Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Loreto zaprasza

Agora młodzieży

Ponad 300 tys. dziewcząt i chłopców 2 września weźmie udział w spotkaniu Benedykta XVI z włoską młodzieżą w Loreto. Inicjatywa, nazwana Agorą młodzieży, jest częścią trzyletniego programu modlitw i medytacji, który zakończy się w 2009 r. i ma na celu większe zaangażowanie młodych ludzi w życie Kościoła katolickiego we Włoszech.
- Spotkanie w Loreto zakończy pierwszy rok poświęcony słuchaniu młodzieży - wyjaśnił w Radiu Watykańskim sekretarz Episkopatu Włoch bp Giuseppe Betori.
Od 29 czerwca czynna jest strona internetowa: www.loreto07.it, na której będzie można zapisać się na spotkanie z Benedyktem XVI. Wśród jego uczestników przeprowadzona zostanie zbiórka na realizację dwóch inicjatyw w Etiopii: budowę kościoła w miejscowości Wolkite i ośrodka duszpasterstwa młodzieży w Emdeber. - Chcemy, aby młodzi ludzie, którzy przyjadą do Loreto, nie zapominali o swych rówieśnikach, którym mniej się poszczęściło w życiu - podkreślił bp Betori.

Uganda

Nikt nie słyszy wołania o pomoc

Światowa opinia publiczna nic nie wie o naszej nędzy - powiedział o. Thomas Achia, dyrektor służby socjalnej i rozwoju diecezji Moroto w Ugandzie. Nazwał on ubóstwo w regionie Karamoja w północno-wschodniej części kraju „niewyobrażalnym”. - Jeśli człowiek zje jeden posiłek w ciągu dnia, to ma szczęście. Od lat wielu ludzi umiera tam z głodu - powiedział.
Do najpoważniejszych problemów regionu należy bezpieczeństwo. W następstwie wojny domowej wielu Ugandyjczyków posiada broń. Na ulicach w biały dzień odbywają się strzelaniny, giną ludzie, dochodzi do rabunków.
Większość organizacji udzielających pomocy nie ma odwagi kierować swoich pracowników w region Karamoja. Siły rządowe starają się o rozbrojenie, ale same są celem ataków i w ten sposób rozkręca się spirala przemocy. Społeczeństwo pogrąża się w apatii. - Tworzy się błędne, diabelskie koło - mówi o. Achia. Społeczeństwo boi się i zamyka w swoich wioskach niczym w twierdzach.
Dramatyczna jest śmiertelność wśród noworodków i dzieci. Przeciętna długość życia mieszkańców Ugandy wynosi 39 lat. W regionie Karamoja stopień analfabetyzmu jest najwyższy w kraju. Tylko 12 proc. społeczeństwa umie pisać i czytać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

UNESCO

Zmiana nazwy byłego obozu

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował 27 czerwca o zmianie nazwy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obradujący w Nowej Zelandii członkowie Komitetu zaakceptowali propozycję rządu polskiego i zatwierdzili nazwę obozu jako „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.
Jarosław Mensfelt, rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, przypomina, że wniosek rządu polskiego był reakcją na pojawiające się w zagranicznych mediach przekłamania, często nazywające byłe hitlerowskie obozy „polskimi obozami zagłady”. Jak zauważa Mensfelt, batalia o zmianę nazwy obozu to walka o prawdę historyczną.
Mensfelt dodaje, że nazwa niewiele zmieni w codziennym życiu Muzeum „Turyści, którzy tu przyjeżdżają i widzą na miejscu dowody zbrodni hitlerowskich, wyjeżdżając wiedzą, że był to niemiecki obóz. Z ponad miliona ludzi odwiedzających były obóz co roku, nikt pewnie nie zdaje sobie sprawy, jaki jest wpis w księgach UNESCO na temat Auschwitz”- zauważa pracownik Muzeum.
Zatwierdzona przez UNESCO nowa nazwa „ma na celu oddanie prawdy historycznej o rzeczywistym charakterze obozu i precyzyjnie odnosi to miejsce do reżimu nazistowskiego w Niemczech” - napisano w specjalnym komunikacie polskiego resortu kultury.
Były niemiecki nazistowski obóz Auschwitz wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas posiedzenia Komitetu Dziedzictwa Światowego w Egipcie, który obradował od 22 do 26 października 1979 r. Komitet wpisując ten największy z hitlerowskich obozów zaznaczył, że w przyszłości tego typu obiekty nie będą już wpisywane na Listę. Ówczesny wpis, obowiązujący w latach 1979-2007 brzmiał: „Obóz koncentracyjny Auschwitz”.

Ludzie

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy, nowy prezydent Francji, zamierza bardzo szybko udać się do Watykanu na spotkanie z Papieżem Benedyktem XVI. Francuski dziennik katolicki „La Croix” podkreślił, że prezydent nie chce łączyć tej wizyty z oficjalną wizytą we Włoszech, lecz pragnie spotkać się z Papieżem wyłącznie w tym celu, aby przekazać mu wyrazy swego wielkiego uznania.
Gazeta poinformowała też, że Sarkozy w niezwykle długim liście odpowiedział Benedyktowi XVI na gratulacje otrzymane od niego z okazji jego wyboru na prezydenta Francji. Wśród poruszonych przez nowego prezydenta spraw było m.in. prześladowanie mniejszości chrześcijańskich w różnych krajach świata.
20 czerwca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone z uznaniem mówił o polityce Sarkozy’ego. Podkreślił, że Francja jest na dobrej drodze do zmiany swego stanowiska w odniesieniu do chrześcijańskiej tożsamości Europy.
Planowana przez stronę francuską na maj 2008 r. wizyta Benedykta XVI w Lourdes będzie miała miejsce prawdopodobnie dopiero jesienią. Od 1905 r. obowiązuje we Francji rozdział Kościoła od państwa. Jednak już w walce wyborczej o prezydenturę Sarkozy podkreślał, że jest zainteresowany bliższą współpracą ze wspólnotami wyznaniowymi.

Krótko

Benedykt XVI zwołał drugie zgromadzenie specjalne Synodu Biskupów dla Afryki. Odbędzie się ono w Watykanie w dniach 4-25 października 2009 r. Papież zaaprobował też temat zgromadzenia: „Kościół w Afryce na służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju”.

Tony Blair po 10 latach rządów pożegnał się z funkcją szefa brytyjskiego rządu. Od 27 czerwca zastąpił go były minister finansów Gordon Brown.

Czy Polska odniosła sukces na szczycie UE w Brukseli? Większość komentatorów uważa, że tak. Osiągnięte porozumienie było maksimum tego, co nasz kraj miał uzyskać, i dużo więcej od tego, co mu początkowo proponowano.

Kolejny wyrok śmierci w Iraku. Iracki sąd skazał na karę śmierci przez powieszenie „Chemicznego Alego”, czyli Hassana Madżidala. Jest on odpowiedzialny za śmierć 180 tys. osób.

Nowym szefem Banku Światowego został Robert Zoellick, który był zastępcą sekretarza stanu USA.

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko przez telewizję rządową oskarżył Polskę o szkolenie białoruskiej opozycji, która miałaby dokonywać terrorystycznych ataków u naszego wschodniego sąsiada.

Po pięciu latach nieobecności do Korei Płn. przybyli eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Będą rozmawiać na temat zamrożenia koreańskiego programu nuklearnego. Korea zgodziła się na to przed pięcioma miesiącami w zamian za pomoc finansową.

Faworytem wrześniowych wyborów do parlamentu ukraińskiego jest partia Wiktora Janukowycza. Sondaże dają jej 37 proc. poparcia. Partie, które stały za pomarańczową rewolucją, razem nie mają takiego poparcia.

W Waszyngtonie zakończyła się druga runda rozmów w sprawie rozlokowania w Polsce jednego z elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jest już blisko porozumienia, a Amerykanie zgadzają się na polskie postulaty o współpracy politycznej i wojskowej.

Centralna Agencja Wywiadowcza ujawniła publicznie liczące setki stron dokumenty dowodzące, że w okresie zimnej wojny podejmowała działania na pograniczu prawa lub w oczywisty sposób nielegalne, jak np. plany zabójstw przywódców obcych państw. Planowano m.in. zabójstwo Fidela Castro, oferując mafii 150 tys. dolarów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert ku czci wschowskiego kompozytora i kaznodziei

2024-04-18 09:07

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

Muzeum Ziemi Wschowskiej

sanktuarium Wschowa

Materiały organizatora

W niedzielę 28 kwietnia o godz. 16:00, w przededniu 440. rocznicy urodzin Melchiora Teschnera, w kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej odbędzie się koncert chóralny zespołu Cantus.

To właśnie w tej świątyni przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja. Koncert zostanie poprzedzony wspólną modlitwą ekumeniczną. Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej serdecznie zapraszają do udziału w koncercie, podczas którego wysłuchamy m.in. utworów skomponowanych przez tego wschowskiego kompozytora.

CZYTAJ DALEJ

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Tym razem otrzymaliśmy wsparcie parafii Ćmielów i Szewna, bo tam młodzież licealna w okresie Wielkiego Postu zorganizowała kolejną już zbiórkę elektrośmieci. To właśnie dzięki temu, że do szkoły uczęszcza młodzież z różnych parafii możemy realizować akcję w różnych miejscach. Bardzo dziękuję księżom proboszczom za otwartość i umożliwienie realizacji akcji społecznych - mówił ks. Stanisław Gurba, koordynator projektu. Surowce zostały posegregowane i wysłane do Fundacji. Następnie trafią do firm recyklingowych, a pozyskane środki pieniężne zostaną przekazane na budowę studni w krajach misyjnych. Natomiast szkołom, które biorą udział w projekcie przyznawane są punkty, które potem można wymienić na drobne nagrody.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję