Reklama

Kościół

Papież wzywa dziennikarzy katolickich do przeciwdziałania kłamstwom i dezinformacji

Do zaangażowania w edukację medialną, tworzenia sieci mediów katolickich oraz przeciwdziałania kłamstwom i dezinformacji zachęcił Ojciec Święty odbywającego się w Seulu kongresu zrzeszającej media katolickie organizacji SIGNIS. Jest to katolickie stowarzyszenie wiernych świeckich, uznane przez Stolicę Apostolską, zrzeszające specjalistów od mediów, w tym radia, telewizji, kina, edukacji medialnej i Internetu. Jest organizacją non-profit obecną w ponad 140 krajach świata. Powstało w 2001 r. Ma status doradczy przy UNESCO, ECOSOC i Radzie Europy.

[ TEMATY ]

Franciszek

Radio Luz El Salvador/facebook

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Przesyłam pozdrowienia i najlepsze życzenia wszystkim uczestnikom Światowego Kongresu SIGNIS, który odbywa się w tym roku w Seulu, łącząc spotkania twarzą w twarz i konferencje wirtualne. Dobrze się składa, że jako międzynarodowe stowarzyszenie katolickich ekspertów w dziedzinie komunikacji spotykacie się w Korei Południowej, kraju, którego historia ewangelizacji ukazuje moc słowa drukowanego i zasadniczą rolę świeckich w szerzeniu Ewangelii. Niech historia świętego Andrzeja Kima i jego towarzyszy sprzed dwustu lat utwierdzi was w waszych własnych wysiłkach, by głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa językiem współczesnych środków przekazu.

Jest rzeczą właściwą, że w tych dniach naznaczonych nowymi wybuchami przemocy i agresji w naszym świecie, wybraliście jako temat waszego Światowego Kongresu „Pokój w świecie cyfrowym”. Rewolucja mediów cyfrowych w ostatnich dziesięcioleciach okazała się potężnym środkiem wspierania jedności i dialogu w naszej ludzkiej rodzinie. Rzeczywiście, podczas miesięcy blokady spowodowanej pandemią, widzieliśmy wyraźnie, jak media cyfrowe mogą nas zbliżyć, nie tylko poprzez rozpowszechnianie istotnych informacji, ale także poprzez przezwyciężenie samotności izolacji i, w wielu przypadkach, zjednoczenie całych rodzin i wspólnot kościelnych na modlitwie i oddawaniu czci Bogu.

Jednocześnie korzystanie z mediów cyfrowych, zwłaszcza mediów społecznościowych, wywołuje wiele poważnych problemów etycznych, które wymagają mądrego i głębokiego osądu ze strony osób przekazujących informacje i wszystkich zatroskanych o autentyczność i jakość relacji międzyludzkich. Niekiedy i w niektórych miejscach strony internetowe mediów stały się miejscami toksyczności, mowy nienawiści i fake newsów. W sprostaniu temu wyzwaniu SIGNIS może odegrać ważną rolę poprzez edukację medialną, tworzenie sieci mediów katolickich oraz przeciwdziałanie kłamstwom i dezinformacji. Zachęcam Was do wytrwałości w tych wysiłkach, zwracając szczególną uwagę na potrzebę wspomagania ludzi, zwłaszcza młodych, w rozwijaniu zdrowego zmysłu krytycznego, ucząc się odróżniać prawdę od fałszu, dobra od zła i doceniać znaczenie działań na rzecz sprawiedliwości, zgody społecznej i poszanowania dla naszego wspólnego domu. Zachęcam was również do wzięcia pod uwagę wielu wspólnot w naszym świecie, które pozostają wykluczone z przestrzeni cyfrowej, czyniąc integrację cyfrową priorytetem waszego planowania organizacyjnego. Czyniąc to, wnosicie znaczący wkład w szerzenie kultury pokoju opartej na prawdzie Ewangelii.

Reklama

W moim Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu mówię o słuchaniu jako pierwszym i nieodzownym składniku dialogu i dobrej komunikacji, i prosiłem dziennikarzy, aby rozwijali swoją umiejętność „słuchania uchem serca”. Bardziej niż do kogokolwiek innego, „apostolstwo słuchania” należy do was, jako dziennikarzy katolickich. Komunikacja bowiem jest tylko nie zawodem, ale służbą na rzecz dialogu i porozumienia między jednostkami i większymi wspólnotami w dążeniu do pogodnego i pokojowego współżycia.

Słuchanie jest również niezbędne w podróży synodalnej, którą w tych latach podjął cały Kościół. Mam nadzieję, że w waszej komunikacji przyczynicie się do tego procesu, pomagając świętemu i wiernemu ludowi Bożemu w naszym zaangażowaniu w słuchanie siebie nawzajem, woli Pana i wzrastania w świadomości, że uczestniczymy w komunii, która jest uprzednia względem nas i która nas włącza. Również w ten sposób wasze wysiłki na rzecz pokoju w świecie cyfrowym przyczynią się do tworzenia coraz bardziej „symfonicznego” Kościoła, którego jedność wyraża się w harmonijnej i świętej polifonii.

Drodzy przyjaciele z SIGNIS, z tymi uczuciami przesyłam wam moje modlitewne najlepsze życzenia dobrej pracy i duchowej owocności tego Światowego Kongresu. Dla was, waszych rodzin, waszych współpracowników i wszystkich, którym służycie, wypraszam obfite Boże błogosławieństwo mądrości, radości i pokoju. Proszę was, abyście pamiętali o mnie w modlitwie.

Rzym, u świętego Jana na Lateranie, 15 lipca 2022 r.

2022-07-18 11:00

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek modli się za ofiary katastrofy kolejowej

[ TEMATY ]

modlitwa

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek modli się za ofiary katastrofy kolejowej w Kanadzie. W wyniku wybuchu cystern z ropą naftową, do którego doszło w Lac-Mégantic, w prowincji Quebec zginęło, co najmniej 13 osób, a kilkadziesiąt jest wciąż uważanych za zaginione.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję