Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Pielgrzymowanie

Z krakowskiej Skałki

W sobotę 21 lipca na Jasną Górę przybyła 31. Piesza Pielgrzymka z krakowskiej Skałki. Grupę prowadzili paulini ze skałecznego klasztoru na czele z o. Dominikiem Libiszewskim. Hasłem pielgrzymowania były słowa: „Matko naszego powołania, módl się za nami”. 278 pątników przeszło trasę 150 km w ciągu 6 dni. Z pielgrzymką ze Skałki wędrował w tym roku aktor Jan Nowicki. Na pytanie, jak się pielgrzymowało, odpowiedział: - Fantastycznie. To zupełnie coś nadzwyczajnego, coś, co z całą pewnością odkryłem po raz pierwszy. Tutaj łączy się wiele rzeczy - zieleń pól, wysiłek ludzi starych i młodych, no i ten cel, ten nadzwyczajny cel - do tego pięknego Obrazu. Ja nawet nie przypuszczałem, że spotka mnie takie szczęście jak to, ale chciałbym uniknąć egzaltacji. Wiara jest sprawą bardzo delikatną, bardzo indywidualną. Reasumując - przyszedłem tutaj po to, aby paść na twarz, i żeby zapłakać po raz pierwszy od wielu, wielu lat.

Franciszkański zakon świeckich

„Uwierzyliśmy Miłości”

Reklama

Takie było motto 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ), trwającej w dniach 20-21 lipca. We Mszy św. sprawowanej dla pielgrzymów na Szczycie przez biskupa diecezji charkowsko-zaporoskiej Stanisława Padewskiego OFMCap uczestniczyło ok. 6 tys. osób z Polski, Ukrainy i Białorusi. Koncelebrowało ponad 50 duszpasterzy wraz z o. Bolesławem Kanachem OFMCap, asystentem narodowym FZŚ. Wszystkich zebranych witał o. Piotr Polek, podprzeor Jasnej Góry, oraz s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ. - Kościół na Ukrainie, skąd przybywam, wyniósł z komunizmu doświadczenie pracy w małych grupach - mówił w homilii bp Padewski. - Konspiracyjne, ukryte wspólnoty tercjarzy były ogniskiem życia religijnego, duchową twierdzą przetrwania burz dziejowych.
Pielgrzymka przebiegała w roku obchodów jubileuszu 800-lecia narodzin św. Elżbiety Węgierskiej, do postaci której nawiązał w homilii bp Padewski: - Kiedy kierujemy spojrzenie wstecz, ku przeszłości, do czasów św. Elżbiety, to jawi się ona nie jak postać muzealna, ale widzimy w niej żywą Ewangelię na dziś, widzimy jej inspirację na jutro. W ramach pielgrzymki odbyło się nocne czuwanie, a na zakończenie - Droga Krzyżowa.

Jasnogórskie spotkania szantowe

„Rubin ´07”

W 3. Pielgrzymce Żeglarzy przybyło 21 lipca na Jasną Górę ok. 600 osób. Hasłem spotkania były słowa: „Nie lękaj się. Wypłyń na głębię...”. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył ks. Maciej Makuła z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Przybyłych powitał o. Robert M. Łukaszuk. Po Mszy św. w Sali o. Kordeckiego odbył się koncert szantowy zatytułowany: „Zaufaj drodze”, którego repertuar stanowiły nastrojowe ballady, piosenki i pieśni. Wystąpiły zespoły szantowe: „Stare Dzwony”, „Perły i Łotry”, „Gdańska Formacja Szantowa”, „Drake”, „DNA”, „Pchnąć w tę łódź Jeża”. Za organizację odpowiadał Paweł Hutny, żeglarz artysta z Częstochowy. Reżyserię i prowadzenie przygotował Marek Szurawski. W spotkaniu uczestniczył także wolontariat misyjny księży salezjanów na czele z ks. Marianem Kuligiem, misjonarzem z RPA.

Nowogródzianie

22 lipca modliło się 50 nowogródzian, w tym 10-osobowa delegacja z Nowogródka. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jan Adamarczuk - wicerektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i opiekun duchowy nowogródzian. Uczestnicy pielgrzymki modlitwą uczcili pamięć 11 Sióstr Nazaretanek rozstrzelanych przez hitlerowców 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku na Litwie. Za organizację pielgrzymki odpowiadała s. Zdzisława Trojanowska, nazaretanka.

Krótko

W dniach 17-22 lipca przybyły piesze i rowerowe pielgrzymki, m.in.: 22. Piesza Pielgrzymka z Wadowic (500 osób), 2. Pielgrzyma Rowerowa z Kosina (30), 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa (280).

18 lipca przybył bp Giuseppe Rocco Favale, z diecezji Vallo della Lucania.

19 lipca modlił się na Jasnej Górze ks. Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup koadiutor dla archidiecezji lwowskiej.

20 lipca przybył bp Karlheinz Diez z Fuldy w Niemczech.

22 lipca prezes Najwyższej Izby Kontroli Mirosław Sekuła dziękował za 6 lat sprawowania urzędu. Mszy św. przewodniczył podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek, z którym koncelebrowali: o. Andrzej Rębacz CSSR, krajowy duszpasterz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, oraz ks. Jan Drob, ekonom Konferencji Episkopatu Polski. Obecny był prezydent miasta Częstochowy Tadeusz Wrona.

23 lipca dotarła na Jasną Górę Pierwsza Pielgrzymka Rowerowa z Bratysławy na Słowacji. Grupa licząca 21 osób pokonała trasę w ciągu 5 dni. Pątnicy odwiedzili m.in. Oświęcim.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Lucjan Bogucki, franciszkanin, opiekun grupy.

Zapowiedzi

15 sierpnia - Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

17-25 sierpnia - Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej

18-19 sierpnia - 21. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków, Elektroników

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak i Kogo głosimy?

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

www.youtube.com

Kilka uwag o wypowiedziach o. Adama Szustaka.

Zacznę od pewnego wydarzenia z życia znajomej rodziny. Pod wpływem jakiegoś przeżycia mój znajomy stracił ochotę do słuchania kazań. Przyznam szczerze, że i dla mnie bywa to niejednokrotnie wyzwaniem, zwłaszcza gdy księża przepowiadają, a właściwie gdy na ambonie czytają „materiały homiletyczne”. W każdym razie żona znajomego nie ustawała w zachęcaniu go do powrotu do słuchania, choćby z racji ćwiczenia się w pokorze. Nic nie skutkowało. Wreszcie, pod wpływem jakiegoś natchnienia, podpowiedziała mu, aby posłuchał o. Adama Szustaka, co bynajmniej nie jest trudne dzięki YouTube’owi i innym kanałom. Był zachwycony, siedział i słuchał, aż po kilku dniach powiedział do żony: „Bajdurzy, wolę posłuchać naszego proboszcza”. Moim zdaniem, proboszcz ten jest jednym z najlepszych kaznodziejów – nie homileta – w Tarnowie. Ponieważ z racji pełnienia funkcji cenzora kościelnego znam wypowiedzi o. Szustaka od kilku lat, a czasami sięgam do nich, bo nierzadko ludzie pytają, co sądzić o niektórych jego stwierdzeniach, postaram się tutaj podzielić kilkoma uwagami. Nie występuję bynajmniej w roli inkwizytora, ale raczej krytycznego słuchacza i teologa, który ma także obowiązek czuwania nad autentycznością nauczania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Wielki pożar we wsi Nowa Biała opanowany

2021-06-19 22:04

[ TEMATY ]

pożar

PAP

W wielkim pożarze we wsi Nowa Biała w pow. nowotarskim płonie 21 budynków mieszkalnych i 20 budynków gospodarczych. Pożar został opanowany. Cztery osoby, które doznały oparzeń trafiły do szpitala – powiedział PAP Bogusław Szydło z małopolskiej straży pożarnej.

Na miejscu badane są kolejne dwie poszkodowane osoby. Łącznie w działaniach bierze udział 99 zastępów straży pożarnej z PSP i OSP; łącznie na miejscu jest 400 strażaków. W działania zostali zaangażowani strażacy z pięciu powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję