Reklama

Głos z Torunia

Bóg jest łaskawy

Wspomnienie św. Jana Chrzciciela to dzień odpustu w toruńskiej katedrze Świętych Janów, a także święto patronalne kapituły katedralnej i miasta Torunia.

Renata Czerwińska

Eucharystii przewodniczył bp Józef Szamocki. Wraz z nim Mszę św. koncelebrował biskup senior Andrzej Suski, kanonicy katedralni oraz kapłani z Torunia, Grudziądza i Nowego Miasta Lubawskiego; w tym nowo przyjęci członkowie kapituły katedralnej - ks. prał. Sławomir Oder oraz ks. prał. Krzysztof Lewandowski.

Ks. prał. Lewandowski wygłosił homilię, pochylając się nad słowami Ewangelii o narodzeniu św. Jana Chrzciciela. Prowadząc wiernych w kontemplacji sceny ewangelicznej, zwrócił uwagę m.in. na to, że narodziny Jana przynoszą radość nie tylko jego rodzicom, ale i krewnym i sąsiadom. "To piękna cecha - umieć dostroić swoje serce do drugiego, cieszyć się z jego szczęścia".

 Zatrzymując się nad imieniem, którego nie było w rodzie Elżbiety i Zachariasza, kaznodzieja wyjaśnił, że w Izraelu nadawanie imion, które nosili przodkowie, było próbą przedłużenia rodu, nieśmiertelności. Tymczasem "Bóg przełamuje ten schemat - Jan będzie mówił o nowości, o prawdziwej nieśmiertelności, którą przynosi Jezus". Imię "Jan" oznacza "Bóg jest łaskawy". - Kiedy spotyka nas wyjątkowa łaska, należy to upamiętnić - zachęcał ksiądz prałat. - Zadaniem proroka jest ogłaszać wielkie dzieła Boże. Człowiek ma odzyskać słuch i mowę, aby móc Go wielbić, rozwiązać język, aby nie przeklinał, lecz błogosławił.

Reklama

Kapłan przypomniał również, że każdy człowiek jest Bogu potrzebny, chciany przez Niego. "Nad każdym z nas jest ręka Boga, ręka, która chroni i wskazuje drogę".

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał prezydent Torunia oraz przedstawiciele katedralnej rady parafialnej. Wspomnieli oni postać zmarłej artystki Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej, związanej z kościołem. Zauważyli również, że kościół katedralny jest miejscem formacji kleryków i nowych kapłanów.

Biskup Józef Szamocki serdecznie podziękował biskupowi Andrzejowi Suskiemu za jego posługę od początku istnienia diecezji, zauważając, że dzieła, które biskup senior zapoczątkował, wciąż prężnie działają.

2022-06-24 20:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Dzisiejsza uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny z udziałem tysięcy pielgrzymów

2022-08-15 07:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Wniebowzięcie NMP to jedno z najważniejszych świąt maryjnych, a zarazem szczyt sezonu pielgrzymkowego na Jasnej Górze. Przed uroczystością, od 5 do 14 sierpnia, na Jasną Górę w 65 pieszych pielgrzymkach przybyło ponad 43 tysiące pątników, o 4 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

- Chcemy razem świętować, także z rzeszą uczestników pieszych pielgrzymek. Chcemy prosić o pokój na świecie, za Kościół i o naszą wierność Jezusowi - podkreśla jasnogórski przeor, o. Samuel Pacholski. Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bądźmy świadkami – odpust na Ołtaszynie

2022-08-15 21:07

Marzena Cyfert

Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem

Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu-Ołtaszynie. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył ks. dziekan Ireneusz Alczyk.

W słowie powitania ks. proboszcz Piotr Śmigielski podkreślił, że świętujemy dzisiaj uroczystość Wniebowzięcia Maryi, ale pamiętamy również o ważnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami. Nawiązał też do przeprowadzanych prac remontowych w świątyni. – Co roku ten odpust jest coraz bardziej wyjątkowy, bo też kościół jest szczególnym historycznym miejscem w naszym mieście. Nie sposób pominąć faktu, że rozpoczęliśmy proces przywracania piękna tej świątyni od remontu dachu i wieży. Teraz będą odnawiane wnętrza – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję