostanie wiernym sobie, wielkiemu dziedzictwu, które ma jedno imię - szacunek dla godności człowieka. A, niestety, człowiek dzisiaj w Polsce jest poniewierany, deptany, linczowany. Żyjemy w epoce medialnego terroryzmu.
Na zakończenie sesji zebrani podpisali oświadczenie w obronie prawdy o Zofii Kossak-Szczuckiej.

Oświadczenie

Uczestnicy uroczystej sesji poświęconej życiu i działalności Zofii Kossak z wielkim żalem i smutkiem przyjmują publikację Pani Aliny Całej fałszującej historię w ważnym jej momencie stosunków między Polakami a Żydami, obywatelami jednej Ojczyzny Polski. Wśród licznych błędów określenie Pisarki mianem „rasistki” podważa sens przyjaźni, miłości, a często i ofiary do i dla drugiego człowieka. Odbiera nadzieję, wiarę i zmusza do gorzkiej refleksji nad tysiącem bezimiennych, którzy przypłacili ratowanie cudzego życia swoim. Zofia Kossak - katolicka pisarka, nauczycielka, działaczka konspiracyjna i charytatywna, inicjatorka powstania polskiej organizacji podziemnej Rady Pomocy Żydom „Żegota” - pozostaje do dziś niedościgłym wzorem patrioty w służbie człowieka i Ojczyzny.
Z tego szczególnego miejsca, jakim jest Miasto Oświęcim - Miasto Pokoju, na którego terenie w latach II wojny światowej znajdował się niemiecki Obóz Zagłady Auschwitz-Birkenau, stanowczo sprzeciwiamy się i protestujemy przeciwko szkalowaniu Jej dobrego imienia. Mamy nadzieję, że Jej świadectwo życia znajdzie licznych naśladowców.

Uczestnicy sesji w Oświęcimiu, 24 marca 2007 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję