Reklama

Pamięć i tożsamość w Golgocie Wschodu

Niedziela Ogólnopolska 18/2007, str. 35

Jan Paweł II w ostatniej swojej książce „Pamięć i tożsamość” wyznaczył nam zadanie do wypełnienia i pokazał, jak żyć. Każde pokolenie Polaków będzie zdawać egzamin ze swojej pamięci i będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie: Kim jestem? Ta książka to swoisty testament Ojca Świętego.
Pamięć Golgoty Wschodu jest stale obecna w naszym życiu. Pamiętamy! 12 kwietnia wyruszyła do Uzbekistanu szczególna pielgrzymka, aby odwiedzić Polskie Cmentarze Żołnierzy Armii gen. Andersa. W modlitwie i zadumie pochylają się ci wszyscy, którzy na tej „nieludzkiej ziemi” stracili swoich bliskich. Na tej ziemi 65 lat temu tworzyła się Armia Polska z Polaków zagarniętych przez bolszewię od 1939 r. Na stepach i pustyniach Kazachstanu i Uzbekistanu rozsiane są groby naszych żołnierzy i ich rodzin - tych, którzy ze wszystkich zakątków Związku Sowieckiego przybywali tutaj w nadziei, że będą w Wojsku Polskim. Krzyżami znaczyli swój szlak.
W miejscowości Kermine na polskim cmentarzu znajduje się pomnik - krzyż z napisem: „Niech nikt nad grobem tym nie płacze, /Niech nikt nie szlocha skargi słowem, /Uwięzion tylko proch tułaczy, /Duch tworzy z nami Polskę nową”. Przy tym pomniku pochylił się niegdyś bp Gawlina, wizytując Armię Polską na Wschodzie.
Ziemia Uzbekistanu kryje prochy naszych rodaków. Uczestnicy pielgrzymki rozpoczną swoją wędrówkę od Taszkientu, gdzie w polskim kościele znajduje się pamiątkowa tablica z epitafium: „Panu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Matce Najświętszej z wdzięcznością za cud ocalenia z domu niewoli uratowane przez Armię Gen. W. Andersa dzieci polskich rodzin deportowanych w latach 1940-1941 w głąb ZSRR”. Będą się modlić także przy polskich mogiłach w miejscowości Guzar, gdzie znajduje się 697 grobów, w Karmana - 619, Szachrisabz - 246, Kitab - 205 i w tylu jeszcze innych. Mój Boże, jak czekaliśmy na nich w 1943 r. w Iraku, w Persji i na Bliskim Wschodzie. A oni wycieńczeni umierali na stepach Kazachstanu i Uzbekistanu. Nie było im dane dotrzeć do tej ziemi obiecanej, do lepszego życia, na bojowy szlak.
Opiekę duszpasterską nad tą wyprawą sprawował biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, który razem z innymi uczestnikami wędrował śladami bp. Gawliny.
Módlmy się wszyscy za uczestników tej pielgrzymki, na pewno podzielą się oni z nami wrażeniami z tej wędrówki w przeszłość. Raduje się moje serce, że Polska pamięta, że Polacy nie zapomnieli!
Szczęść Boże! Czuwaj!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję