Reklama

Wiara

Jak modlić się... dobrze?

Każdy, kto się modli, chce, aby jego modlitwa była dobra i miła Bogu. Warto starać się w swoim duchowym życiu i pracować nad jego rozwojem, aby z każdym dniem być coraz bliżej Boga. Ks. prof. Józef Naumowicz, propagator modlitwy Jezusowej, odpowiada na pytanie, jak modlić się dobrze?

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa na wzór Pana Jezusa

„W duchowości chrześcijańskiej mówi się o modlitwie czystej, też o modlitwie doskonałej, „Bądźcie doskonali”, ale doskonała modlitwa to nie znaczy też modlitwa łatwa, przyjemna – mówi ks. prof. Józef Naumowicz. – Nieraz jest to modlitwa bardzo trudna. W oczach Pana Boga może być modlitwą doskonałą, bo Bóg widzi, ile nas ta modlitwa kosztuje. I stąd modlitwa doskonała. To jest modlitwa wytrwała, też taka modlitwa, w której mówimy, w obliczu największych naszych trudności, „Bądź wola Twoja”. To jest modlitwa, kiedy oddajemy siebie w ręce Pana Boga i ufamy, że Bóg jest naszym Ojcem, nas prowadzi, nas kocha. To jest taka modlitwa, jak modlił się Pan Jezus w Ogrójcu, jak modlił się podczas Ostatniej Wieczerzy. To jest modlitwa przed śmiercią Jezusa. Kiedy Jezus mówi swemu Ojcu, żeby Jego wola się spełniała. I to jest chyba najpewniejsza modlitwa, kiedy my oddajemy się całkowicie Panu Bogu”.

Eucharystia szczytem modlitwy

„Szczytem modlitwy, tak jak przypomina nam Sobór Watykański II, jest Eucharystia. Msza święta to jest najdoskonalsze spotkanie z Bogiem. Jesteśmy wtedy najbliżej Niego. Wchodzimy w Jego tajemnicę przejścia ze śmierci do życia i w nas ma się dokonywać to zmartwychwstanie poprzez udział we Mszy świętej czy też nasze zwycięstwo nad grzechem, nad złem, nasze zwycięstwo duchowe. Eucharystia jest szczytem. Stąd z Eucharystii płyną wszelkie inne sposoby modlitwy. takie jak adoracja Najświętszego Sakramentu poza Mszą świętą. Bardzo ważna, kiedy my możemy patrzeć oczyma fizycznymi, ale też oczyma duszy na Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, jednocześnie mając tę ufność, tę wiarę, że On patrzy na nas i że nasz wzrok, nasze spojrzenia spotykają się i tak jak mówił święty Augustyn, że modlitwa to jest spotkanie dwóch pragnień. Bóg nas pragnie. Musimy o tym pamiętać i jeżeli my pragniemy Boga, to wtedy te pragnienia spotykają się i to jest bardzo ważne”.

Modlitwa to nie zaklęcie

„Nie na darmo jeden z ojców duchowych powiedział, że Bóg jest tam, gdzie damy Mu miejsce. Bóg zostawia nam wolną wolę. Jeżeli zrobimy Mu miejsce w naszym życiu, w naszych myślach, w naszym sercu poprzez modlitwę, poprzez odpowiednie postępowanie to wtedy ten Bóg staje się coraz bardziej obecny. Ale Bóg nie gwałci naszej woli, nie zmusza nas. Jako Bóg kochający pozostawia nam wolną wolę. I od nas zależy, czy tę wielką szansę Pana Boga wykorzystamy czy nasze pragnienie spotka się z Jego pragnieniem. Jego pragnienie jest wieczne, jest nieskończone jest wielkie. Ważne, żeby nasze pragnienie spotkało się z pragnieniem Pana Boga. Każda modlitwa jest ważna. Nawet jeżeli niekiedy spotykamy modlitwy i modlitwy, które są proponowane jako najbardziej skuteczne czy bardziej skuteczne. Trzeba oczywiście z tych modlitw skorzystać. Ufam, że one są skuteczne, ale skuteczność modlitwy zależy nie tylko od tego, czy tą modlitwą się modlimy, ale też jak się modlimy. I oczywiście wierzymy, że święci niektórzy są szczególnymi naszymi opiekunami w niebie, pośrednikami w niebie, bo pamiętajmy, że zawsze źródłem łaski, błogosławieństwa jest Bóg. Święci są jedynie pośrednikami. Maryja jest także tylko przy pośrednictwie łask i trzeba z tych modlitw korzystać. Z tym że nie wolno modlitwy traktować w sposób, nazwijmy to brzydkim słowem, magiczny. To znaczy, jeżeli taką modlitwę odmówię, to na pewno tak się stanie. W modlitwie konieczna jest ufność, wiara. Mamy modlić się z wiarą i z ufnością ale też wystrzegać się przekonania, że dana modlitwa zadziała w sposób magiczny”.

2022-07-07 10:06

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlić się modlitwą Jezusa

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Al. Przemysław Skierski

Po przestrodze związanej z tym, żeby nie modlić się na pokaz oraz by na modlitwie nie być gadatliwym, pora na jeszcze jedną istotną uwagę o modlitwie. Nasza ludzka modlitwa ma być ściśle związana z modlitwą Jezusa i łączyć się z nią w możliwie najpełniejszy sposób. Jeśli wyznajemy, że Jezus jest jedynym pośrednikiem między nami a Ojcem, to również w modlitwie potrzebujemy Jego pośrednictwa. Sensem modlitwy człowieka jest włączenie swojej osobistej modlitwy w modlitwę Jezusa. W tajemniczy dla nas sposób dokonuje się wtedy włączenie naszej modlitwy w wewnętrzny dialog Jezusa z Ojcem. Nasze potrzeby, sprawy, natchnienia zostają wtedy włączone jakby w samo serce Boga, w wewnętrzny dialog Trójcy Świętej. Jak swoją modlitwę włączyć w modlitwę Jezusa? Oto kilka rad.

Modlitwa Jezusa ma obudzić w nas pragnienie modlitwy

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję