Reklama

Niedziela Legnicka

Obchód 103-lecia Policji

Co prawda Święto Policji przypada 24 lipca, ale legniccy policjanci, rozpoczęli świętowanie trochę wcześniej. 8 lipca, zostali zaproszeni do kościoła św. Wojciecha w Legnicy, gdzie w ich intencji, oraz ich rodzin, została odprawiona Msza św.

[ TEMATY ]

Legnica

Święto Policji

ks. Piotr Nowosielski

Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału katechetycznego kurii. Przypomniał że patronem dnia jest św. Jan z Dukli, który jest przykładem gorliwego wypełniania powierzonych mu obowiązków duszpasterskich. - Niech przykład św. Jana z Dukli pomaga spełniać także nasze codzienne obowiązki z wielką gorliwością i z troska o powierzonych nam ludzi – zachęcał celebrans.

Koncelebransami byli: ks. Roman Raczak, ks. Ryszard Reputała oraz gospodarz miejsca, a zarazem kapelan legnickiej policji ks. Józef Borowski. On też wygłosił homilię. Przypomniał w niej m.in. sięgających początków istnienia policji modlitwy: do patrona którym obrany został św. Michał Archanioł, a także osobistą modlitwę policjanta. Przywołał też treść Roty przysięgi policjantów ustaloną w 1919 r. czy „Przykazania Policjanta” opublikowanych w czasopiśmie „Na posterunku” w 1938 r.

Po Mszy św., druga część uroczystości odbyła się w Akademii Rycerskiej, podczas której Funkcjonariusze i Pracownicy Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymali odznaczenia, wyróżnienia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Dzień wcześniej, Kierownictwo legnickiej Komendy Policji, odwiedziło Park Bielański, w którym znajdują się Dęby Pamięci, ku czci pomordowanych policjantów II Rzeczypospolitej. Zostały przy nich złożone kwiaty i zapalone znicze.

Reklama

Święto Policji związane jest z dniem 24 lipca, gdyż tego dnia, została utworzona ta formacja w Polsce, na mocy ustawy z 24 lipca 1919 r. o Policji Państwowej. Ustawa ta, dokonała unifikacji wcześniej istniejących formacji policyjnych.


(więcej - wkrótce)

  
2022-07-11 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archiwiści w seminaryjnej Bibliotece

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Łukaszów

Blisko 30 osób ze Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, oddział w Legnicy, odwiedziło Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II w Legnicy.

Podczas kilkugodzinnego spotkania, które odbyło się 25 kwietnia br., archiwiści wysłuchali wykładu ks. Bogusława Drożdża, dyrektora Biblioteki oraz zwiedzili biblioteczne magazyny. Szczególne zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziły zbiory specjalne, czyli XVIII i XIX w.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję