Reklama

Jasna Góra

Pierwszy wakacyjny szczyt

Na Jasnej Górze rozpoczął się pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy związany ze wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej .

Niektóre grupy już przybyły, jak pielgrzymka piotrkowska, kolejne wejdą 15 lipca, od rana. Zwyczajem wielu z nich jest to, że pozostają w sanktuarium nawet kilka dni.

Dotrą 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka i 88. Piesza Pielgrzymka Poznańska.

Przemyska kompania odprawiała rekolekcje pod hasłem: „Z Maryją niesiemy pokój”. Czyniła to w 10. grupach pod opieką swych świętych patronów. Pątnicy przeszli ok. 380 km.

Reklama

Niektórzy pielgrzymi duchowi, czyli ci którzy nie mogli wyruszyć na szlak, są już na Jasnej Górze, bo podejmują nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej.

Wejście pielgrzymki przemyskiej przewidziano ok. godz. 9.30. Msza św. celebrowana będzie o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

88. Pieszej Pielgrzymce Poznańskiej towarzyszy hasło „Oto stało się nowe”. 12 nazwom grup przypisano konkretną charakterystykę. Są więc wspólnoty: wycieszenia, uwielbienia, biblijna, młodzieżowa, czy rodzinna. Trasa pielgrzymki liczy ok. 300 km i jest podzielona na 8 etapów.

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański przed wyjściem kompanii przypominał, że „ograniczenie wygód, czasu spoczynku, posiłków, konfrontacja z kaprysami pogody weryfikują siłę ducha, są sprawdzianem wierności przyjętym wobec Boga zobowiązaniom. Tylko wytrwali pozostają na drodze aż do końca”.

Wejście pieszej pielgrzymki poznańskiej zaplanowane jest na g. 12.15, natomiast Msza św. na g. 16.00 na Szczycie.

Obok dwóch diecezjalnych pielgrzymek tradycyjnie na Matkę Bożą Szkaplerzną przybywają też mniejsze grupy. Dla wielu to już tradycja. Np. mieszkańcy Trzebuni przychodzą co najmniej od połowy XIX wieku, a pielgrzymują właśnie teraz, żeby wrócić do domów na żniwa.

Także mieszkańcy Trzemeśni zachowują tradycję. Od 39 lat przybywają właśnie na święto 16 lipca. Są już także np. wierni z Rozprzy.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

2022-07-14 20:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pieszo, na rolkach i rowerem

W sierpniu tysiące pątników z Warszawy będzie pielgrzymować na Jasną Górę. Na rekolekcje w drodze do Częstochowy zapraszają duszpasterze pielgrzymek

Najstarsza z nich – 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza, którą prowadzą Ojcowie Paulini, wyruszy pod hasłem „Z Maryją wolni”. Słowa te nawiązują do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wypowiedzi Papieża Polaka. – Św. Jan Paweł II powiedział na Jasnej Górze, że tutaj zawsze byliśmy wolni – mówi kierownik pielgrzymki o. Marek Tomczyk. Paulin przypomina, że nasz rodak nauczał, że wolność jest nam dana, ale też zadana. – Dlatego w tym roku w czasie wędrówki będziemy dziękować Bogu za dar wolności i prosić Go o dar umiejętnego jej zagospodarowania – tłumaczy o. Tomczyk.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję